Czym jest kwota wolna od potrąceń? art. 87 (1)
REKLAMA
REKLAMA
Z wynagrodzenia mogą być potrącane sumy egzekwowane na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, inne należności niż świadczenia alimentacyjne, egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych, zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi oraz kary pieniężne nakładane na pracownika przez pracodawcę.
REKLAMA
Zobacz: Jakie mamy potrącenia z wynagrodzenia? (art. 87)
Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:
- minimalnego wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne
- 75 % wynagrodzenia po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi
- 90% wynagrodzenia po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - przy potrącaniu kar pieniężnych nakładanych na pracownika.
Obecnie minimalne wynagrodzenie wynosi 1276 zł.
Kwota wolna od potrąceń nie obowiązuje w przypadku potrąceń na zaspokojenie alimentów. Jedynym limitem jest potrącania na alimenty do 3/5 wynagrodzenia.
Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.
Zobacz serwis: Zatrudnienie
Podstawa prawna: Art. 87 1 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat