Obowiązki pracodawcy co do sposobu wypłaty wynagrodzenia (art. 86)

REKLAMA
Wypłaty wynagrodzenia pracodawca dokonuje w formie pieniężnej. Część wynagrodzenia może zostać pracownikowi wypłacona w innej formie. Taką możliwość muszą przewidywać przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy.
Zobacz: Kiedy wypłaca się wynagrodzenie pracownika? (art. 85)
Obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie.
Powszechny obecnie sposobem wypłaty wynagrodzenia jest wypłata na konto bankowe pracownika. Jednak zgodnie z przepisami kodeksu pracy zasadą jest wypłata wynagrodzenia do rąk pracownika. Wypłata na konto bankowe wymaga zgody pracownika na przekazywanie na rachunek bankowy jego wynagrodzenia oraz odpowiedniego zapisu w układzie zbiorowym pracy.
Zobacz serwis: Kadry
Gdy wynagrodzenie pracownika przelewane jest na rachunek bankowy, pracodawca musi dokonać przelewu w takim terminie, aby pracownik mógł podjąć wynagrodzenie z banku w terminie określonym u pracodawcy jako termin wypłaty wynagrodzenia.
Podstawa prawna: Art. 86 Kodeksu pracy
Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:
Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: