reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wypłata odprawy emerytalnej

Wypłata odprawy emerytalnej

Od 8 stycznia 2009 r. po zmianie przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pracodawcy mogą równocześnie wypłacać pracownikom emeryturę i wynagrodzenie bez rozwiązywania z nimi umowy o pracę.

Do chwili zmiany przepisów Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawieszał z urzędu wypłatę świadczenia emerytalnego pracownikowi - emerytowi niezależnie od tego, ile zarabiał, jeśli pracował na rzecz pracodawcy, nie rozwiązawszy z nim wcześniej umowy o pracę.

Od 8 stycznia 2009 r. pracownicy mogą ubiegać się o emeryturę pomimo dalszej pracy. Jeżeli spełniają warunki do przyznania emerytury, to ZUS ją przyzna, co oznacza, że będą ją otrzymywali równolegle z wynagrodzeniem za pracę.

Pracodawcy w tej sytuacji zastanawiają się, czy odprawa emerytalna przysługuje pracującym emerytom w chwili rozwiązania umowy o pracę.

Pracownik jest uprawniony do odprawy emerytalno-rentowej w chwili ustania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę. Odprawa ta przysługuje w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia (art. 921 k.p.).

Pracodawca wypłaci więc pracownikowi odprawę emerytalną:

  • po spełnieniu przez pracownika wymagań uprawniających do uzyskania świadczenia emerytalnego lub rentowego z ubezpieczenia społecznego oraz
  • z chwilą powstania związku między ustaniem zatrudnienia i przejściem na emeryturę lub rentę.

Ustawodawca, wprowadzając do Kodeksu pracy odprawę emerytalno-rentową, określił jej minimalną wysokość - 1-miesięczne wynagrodzenie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wysokość tego świadczenia była zwiększona w przepisach branżowych, układach zbiorowych pracy czy regulaminach wynagrodzenia.

Niektóre grupy zawodowe, których zasady wynagradzania określane są przez Radę Ministrów czy poszczególnych ministrów, są uprawnione do odprawy emerytalno-rentowej w wyższej wysokości.

Zaliczamy do nich między innymi:

  • pracowników urzędów państwowych,
  • pracowników samorządowych,
  • nauczycieli.

Bez prawa do odprawy

Część pracodawców uważa, że pracownikowi, który pracuje i jednocześnie pobiera emeryturę, a następnie zdecyduje się na rozwiązanie umowy, nie należy się odprawa emerytalna. Ich zdaniem osoby, które rozwiążą umowę o pracę już po otrzymaniu emerytury z ZUS, nie spełnią jednego z warunków określonych w Kodeksie pracy, a mianowicie nie rozwiążą umowy o pracę w związku z przejściem na emeryturę. Nie można bowiem uzasadniać rozwiązania umowy przejściem na emeryturę, skoro tę emeryturę już się pobiera. Dlatego też pracownik, który rozwiąże umowę o pracę po 7 latach pracy i pobierania w tym czasie emerytury, nie nabędzie prawa do odprawy emerytalnej, ponieważ nie wystąpi związek między rozwiązaniem stosunku pracy a przejściem na emeryturę.

Z prawem do odprawy

Inni pracodawcy natomiast uznają, że skoro rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło w związku z przejściem na emeryturę i zmienił się status pracownika-emeryta na wyłącznie emeryta, to świadczenie w postaci odprawy emerytalnej się należy.

Przykład

Pracownik nabył prawo do wcześniejszej emerytury w 2006 r., jednak nie rozwiązał umowy i nie przeszedł na emeryturę. Dalej pracuje u dotychczasowego pracodawcy. Po wprowadzeniu zmian przepisów w ustawie o emeryturach i rentach z FUS pracownik złożył wniosek i zaczął od stycznia br. otrzymywać świadczenie emerytalne. W kwietniu z uwagi na sytuację rodzinną był zmuszony rozwiązać stosunek pracy i przejść na świadczenie emerytalne. Pracodawca jednak nie wypłacił mu przewidzianej w regulaminie pracy odprawy w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia, uznając, że rozwiązanie umowy nie miało związku z przejściem na emeryturę. Działanie pracodawcy jest niezgodne z prawem, gdyż pracownik nabył prawo do tego świadczenia.

Pogląd ten znajduje potwierdzenie w wyrokach Sądu Najwyższego, który uznaje, że rozwiązanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę następuje także wtedy, gdy do zakończenia pracy dojdzie nawet kilka lat po pobieraniu emerytury. W jednym z wyroków Sąd stwierdził, że przejście na emeryturę oznacza zmianę statusu pracownika lub pracownika-emeryta na status wyłącznie emeryta. Dlatego też odprawa emerytalna przysługuje pracownikowi, jeżeli rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w związku z tak rozumianym przejściem na emeryturę, choćby pracownik ją wcześniej pobierał, chyba że już wcześniej skorzystał z uprawnienia do odprawy (wyrok z 11 października 2007 r., III PK 40/07,).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama