REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy pracownicy przysługuje urlop wypoczynkowy u kolejnego pracodawcy

Katarzyna Wrońska-Zblewska

REKLAMA

Pracownica rozwiązała umowę o pracę z końcem kwietnia br. w związku z przejściem na emeryturę. Otrzymała wówczas od swojego pracodawcy ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy za wszystkie 26 dni, jakie jej się należały w br. Takie uprawnienie przysługiwało jej bowiem na podstawie wewnętrznych przepisów obowiązujących u poprzedniego pracodawcy. Od 4 maja br. zatrudniliśmy tę osobę w naszym zakładzie. Czy przysługuje jej u nas urlop wypoczynkowy, skoro w tym roku nie wykorzystała w naturze żadnego dnia urlopu wypoczynkowego?

RADA

Autopromocja

Pracownica będzie miała u Państwa prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia.

UZASADNIENIE

Przepisy wewnątrzzakładowe przewidujące wypłatę ekwiwalentu za tę część urlopu wypoczynkowego, która nie przysługiwała pracownikowi na podstawie Kodeksu pracy, są dla pracownika korzystniejsze niż ogólnie obowiązujące przepisy jedynie w przypadku, gdy w danym roku kalendarzowym (np. w tym, w którym przechodzi na emeryturę) pracownik nie podejmie zatrudnienia u kolejnego pracodawcy. W przeciwnym przypadku przepisy te są dla pracownika mniej korzystne. Wypłata ekwiwalentu za cały przysługujący w danym roku i niewykorzystany urlop jest bowiem równoznaczna w świetle przepisów Kodeksu pracy z „rozliczeniem się” z pracownikiem z całego przysługującego mu w tym roku urlopu. A zatem w praktyce oznaczałoby to, że pracownik, który podejmie pracę u kolejnego pracodawcy, w tym samym roku kalendarzowym nie będzie miał u niego prawa do urlopu wypoczynkowego w naturze w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia. W takim przypadku przepis wewnątrzzakładowy powinien być oceniany jako mniej korzystny dla pracownika niż przepisy Kodeksu pracy, zgodnie z którymi pracownik będzie miał prawo do urlopu proporcjonalnego w nowym zakładzie pracy.

Uznanie, że wypłacenie ekwiwalentu za cały urlop pozbawia pracownicę prawa do urlopu wypoczynkowego u kolejnego pracodawcy pozbawiałoby pracownicę prawa do wykorzystania urlopu w naturze. Zatem w takim przypadku w miejsce wewnątrzzakładowych regulacji powinny zostać zastosowane przepisy Kodeksu pracy. Postanowienia przepisów wewnątrzzakładowych nie mogą być bowiem mniej korzystne niż przepisy ustawowe (art. 9 § 2 Kodeksu pracy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownik powinien wykorzystać cały przysługujący mu urlop wypoczynkowy w naturze. Dodatkowo Kodeks pracy określa zasady tego wykorzystania, np. zobowiązuje pracownika do wykorzystania urlopu w całości w roku, w którym nabył do niego prawo, a najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku.


Przepisy prawa pracy nie pozwalają również na „zamianę” niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego na ekwiwalent pieniężny. Jedynym akceptowanym przez przepisy prawa pracy przypadkiem wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy jest sytuacja, w której pracownik nie wykorzystał urlopu, a jego stosunek pracy ustaje i w związku z tym nie będzie on w stanie wykorzystać tego urlopu w naturze (art. 171 § 1 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

W trakcie zatrudnienia pracownik powinien wykorzystywać urlop wypoczynkowy w naturze.

Przepisy przyznają również prawo do urlopu wypoczynkowego w naturze pracownikowi, który w ciągu roku zmienia pracodawcę. W przypadku ustania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego również u kolejnego pracodawcy, u którego zatrudni się w trakcie tego samego roku kalendarzowego. Urlop ten przysługuje w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w nowym zakładzie pracy i pod warunkiem, że u poprzedniego pracodawcy pracownik nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze lub za cały rok (art. 1551 Kodeksu pracy). W takich bowiem przypadkach pracownikowi będzie przysługiwało odpowiednio mniej urlopu u nowego pracodawcy (o tyle, ile urlopu wykorzystał w poprzednim zakładzie pracy) lub w ogóle nie będzie miał urlopu (w przypadku gdy cały urlop przysługujący za dany rok kalendarzowy wykorzystał w naturze u poprzedniego pracodawcy).

Pracownicy przechodzący na emeryturę lub rentę nie podlegają w tym zakresie odrębnym regulacjom w kwestii przysługującego urlopu wypoczynkowego. Nie ma bowiem odrębnego uregulowania dotyczącego wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego osobom przechodzącym na emeryturę lub rentę oraz wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop. Oznacza to, że pracownikom przechodzącym na emeryturę lub rentę, w dniu zakończenia stosunku pracy w związku z przejściem na świadczenia z ZUS, urlop wypoczynkowy przysługuje w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego w danym roku kalendarzowym okresu. Za ten urlop powinni oni otrzymać ekwiwalent pieniężny, jeśli nie wykorzystają przysługującego im urlopu. Jeśli natomiast przed przejściem na emeryturę lub rentę pracownik wykorzysta więcej urlopu niż proporcjonalnie do okresu zatrudnienia, wówczas w ogóle nie otrzyma ekwiwalentu pieniężnego za ten urlop.

Podstawa prawna:

 • art. 66 ust. 2 Konstytucji RP,
 • art. 9 § 2, art. 14, art. 152, art. 1551, art. 171 § 1 Kodeksu pracy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Święta w Niemczech 2024

  Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia). W dwóch miejscach wolny jest nawet Dzień Kobiet.

  Czy doszło do dyskryminacji w PKP Intercity S.A. na tle płci i posiłków regeneracyjnych?

  Posiłki regeneracyjne w PKP Intercity - czy tylko dla kobiet i czy doszło do dyskryminacji? Kiedy przysługuje posiłek regeneracyjny? Czy posiłki regeneracyjne są obowiązkowe? Od jakiej temperatury należy się posiłek regeneracyjny Komu należą się posiłki regeneracyjne w pracy? Jaka kwota na posiłek regeneracyjny 2024?

  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  Ważne: dzisiaj protest rolników w Warszawie

  Krajowa Rada Izb Rolniczych ogłosiła: drodzy rolnicy spotykamy się w Warszawie na proteście w dniu 27 lutego 2024 r. pod Flagą Białą-Czerwoną. Czy dojdzie wreszcie do konstruktywnych ustaleń w sprawie sytuacji rolników? Minister Czesław Siekierski zapowiedział rozmowy z rolnikami w ministerstwie. Rozmowy mają się odbyć w najbliższy czwartek – 29 lutego 2024 r.

  REKLAMA

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

  Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

  Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

  Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

  Dokumentacja pracownicza musi być odpowiednio przechowywana. Za niedopełnienie obowiązków pracodawca zapłaci 30000 zł grzywny

  Dokumentacja pracownicza musi być prowadzona i przechowywana zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumentację co do zasady przez co najmniej 10 lat po odejściu pracownika z pracy. Za niedopełnienie obowiązków związanych z przechowywaniem dokumentacji pracowniczej grozi pracodawcy kara grzywny.

  REKLAMA

  Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

  Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

  REKLAMA