reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Wynagrodzenie i inne świadczenia > Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną (art. 80)

Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną (art. 80)

Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią.


Obowiązkiem pracownika jest świadczenie pracy na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy. Pracodawca zaś jest zobowiązany wypłacać pracownikowi wynagrodzenie za świadczoną przez niego pracę. Wynagrodzenie jest to świadczenie konieczne o charakterze przysparzająco-majątkowym, które pracodawca jest zobowiązany wypłacać okresowo pracownikowi w zamian za wykonaną pracę, świadczoną w ramach stosunku pracy, odpowiednio do rodzaju, ilości i jakości pracy.

Zobacz: W jaki sposób ustala się wynagrodzenie pracownika? (art. 78)

Wynagrodzenie wypłacane pracownikowi obejmuje nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, ale również wszystkie inne składniki wynagrodzenia, które posiadają wartość materialną. Wynagrodzenie zasadnicze jest najważniejszym, stałym i obowiązkowym składnikiem wynagrodzenia. Pracownik otrzymuje je regularnie, w stałych odstępach czasu i w wysokości ustalonej co najmniej minimum ustawowego.

Zasadą jest, że wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za pracę rzeczywiście wykonaną. Praca wykonana to praca świadczona przez pracownika zgodnie z jego obowiązkami. Nie ma znaczenia jej ostateczny rezultat. Bez znaczenia dla nabycia prawa do wynagrodzenia jest fakt, czy istniała ekonomiczna potrzeba wykonania pracy.

Zobacz serwis: Urlopy

Przepisy prawa pracy przewidują sytuacje, kiedy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy. Dzieje się tak bowiem, pracodawca podejmując działalność, przejmuje na siebie ryzyko związane z niemożliwością wykonania pracy przez pracownika z powodu działania siły wyższej lub innych okoliczności.

Podstawa prawna: Art. 80 Kodeksu pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przepisy prawa pracy przewidują sytuacje, kiedy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy.
Przepisy prawa pracy przewidują sytuacje, kiedy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy.

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HR Tools

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama