REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można wystąpić z OFE przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę

Dariusz Noszczak
Prawnik z ponad 10-letnim doświadczeniem, specjalista w dziedzinie prawa ubezpieczeń społecznych, w tym m.in. świadczeń emerytalno-rentowych. Autor wielu publikacji poświęconych tej tematyce, doświadczony wykładowca i szkoleniowiec.

REKLAMA

Pracownica urodziła się w 1951 r. W 1999 r. przystąpiła do otwartego funduszu emerytalnego. Teraz chce rozwiązać umowę z OFE, ponieważ w przyszłości chciałaby mieć emeryturę tylko z ZUS. Czy może to zrobić już teraz, czy musi czekać aż do przejścia na emeryturę? W jaki sposób może ubiegać się o unieważnienie umowy zawartej z funduszem emerytalnym?

Osoba, która przystąpiła do otwartego funduszu emerytalnego, mimo że nie miała takiego obowiązku, co do zasady, nie może wystąpić z OFE. Wyjątkowo, przy ubieganiu się o emeryturę, może złożyć wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa.

REKLAMA

Autopromocja

UZASADNIENIE

Prawo do wystąpienia z otwartego funduszu emerytalnego pracownica będzie miała dopiero wtedy, gdy zgłosi wniosek o przyznanie emerytury oraz o przekazanie zgromadzonych w funduszu środków na dochody budżetu państwa.

Osoby urodzone między 1 stycznia 1949 r. a 31 grudnia 1968 r. decyzję o zawarciu umowy z wybranym otwartym funduszem emerytalnym musiały podjąć do 31 grudnia 1999 r. Przystąpienie do OFE jest nieodwołalne i – co do zasady – nie można wystąpić z OFE.

Cofnięcie skutków deklaracji przystąpienia do OFE jest możliwe tylko w przypadkach przewidzianych w obowiązujących przepisach emerytalnych. Sytuacje te są związane z przejściem członka OFE na wcześniejszą emeryturę lub – od 5 lutego 2009 r. – z obliczeniem emerytury według tzw. mieszanych zasad. Tylko w przypadku ubiegania się o taką emeryturę można wystąpić z OFE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Nie można rozwiązać umowy z otwartym funduszem emerytalnym np. w związku z osiąganiem przez fundusz słabych wyników finansowych.

W takich przypadkach niezadowolony członek OFE może tylko zdecydować się na przeniesienie do innego funduszu emerytalnego.

Wystąpienie z OFE przy ubieganiu się o wcześniejszą emeryturę na dotychczasowych zasadach

Możliwość wystąpienia z otwartego funduszu emerytalnego została przewidziana przede wszystkim w przypadku przechodzenia na wcześniejsze emerytury przyznawane na dotychczas obowiązujących zasadach, tj. na:

  • tzw. wcześniejszą emeryturę pracowniczą,
  • emeryturę z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
  • emeryturę z tytułu wykonywania działalności twórczej lub artystycznej,
  • emeryturę górniczą bez względu na wiek oraz wcześniejszą emeryturę górniczą, a także emeryturę w obniżonym wieku z tytułu wykonywania pracy górniczej,
  • emeryturę kolejową,
  • emeryturę nauczycielską przyznawaną bez względu na wiek na podstawie Karty Nauczyciela.

Osoba urodzona po 31 grudnia 1948 r., która przystąpiła do otwartego funduszu emerytalnego i ubiega się o jeden z wymienionych wyżej rodzajów emerytury, może złożyć wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa. W razie złożenia takiego wniosku ZUS przyznaje emeryturę i wykreśla wpis o członkostwie w OFE z Centralnego Rejestru Członków Otwartych Funduszy Emerytalnych oraz zawiadamia o tym wykreśleniu właściwy fundusz emerytalny. Umowa z otwartym funduszem emerytalnym staje się w ten sposób nieważna z mocy prawa.


Wcześniejsza emerytura z art. 184

Od 1 stycznia 2009 r. możliwość wystąpienia z otwartego funduszu emerytalnego w drodze złożenia wniosku o przekazanie środków zgromadzonych w OFE do budżetu państwa mają również osoby uprawnione do emerytury wyliczonej według nowych zasad, ale przyznanej przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego (art. 184 ustawy emerytalnej). Prawo do tej emerytury uzyskają osoby, które ukończyły wiek emerytalny przewidziany w przepisach regulujących zasady przechodzenia na wcześniejszą emeryturę przez osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r., jeżeli:

  • na 1 stycznia 1999 r. udowodniły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym odpowiedni okres pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, działalności twórczej lub artystycznej, pracy w górnictwie lub na kolei,
  • nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego lub złożą wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa,
  • rozwiązały stosunek pracy (gdy są pracownikami).

Jeżeli ZUS przyzna wcześniejszą emeryturę na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej osobie, która była członkiem OFE i złożyła wniosek o przekazanie środków zgromadzonych w funduszu do budżetu państwa, to równocześnie ZUS powiększy składki na ubezpieczenie emerytalne zgromadzone na indywidualnym koncie ubezpieczonego, stosując wskaźnik korygujący 19,52/12,22.

ZUS oblicza tę wcześniejszą emeryturę, przynajmniej w części, na nowych zasadach, tj. na podstawie kapitału początkowego oraz składek na ubezpieczenie emerytalne zgromadzonych na koncie w ZUS. Przed wyliczeniem kwoty emerytury ZUS odtworzy na koncie pełną składkę na ubezpieczenie emerytalne – tak, jakby jej część nie była odprowadzana do otwartego funduszu emerytalnego.

WAŻNE!

W wyniku złożenia wniosku o przekazanie środków zgromadzonych w OFE do budżetu państwa nie przysługuje emerytura kapitałowa wyliczona ze składek przekazywanych do otwartego funduszu emerytalnego (z tzw. II filaru).

Emerytura w powszechnym wieku emerytalnym dla osób, które wystąpią z OFE

Od 5 lutego 2009 r. obowiązują nowe zasady dotyczące możliwości obliczenia emerytury na podstawie art. 183 ustawy emerytalnej dla osób, które ukończyły wiek 60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni. Począwszy od tej daty mieszany sposób obliczenia emerytury jest również przewidziany dla osoby, która będąc członkiem otwartego funduszu emerytalnego złożyła wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa. Z tej możliwości przejścia na emeryturę mogą skorzystać kobiety, które wiek emerytalny 60 lat ukończą w latach 2009–2013. Występując z OFE uzyskują prawo do obliczenia emerytury częściowo na starych, a częściowo na nowych zasadach.

Podstawa prawna

  • art. 46 i art. 183–184 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.),
  • art. 88 Karty Nauczyciela,
  • art. 3 ust. 3 ustawy z 27 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy – Karta Nauczyciela (DzU nr 167, poz. 1397 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA