reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Wynagrodzenie i inne świadczenia > Kiedy wypłaca się wynagrodzenie pracownika? (art. 85)

Kiedy wypłaca się wynagrodzenie pracownika? (art. 85)

Wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie.

Wynagrodzenie za pracę wypłacane jest pracownikowi raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.

Termin wypłaty wynagrodzenia musi być wcześniej z pracownikiem ustalony. Termin powinien określony w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy, regulaminie wynagradzania lub umowie o pracę.

Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym.

Zobacz: Pracownik nie może się zrzec wynagrodzenia (art. 84)

Składniki wynagrodzenia za pracę, przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż jeden miesiąc, wypłaca się z dołu w terminach określonych w przepisach prawa pracy.

Pracodawca ma obowiązek terminowego wypłacania wynagrodzenia pracownikowi. Pracodawca, który nie wypłaca pracownikowi w terminie wynagrodzenia ciężko narusza swój obowiązek. Naraża się tym na sankcje finansowe, karne. Kara grzywny może wynosić od 1000 zł nawet do 30 000 zł. Jeśli pracodawca złośliwie lub uporczywie nie wypłaca wynagrodzenia w terminie lub czyni to nieprawidłowo, popełnia przestępstwo. Zgodnie z przepisami kodeksu karnego, ten, kto wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Niewypłacania w terminie wynagrodzenia stanowi podstawę go rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia pracownik może domagać się odsetek za czas opóźnienia w wypłacie oraz odszkodowania, jeśli wskutek zwłoki w wypłacie wynagrodzenia za pracę pracownik poniesie szkodę.

Zobacz serwis: BHP

Pracodawca, na żądanie pracownika, jest obowiązany udostępnić do wglądu dokumenty, na których podstawie zostało obliczone jego wynagrodzenie.

Podstawa prawna: Art. 85 Kodeksu pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Termin wypłaty wynagrodzenia musi być wcześniej ustalony z pracownikiem.
Termin wypłaty wynagrodzenia musi być wcześniej ustalony z pracownikiem.

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arena Advisory

Doradzamy klientom we wszystkich obszarach podatkowych i prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama