reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Wynagrodzenie i inne świadczenia > Wynagrodzenie za gotowość do pracy (art. 81)

Wynagrodzenie za gotowość do pracy (art. 81)

Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie.

Pracownikowi, który był gotów do wykonywania pracy, a doznał przeszkód w jej wykonywaniu przysługuje odpowiednie wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy.

Gotowości do pracy to zamiar wykonywania pracy, uzewnętrzniony przejawem woli świadczenia pracy. Pracownik musi być faktycznie zdolny do wykonywania pracy oraz pozostawać w dyspozycji pracodawcy.

Zobacz: Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną (art. 80)

Wynagrodzenie za gotowość do pracy przysługuje w wysokości wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną. W przypadku, kiedy taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony pracownikowi przysługuje 60 % wynagrodzenia. Wynagrodzenie nie może być jednak niższe nić wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Wynagrodzenie za gotowość do pracy przysługuje pracownikowi za czas niezawinionego przez niego przestoju. Jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika, nie otrzyma on wynagrodzenia.

Pracodawca może na czas przestoju powierzyć pracownikowi inną odpowiednią pracę. Za taka pracę pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, nie niższe niż wynagrodzenie za gotowość do pracy. Jeśli przestój został spowodowany z winy pracownika, otrzyma on tylko wynagrodzenie za wykonaną pracę. Wynagrodzenie za czas przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi przysługuje pracownikowi zatrudnionemu przy pracach uzależnionych od tych warunków, tylko kiedy przywidują to przepisy prawa pracy. W razie powierzenia pracownikowi na czas takiego przestoju innej pracy, przysługuje mu wynagrodzenie przewidziane za wykonaną pracę.

Zobacz serwis: Wynagrodzenie

Podstawa prawna: Art.81 Kodeksu pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wynagrodzenie za gotowość do pracy przysługuje pracownikowi za czas niezawinionego przez niego przestoju.
Wynagrodzenie za gotowość do pracy przysługuje pracownikowi za czas niezawinionego przez niego przestoju.

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama