Wynagrodzenie za gotowość do pracy (art. 81)
REKLAMA
REKLAMA
Pracownikowi, który był gotów do wykonywania pracy, a doznał przeszkód w jej wykonywaniu przysługuje odpowiednie wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy.
REKLAMA
Gotowości do pracy to zamiar wykonywania pracy, uzewnętrzniony przejawem woli świadczenia pracy. Pracownik musi być faktycznie zdolny do wykonywania pracy oraz pozostawać w dyspozycji pracodawcy.
Zobacz: Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną (art. 80)
Wynagrodzenie za gotowość do pracy przysługuje w wysokości wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną. W przypadku, kiedy taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony pracownikowi przysługuje 60 % wynagrodzenia. Wynagrodzenie nie może być jednak niższe nić wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Wynagrodzenie za gotowość do pracy przysługuje pracownikowi za czas niezawinionego przez niego przestoju. Jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika, nie otrzyma on wynagrodzenia.
Pracodawca może na czas przestoju powierzyć pracownikowi inną odpowiednią pracę. Za taka pracę pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, nie niższe niż wynagrodzenie za gotowość do pracy. Jeśli przestój został spowodowany z winy pracownika, otrzyma on tylko wynagrodzenie za wykonaną pracę. Wynagrodzenie za czas przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi przysługuje pracownikowi zatrudnionemu przy pracach uzależnionych od tych warunków, tylko kiedy przywidują to przepisy prawa pracy. W razie powierzenia pracownikowi na czas takiego przestoju innej pracy, przysługuje mu wynagrodzenie przewidziane za wykonaną pracę.
Zobacz serwis: Wynagrodzenie
Podstawa prawna: Art.81 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat