Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu wynagrodzenie. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące wynagrodzenie.
Zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków dla pielęgniarek i położnych od 1 września 2018 r.
Aktualizacja: 21.01.2019
Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku przysługującego od 1 września 2018 r. pielęgniarkom i położnym, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed 1 września 2018 r. i trwa po tej dacie. »
Zmiany w wypłacaniu wynagrodzenia od 1 stycznia 2019 r. - obowiązki pracodawcy
Aktualizacja: 20.12.2018
Od 1 stycznia 2019 r. zmienią się zasady wypłacania pracownikom wynagrodzenia za pracę. Regułą będzie wypłata wynagrodzenia na rachunek bankowy wskazany przez pracownika, a nie - jak jest obecnie - do rąk pracownika. Do 21 stycznia 2019 r. pracodawca będzie miał obowiązek poinformowania pracowników dotychczas otrzymujących wynagrodzenie w kasie pracodawcy o wyborze formy przekazywania wynagrodzenia. »
Kwoty wolne od potrąceń z umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2019 r.
Aktualizacja: 10.12.2018
Zleceniobiorcy i inne osoby fizyczne będące dłużnikami, uzyskujące świadczenia okresowe, które zapewniają im utrzymanie lub stanowią dla nich jedyne źródło przychodów, zostaną objęte od 1 stycznia 2019 r. ochroną przed nadmiernymi potrąceniami. Ta ochrona będzie bardzo zbliżona do tej przysługującej pracownikom. W zakresie granic potrącenia i kwot wolnych od potrąceń należy bowiem stosować zasady wynikające z przepisów Kodeksu pracy (art. 261 pkt 18 lit. b ustawy o komornikach sądowych). »
Forma przekazywania wynagrodzenia pracownikom po 1 stycznia 2019 r.
Aktualizacja: 10.12.2018
Od 1 stycznia 2019 r. obowiązującą formą wypłaty wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikom będzie forma bezgotówkowa. Od tej daty pracodawcy mogą żądać od pracowników podania numeru rachunku płatniczego, na który zostanie dokonany przelew ich wynagrodzenia. Pracownicy nadal jednak będą mogli pobierać wynagrodzenie do rąk własnych. »
Różnice w wynagrodzeniu na tym samym stanowisku
Aktualizacja: 29.11.2018
Każdy pracownik, zatrudniony na podstawie umowy o pracę, ma prawo do równego traktowania w zakresie wynagrodzenia. Zdarza się jednak, że pracownicy są nierówno traktowani w zakresie płac. »
Skrócenie wymiaru czasu pracy a wynagrodzenie
Aktualizacja: 26.11.2018
Pracownik, który zgodnie z zapisami umowy o pracę, jest zatrudniony na pełny etat w podstawowym systemie czasu pracy, powinien pracować po 8 godzin dziennie. Co w przypadku, gdy pracownikowi skrócono wymiar czasu pracy do 7 godzin dziennie, a pracownik zostaje w pracy o 1 godzinę dłużej? Czy za taką pracę należy mu się dodatkowe wynagrodzenie? »
Rozliczenie podróży służbowej a dostarczenie faktury z opóźnieniem
Aktualizacja: 16.11.2018
Czy pracownikowi, który rozliczył się z podróży służbowej po dwóch miesiącach od jej odbycia należy wypłacić zwrot kosztów? »
Wolne 12 listopada w branży transportowej - wynagrodzenie, skutki
Aktualizacja: 06.11.2018
Jakie skutki dla branży transportowej będzie miało wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego od pracy, tj. 12 listopada 2018 r.? Jaki wpływ będzie to miało na pracę i wynagrodzenie kierowców? »
Wysokie kary za zatrudnianie dłużników alimentacyjnych na czarno w 2019 r.
Aktualizacja: 31.10.2018
Kary grzywny wobec nieuczciwych pracodawców, którzy zatrudniają dłużników alimentacyjnych "na czarno" a także wypłacają im wynagrodzenie pod stołem bez potrącania alimentów - to jedna ze zmian w przepisach kodeksu postępowania cywilnego. Kara może wynieść nawet 45 tys. zł. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2019 r. »
Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika tymczasowego za przepracowaną część miesiąca
Aktualizacja: 29.10.2018
Pracownicy tymczasowi mogą być wynagradzani za wykonaną pracę w różny sposób, np. stawką miesięczną lub godzinową. Jak prawidłowo ustalić wysokość wynagrodzenia takiego pracownika, jeżeli przebywał na zwolnieniu lekarskim i urlopie wypoczynkowym? »
KE: duże różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn
Aktualizacja: 29.10.2018
Komisja Europejska zwróciła uwagę na nierówność w zarobkach kobiet i mężczyzn. Kobiety zarabiają średnio o ponad 16 proc. mniej niż mężczyźni. Największe nierówności występują w Estonii, Czechach i Niemczech. »
Jak obliczyć wynagrodzenie za dni wolne udzielone z tytułu opieki nad dzieckiem
Aktualizacja: 26.10.2018
Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni. Sprawdź szczegóły, jak ustalić wynagrodzenie za dni opieki nad dzieckiem. »
Nowe zasady zatrudniania działaczy związkowych 2019 - uwagi Pracodawców RP
Aktualizacja: 17.10.2018
Od 1 stycznia 2019 r. wchodzą w życie zmiany w ustawie o związkach zawodowych. Na podstawie znowelizowanej ustawy Rada Ministrów sporządziła projekt rozporządzenia dotyczący zasad zatrudniania działaczy związkowych. Jakie uwagi do projektu zgłaszają Pracodawcy RP? »
Działacze związkowi na wypowiedzeniu będą mogli zarobić więcej
Aktualizacja: 17.10.2018
Działacze związkowi na wypowiedzeniu będą mogli zarabiać więcej niż przed okresem zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. Przykładem może być osoba zatrudniona na podstawie umowy o dzieło będąca działaczem związkowym. Pracodawcy RP proponują inne rozwiązanie kwestii wysokości wynagrodzenia za czas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. »
Urlop ojcowski w 2019 r. – ile trwa, wzór wniosku, zasady
Aktualizacja: 16.10.2018
Zasady udzielania urlopu ojcowskiego nie uległy żadnym zmianom. W 2019 roku pracownik-ojciec nadal będzie mógł skorzystać z dwóch tygodni urlopu ojcowskiego. Zapoznaj się z najważniejszymi zasadami udzielania urlopu ojcowskiego. Pobierz wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego. »
Dostosowanie dokumentacji pracowniczej do nowych zasad