reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy data złożenia wniosku o emeryturę ma wpływ na jej wysokość

Czy data złożenia wniosku o emeryturę ma wpływ na jej wysokość

Pracownica spełnia warunki do wcześniejszej emerytury. Skończyła 57 lat, ma ponad 24-letni staż pracy, w tym przez 18 lat pracowała jako nauczycielka. Nie przystąpiła do otwartego funduszu emerytalnego. Chce jednak pracować i na emeryturę przejść za 3 lata, po ukończeniu 60 lat. Ukończy je 6 kwietnia 2012 r. Jej aktualne wynagrodzenie przekracza 130% przeciętnego wynagrodzenia, czyli ZUS nie będzie wypłacał emerytury nawet w zmniejszonej wysokości. Czy ma znaczenie, kiedy pracownica złoży wniosek o emeryturę? Czy powinna złożyć wniosek jeszcze w tym roku?

Pracownica powinna złożyć wniosek o emeryturę przed 6 kwietnia 2012 r., czyli przed ukończeniem 60 lat. Jeżeli złoży wniosek po ukończeniu 60 lat, ZUS przyzna jej prawo do emerytury na nowych zasadach. Wysokość emerytury obliczy wówczas w części według starych zasad, a część emerytury zostanie obliczona według nowych zasad (potocznie zwana emerytura mieszana). Na podstawie wniosku złożonego po 5 kwietnia 2012 r. pracownica otrzymałaby 35% emerytury wyliczonej na starych zasadach i 65% według nowych zasad. Nawet jeżeli pracownica złoży wniosek w 2013 r., to i tak ZUS zastosuje proporcje do wyliczenia emerytury wynoszące odpowiednio 35% i 65%.

UZASADNIENIE

Pracownica urodziła się po 31 grudnia 1948 r. Do przyznania wcześniejszej emerytury musiała spełnić warunki nie później niż 31 grudnia 2008 r. i na ten dzień spełniła wszystkie warunki. Pracownica ukończyła wymagany do 31 grudnia 2008 r. wiek – 55 lat. Udokumentowała również wymagany 20-letni okres składkowy i nieskładkowy, w tym co najmniej 15-letni okres wykonywania pracy w szczególnym charakterze. Nie przystąpiła do otwartego funduszu emerytalnego.

ZUS przyzna pracownicy prawo do wcześniejszej emerytury, jeżeli wniosek o jej przyznanie złoży ona nie później niż przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, tj. przed osiągnięciem 60 lat. Wówczas ZUS obliczy emeryturę według dotychczasowych zasad.

O wysokości emerytury przyznanej na dotychczasowych zasadach decyduje m.in. staż pracy, zarobki, a także kwota bazowa. Emerytura wynosi:

  • 24% kwoty bazowej (w tym przypadku obowiązującej w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę; od 1 marca 2009 r. do 28 lutego 2010 r. kwota ta wynosi 2578,26 zł),
  • po 1,3% podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych,
  • po 0,7% podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych.

Podstawę wymiaru emerytury według zasad obowiązujących dotychczas ZUS oblicza mnożąc wskaźnik wysokości podstawy wymiaru przez kwotę bazową. Zarobki, które ZUS uwzględnia w podstawie wymiaru, przyjmuje z 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z 20 lat przypadających przed rokiem zgłoszenia wniosku o emeryturę albo z 20 lat dowolnie wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniom społecznym przed rokiem zgłoszenia wniosku o emeryturę.

WAŻNE!

ZUS nie uwzględnia w podstawie wymiaru wynagrodzenia za rok, w trakcie którego został złożony wniosek o emeryturę.

ZUS nie uwzględnia w podstawie wymiaru wynagrodzenia za rok, w trakcie którego został złożony wniosek o emeryturę. Aby uwzględnić ten rok, musiałby być zgłoszony wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru w trybie art. 110 lub 111 ustawy emerytalnej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista z zakresu ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama