Kategorie

Czy emeryt pracujący w dwóch zakładach pracy ma prawo do świadczeń z zfśs u obu pracodawców

Mariusz Pigulski
ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej
W naszym zakładzie pracuje emeryt, który jednocześnie podjął pracę na pół etatu w innej firmie. Czy ten emeryt ma prawo do świadczeń z zfśs w dwóch zakładach pracy?

Uprawnienie do ubiegania się o świadczenia socjalne przysługuje pracownikowi u każdego z pracodawców, którzy go zatrudniają. Pracownik nie musi wybierać zakładu, z którego funduszu miałby korzystać. To, czy zatrudniony dostanie świadczenie, jest uzależnione od jego sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej, a nie od tego, w ilu miejscach pracuje.

UZASADNIENIE

Osoby uprawnione do korzystania ze środków funduszu możemy podzielić na trzy kategorie (art. 2 pkt 5 ustawy o zfśs):

1. Pracownicy i ich rodziny

Pracownikiem jest osoba zatrudniona w zakładzie pracy na podstawie umowy o pracę (bez względu na wymiar czasu pracy i rodzaj umowy o pracę), powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę (art. 2 Kodeksu pracy). Do grona pracowników należy także zaliczyć osoby przebywające na urlopach wychowawczych i macierzyńskich, młodocianych zatrudnionych w celu nauki zawodu, pracowników sezonowych, a nawet pracowników tymczasowych, jeśli pracodawca w regulaminie gospodarowania środkami zfśs przyznał im prawo korzystania ze świadczeń.

WAŻNE!

Pracownik zachowuje prawo do ubiegania się o świadczenia socjalne na zasadach dotyczących pozostałych pracowników zakładu, także w okresie wypowiedzenia.

Za członków rodziny pracownika uznaje się przede wszystkim: współmałżonka, dzieci własne, dzieci współmałżonka, dzieci przysposobione oraz wnuki i dzieci obce przyjęte na wychowanie, również w ramach rodziny zastępczej, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształcą się w szkole – do ukończenia 26 lat, natomiast w przypadku dzieci niepełnosprawnych w znacznym stopniu – bez ograniczenia wieku, rodziców oraz dziadków prowadzących wraz z uprawnionym wspólne gospodarstwo domowe.

Należy pamiętać, że pracodawca w regulaminie funduszu może przewidzieć także inne osoby, które zaliczy do członków rodziny pracownika (np. konkubentów).

2. Emeryci i renciści – byli pracownicy zakładu oraz ich rodziny

Z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych utworzonego przez zakład pracy mogą korzystać emeryci i renciści (byli pracownicy), którzy pracowali w tym zakładzie bezpośrednio przed przejściem na emeryturę lub rentę. Z tej grupy należy wyłączyć emerytów i rencistów świadczących pracę na podstawie umowy o pracę (już po przejściu na świadczenie z ZUS), gdyż takie osoby korzystają z funduszu na zasadach dotyczących pracowników danego zakładu pracy.

Warto w tym miejscu przywołać stanowisko Sądu Najwyższego wyrażone w uchwale z 15 listopada 1991 r. (I PZP 56/91, OSNC 1992/4/63). W myśl jej postanowień osoba, która przeszła na emeryturę i podjęła zatrudnienie w innym zakładzie pracy (zawieszając wypłatę emerytury), a następnie po rozwiązaniu tego stosunku pracy ponownie pobiera emeryturę, jest w rozumieniu ustawy o zfśs byłym pracownikiem ostatniego zakładu pracy i w tym zakładzie jest uprawniona do korzystania ze świadczeń socjalnych. Z tej uchwały wynika, że status pracownika należy niejako przedkładać nad status emeryta, co oznacza, że przez podjęcie zatrudnienia emeryt staje się pracownikiem (uzyskuje status pracownika) i wyłącznie na tej podstawie przysługują mu świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wyłączona jest możliwość dokonania wyboru przez pracownika – emeryta między opieką socjalną z zakładu pracy, z którego przeszedł na emeryturę (i w którym już nie pracuje), a opieką socjalną z zakładu pracy, w którym obecnie jest zatrudniony.


WAŻNE!

Jeśli pracownik po przejściu na emeryturę (lub rentę) podjął zatrudnienie, to świadczenia socjalne należą mu się z tytułu pozostawania w stosunku pracy.

W momencie rozpoczęcia pracy równocześnie w kolejnej firmie emeryt nabędzie prawo jako pracownik do ubiegania się o wsparcie socjalne jednocześnie w dwóch zatrudniających go zakładach pracy.

PRZYKŁAD

Henryk D. pracował przez 10 lat w firmie X, po czym przeszedł na emeryturę. Przez rok, jako emeryt – były pracownik, korzystał z opieki socjalnej w firmie X. Następnie podjął zatrudnienie w zakładzie Y. Posiadając status pracownika nabył prawo do korzystania z funduszu socjalnego tylko w firmie Y. W momencie ewentualnego zawarcia umowy o pracę równocześnie z przedsiębiorstwem Z, Henryk D. będzie mógł zabiegać o wsparcie socjalne zarówno w zakładzie Y, jak i Z.

3. Inne osoby, które mają prawo do korzystania z zfśs

W regulaminie gospodarowania środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pracodawca ma możliwość swobodnego kształtowania kręgu osób, którym chciałby udzielać pomocy socjalnej ze środków funduszu. Dzięki temu opieką socjalną można obejmować nie tylko obecnych lub byłych pracowników, ale również np.: dzieci z domu dziecka, dzieci zmarłych pracowników, osoby zatrudnione w placówkach ochrony zdrowia obsługującej zakład pracy, nauczycieli szkół przyzakładowych. Przy czym to, jakie grono osób będzie uprawnione do danych świadczeń, powinno zostać precyzyjne określone w regulaminie funduszu.

Przyznawanie ww. grupom osób świadczeń socjalnych powinno być uzależnione od ich sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej (co wyklucza przyznawanie wszystkim uprawnionym świadczeń w jednej wysokości). Jeśli np. ktoś pracuje w dwóch zakładach pracy, to przywilej ubiegania się o pomoc socjalną przysługuje mu u każdego z pracodawców, na rzecz których wykonuje pracę.

Podstawa prawna:

● art. 2 Kodeksu pracy,

● art. 2 pkt 5, art. 8 ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.).

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.

  Jak można podzielić urlop ojcowski?

  Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Jak można go podzielić? Do kiedy należy go wykorzystać?

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - czy jest możliwe? Co na to prawo? Jakie świadczenia przysługują za czas izolacji?

  Składki KRUS - IV kwartał 2021 r.

  Składki KRUS w IV kwartale 2021 r. - ile wynosi miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Dyscyplinarka za brak szkolenia BHP

  Czy brak szkolenia BHP może być podstawą dyscyplinarki? Czy można uznać to za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika?

  Dzień Pracownika Służby BHP

  Dzień Pracownika Służby BHP przypada na 19 września każdego roku. Z tej okazji Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotowała list z podziękowaniami i życzeniami dla pracowników służb BHP.

  Dobre i złe nawyki pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna pomaga łączyć pracę z życiem prywatnym. Jakie są dobre i złe nawyki zdalnych pracowników? Oto wyniki badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.

  Płaca minimalna a gospodarka - podcast premiera

  Jaki wpływ na gospodarkę ma płaca minimalna? Czym skutkuje brak godziwego wynagrodzenia? Premier wystartował z autorskim podcastem.

  Składka zdrowotna 9% średniej płacy krajowej

  Składka zdrowotna liczona od średniej płacy krajowej to propozycja Rzecznika MŚP. Czy 9% przeciętnej płacy w gospodarce przy podatku liniowym to dobre rozwiązanie? Ile wyniosłaby w 2022 r.?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?