Czy należą mi się odsetki?
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawca, który spóźnia się z wypłatą wynagrodzenia, jest obowiązany na żądanie pracownika:
REKLAMA
- zapłacić odsetki za zwłokę i
- zapłacić odszkodowanie (o ile pracownik wykaże poniesioną szkodę).
Roszczenie o odsetki wynika z odpowiedzialności pracodawcy za niewykonanie wynikającego z art. 86 Kodeksu pracy obowiązku wypłacenia wynagrodzenia w miejscu oraz terminie określonym w regulaminie pracy.
Nie ma znaczenia przyczyna opóźnienia, za którą pracodawca może nawet nie ponosić odpowiedzialności, jednakże odsetki musi zapłacić, co wynika z zasady ryzyka podmiotu zatrudniającego.
Zobacz: Ochrona informacji dotyczących wynagrodzenia pracownika
Jeśli w treści umowy o prace nie ustalono wysokości odsetek za zwłokę przysługują odsetki ustawowe.
Spóźnioną wypłatę w pierwszej kolejności pracownik może przeznaczyć na zaspokojenie zaległych odsetek, dzięki czemu pracodawca nie będzie zwolniony z obowiązku wypłacenia części tego wynagrodzenia, która została zarachowana na poczet należnych odsetek za zwłokę.
Przepisy nie uzależniają wypłacenia odsetek od jakichkolwiek okoliczności poza faktem samego opóźnienia wypłaty.
Zobacz: Ochrona wynagrodzenia
Nieterminowe wypłacenie pracownikowi wynagrodzenia za prace lub innego świadczenia przysługującego pracownikowi ze stosunku pracy stanowi według Kodeksu pracy wykroczenie przeciwko prawom pracownika i zagrożone jest także karą grzywny.
Podstawa prawna: Art. 86, 87, 282 Kodeks pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat