W jaki sposób ustala się wynagrodzenie pracownika? (art. 78)
REKLAMA
REKLAMA
W celu określenia wynagrodzenia za pracę ustala się wysokość oraz zasady przyznawania pracownikom stawek wynagrodzenia za pracę określonego rodzaju lub na określonym stanowisku, a także innych (dodatkowych) składników wynagrodzenia, jeżeli zostały one przewidziane z tytułu wykonywania określonej pracy.
REKLAMA
Zasady wynagradzania ustala się w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania - jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym. W przypadku gdy u pracodawcy nie obowiązuje układ zbiorowy, ani nie jest on zobowiązany do tworzenia regulaminu wynagradzania, warunki wynagradzania pracownika ustala się w umowie o pracę.
Zobacz: Delegacja za podróż służbową art. 77 (5)
Pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub pracę jednakowej wartości. Zasada ta dotyczy wszystkich składników wynagrodzenia bez względu na ich nazwę i charakter.
Pracodawca kształtując poziom wynagrodzenia za pracę pracownika powinien kierować się zasadą prawa pracownika do godziwego wynagrodzenia za pracę.
Zobacz serwis: Zatrudnienie
Pracodawca nie może ukształtować wynagrodzenie pracownika na poziomie niższym niż minimalne wynagrodzenie za pracę.
Podstawa prawna: Art. 78 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat