reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Kiedy ZUS do podstawy wymiaru przyjmie minimalne wynagrodzenie za pracę

Kiedy ZUS do podstawy wymiaru przyjmie minimalne wynagrodzenie za pracę

Były pracownik naszej firmy kończy w marcu wiek emerytalny 65 lat. Zwrócił się do nas o wystawienie zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu Rp-7. Pracował w naszym zakładzie od 1993 r. do 1998 r., z czego w latach 1993-1994 i 1998 r. świadczył pracę na 1/4 etatu i osiągał zarobki niższe od obowiązującego ówcześnie minimalnego wynagrodzenia. W pozostałym okresie pracował na pełny etat. Wystawiliśmy zaświadczenie o zarobkach jedynie za okres od 1993 r. do 1996 r., gdyż dokumentacja płacowa za lata 1997-1998 uległa zniszczeniu wskutek pożaru. Czy ZUS uwzględni wynagrodzenie minimalne w latach 1997-1998? Czy za lata 1993-1994 ZUS podwyższy wynagrodzenie do wysokości minimalnego wynagrodzenia?

RADA

ZUS minimalne wynagrodzenie uwzględni jedynie w przypadku, gdy pracownik nie wykaże podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. ZUS nie podwyższy wynagrodzenia do obowiązującego wówczas minimum, jeżeli za dany rok lub jego część pracodawca wykazał wynagrodzenie, nawet jeżeli było niższe od minimalnego. W przypadku Państwa pracownika ZUS uwzględni minimalne wynagrodzenie za 1997 r. i 1/4 minimalnego wynagrodzenia za 1998 r., ale wynagrodzenia za lata 1993-1994 nie podwyższy do wysokości minimalnego wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2009 r. osobom, które w okresie wskazywanym do ustalenia podstawy wymiaru emerytury wykonywały pracę na podstawie umowy o pracę, ale nie mogą udowodnić wysokości uzyskiwanego wynagrodzenia, ZUS przyjmuje za ten okres minimalne wynagrodzenie za pracę.

WAŻNE!

ZUS uwzględnieni obowiązujące minimalne wynagrodzenie za pracę, jeżeli nie można udokumentować wynagrodzenia z powodu braku dokumentów lub gdy dokumenty te były niepełne lub budziły wątpliwości.

Wystawiając zaświadczenie Rp-7 powinni Państwo wykazać wynagrodzenie za okres, za który zachowały się dokumenty płacowe. Powinni więc Państwo wykazać zarobki za lata 1993 i 1994, kiedy pracownik świadczył pracę na 1/4 etatu oraz za okres od 1995 r. do 1996 r. Nie powinni Państwo wykazywać minimalnego wynagrodzenia za lata 1997 i 1998. Wystarczy w pkt 6 zaświadczenia Rp-7 (dodatkowe uwagi) zamieścić informację, że nie wykazali Państwo wynagrodzenia za lata 1997-1998 z powodu utraty dokumentów. ZUS ustalając podstawę wymiaru emerytury pracownika z urzędu uzupełni minimalnym wynagrodzeniem 1997 r. i 1/4 minimalnego wynagrodzenia 1998 r. - odpowiednio do wymiaru czasu pracy.

WAŻNE!

ZUS ustali wymiar czasu pracy opierając się na dokumencie, na podstawie którego zaliczył staż, czyli na świadectwie pracy lub zaświadczeniu wystawionym przez pracodawcę.

Dodatkowo powinni Państwo zamieścić informację dotyczącą wymiaru czasu pracy w pkt 1 zaświadczenia Rp-7 (stanowisko lub rodzaj wykonywanej pracy oraz wymiar czasu pracy).

Minimalne wynagrodzenie ZUS ustali proporcjonalnie - nie tylko do wymiaru czasu pracy, ale również do okresu faktycznie przepracowanego w danym roku.

PRZYKŁAD

Pracownik pracował dodatkowo od 1 października do 31 grudnia 1995 r. (3 miesiące) na 1/4 etatu w zakładzie pracy, w którym nie zachowały się dokumenty płacowe. ZUS za ten okres obliczy wynagrodzenie pracownika według następującego wzoru:

reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama