Kategorie

Kiedy ZUS do podstawy wymiaru przyjmie minimalne wynagrodzenie za pracę

Małgorzata Połomska
Były pracownik naszej firmy kończy w marcu wiek emerytalny 65 lat. Zwrócił się do nas o wystawienie zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu Rp-7. Pracował w naszym zakładzie od 1993 r. do 1998 r., z czego w latach 1993-1994 i 1998 r. świadczył pracę na 1/4 etatu i osiągał zarobki niższe od obowiązującego ówcześnie minimalnego wynagrodzenia. W pozostałym okresie pracował na pełny etat. Wystawiliśmy zaświadczenie o zarobkach jedynie za okres od 1993 r. do 1996 r., gdyż dokumentacja płacowa za lata 1997-1998 uległa zniszczeniu wskutek pożaru. Czy ZUS uwzględni wynagrodzenie minimalne w latach 1997-1998? Czy za lata 1993-1994 ZUS podwyższy wynagrodzenie do wysokości minimalnego wynagrodzenia?

RADA

ZUS minimalne wynagrodzenie uwzględni jedynie w przypadku, gdy pracownik nie wykaże podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. ZUS nie podwyższy wynagrodzenia do obowiązującego wówczas minimum, jeżeli za dany rok lub jego część pracodawca wykazał wynagrodzenie, nawet jeżeli było niższe od minimalnego. W przypadku Państwa pracownika ZUS uwzględni minimalne wynagrodzenie za 1997 r. i 1/4 minimalnego wynagrodzenia za 1998 r., ale wynagrodzenia za lata 1993-1994 nie podwyższy do wysokości minimalnego wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2009 r. osobom, które w okresie wskazywanym do ustalenia podstawy wymiaru emerytury wykonywały pracę na podstawie umowy o pracę, ale nie mogą udowodnić wysokości uzyskiwanego wynagrodzenia, ZUS przyjmuje za ten okres minimalne wynagrodzenie za pracę.

WAŻNE!

ZUS uwzględnieni obowiązujące minimalne wynagrodzenie za pracę, jeżeli nie można udokumentować wynagrodzenia z powodu braku dokumentów lub gdy dokumenty te były niepełne lub budziły wątpliwości.

Wystawiając zaświadczenie Rp-7 powinni Państwo wykazać wynagrodzenie za okres, za który zachowały się dokumenty płacowe. Powinni więc Państwo wykazać zarobki za lata 1993 i 1994, kiedy pracownik świadczył pracę na 1/4 etatu oraz za okres od 1995 r. do 1996 r. Nie powinni Państwo wykazywać minimalnego wynagrodzenia za lata 1997 i 1998. Wystarczy w pkt 6 zaświadczenia Rp-7 (dodatkowe uwagi) zamieścić informację, że nie wykazali Państwo wynagrodzenia za lata 1997-1998 z powodu utraty dokumentów. ZUS ustalając podstawę wymiaru emerytury pracownika z urzędu uzupełni minimalnym wynagrodzeniem 1997 r. i 1/4 minimalnego wynagrodzenia 1998 r. - odpowiednio do wymiaru czasu pracy.

WAŻNE!

ZUS ustali wymiar czasu pracy opierając się na dokumencie, na podstawie którego zaliczył staż, czyli na świadectwie pracy lub zaświadczeniu wystawionym przez pracodawcę.

Dodatkowo powinni Państwo zamieścić informację dotyczącą wymiaru czasu pracy w pkt 1 zaświadczenia Rp-7 (stanowisko lub rodzaj wykonywanej pracy oraz wymiar czasu pracy).

Minimalne wynagrodzenie ZUS ustali proporcjonalnie - nie tylko do wymiaru czasu pracy, ale również do okresu faktycznie przepracowanego w danym roku.

PRZYKŁAD

Pracownik pracował dodatkowo od 1 października do 31 grudnia 1995 r. (3 miesiące) na 1/4 etatu w zakładzie pracy, w którym nie zachowały się dokumenty płacowe. ZUS za ten okres obliczy wynagrodzenie pracownika według następującego wzoru:

305 zł (minimalne wynagrodzenie) x 3 (miesiące) = 915 zł x 1/4 (wymiar czasu pracy) = 228,75 zł.

Kwota ta zostanie doliczona do kwoty wynagrodzenia z drugiego miejsca pracy za 1995 r. W ten sposób zostanie ustalona ogólna podstawa wymiaru za ten rok.

ZUS przyjmie minimalne wynagrodzenie wyłącznie za okres, w którym wnioskodawca podlegał ubezpieczeniu pracowniczemu.

ZUS nie uwzględni minimalnego wynagrodzenia za okres ubezpieczenia z innego tytułu, np. z działalności gospodarczej, umów zlecenia, agencyjnej, pracy nakładczej, za okres służby wojskowej, urlopu wychowawczego, a także za okresy, w których pracownik nie otrzymywał wynagrodzenia, np. przebywał na urlopie bezpłatnym, i za okresy pozostawania bez pracy, które zostały zaliczone jako okresy ubezpieczenia osobie przywróconej do pracy na podstawie wyroku sądu.

Te okoliczności pracodawca powinien wskazać na świadectwie pracy lub w odrębnym zaświadczeniu.

Udowodnienie co najmniej 20 lat stażu, czyli okresów składkowych i nieskładkowych, nie jest równoznaczne z udokumentowaniem 20 lat kalendarzowych ubezpieczenia i odprowadzania składek.

PRZYKŁAD

Reklama

Krystyna K. udokumentowała pracę w okresie od 1 stycznia 1970 r. do 31 grudnia 1990 r., czyli 21 lat. W tym okresie przebywała na urlopie wychowawczym przez 2 lata i 8 miesięcy. ZUS nie może ustalić podstawy wymiaru emerytury Krystyny K. z 20 lat kalendarzowych, ponieważ, z uwagi na urlop wychowawczy, nie osiągnęła wynagrodzenia w każdym z 20 lat kalendarzowych.

ZUS naliczy podstawę wymiaru z 20 lat kalendarzowych wybranych z całego okresu ubezpieczenia, jeżeli w każdym z 20 lat wnioskodawca udokumentuje fakt pozostawania w stosunku pracy, tak aby można było przyjąć minimalne wynagrodzenie.

PRZYKŁAD

Ewa G. była zatrudniona od 1 września 1980 r. do 31 stycznia 1999 r. - 18 lat i 5 miesięcy, ale wynagrodzenia osiągała w 20 latach kalendarzowych (w 1980 r. za 4 miesiące, a w 1999 r. za 1 miesiąc). ZUS naliczy Ewie G. emeryturę z 20 lat. Jednak wcześniej sprawdzi, który z wariantów jest korzystniejszy. Może okazać się, że korzystniejsze świadczenie Ewa G. uzyska po uwzględnieniu wynagrodzenia z 10 kolejnych lat.

Podstawa prawna:

 • ustawa z 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 192, poz. 1180),
 • art. 15 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?