Jakie jest wynagrodzenie chałupników?
REKLAMA
REKLAMA
Wynagrodzenie chałupnika należy ustalić w umowie, przy czym zatrudniający ma obowiązek zapewnienia zatrudnionemu odpowiedniej ilości pracy, a przynajmniej:
REKLAMA
- pracy, za którą zatrudniony może uzyskać co najmniej najniższe wynagrodzenie pracownicze miesięcznie, w przypadku, gdy dla zatrudnionego praca nakładcza jest wyłącznym albo głównym źródłem utrzymania;
- pracy, za którą zatrudniony może uzyskać co najmniej 50% najniższego wynagrodzenia pracowniczego miesięcznie, w przypadku, gdy dla zatrudnionego praca nakładcza jest dodatkowym źródłem utrzymania (taka wysokość pozwala chałupnikowi zachować uprawnienia pracownicze jak np. urlop).
Zobacz: Wynagrodzenie do rąk współmałżonka
Wynagrodzenie pracownika uzależnione jest od wyniku pracy. Jeśli produkt zostanie wykonany wadliwie z winy pracownika, wówczas wynagrodzenie mu się nie należy.
W braku odmiennych postanowień umowy nakładca ma obowiązek zapewnić wykonawcy surowce, materiały, narzędzia, maszyny i urządzenia niezbędne do wykonywania pracy nakładczej, jak również do utrzymywania w należytym stanie technicznym maszyn i urządzeń - z wyjątkiem bieżącej konserwacji. Jeżeli zatrudniony wykorzystuje własne maszyny czy urządzenia, ma prawo do wynagrodzenia według ich wartości odtworzeniowej.
Zobacz serwis: Ochrona wynagrodzenia
Podstawa prawna: Art. 303 par. 1 Kodeksu pracy,
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1975r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą (Dz. U. z 1976r., Nr 3, poz. 19 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat