reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Wniosek o świadczenia polskie i amerykańskie

Wniosek o świadczenia polskie i amerykańskie

Wniosek o emeryturę lub rentę zgłoszony w instytucji ubezpieczeniowej jednego państwa – strony umowy uruchamia postępowanie o przyznanie odpowiednich świadczeń w instytucji ubezpieczeniowej drugiego państwa – strony umowy.

Data zgłoszenia wniosku w instytucji jednego państwa jest wiążąca dla instytucji drugiego państwa. W celu uzyskania prawa do świadczeń polskich i amerykańskich nie ma potrzeby składania dwóch odrębnych wniosków.

Zasadniczo wniosek o świadczenie należy zgłosić do instytucji właściwej – odpowiednio polskiej lub amerykańskiej, zależnie od miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Instytucją właściwą jest ta instytucja, która jest zobowiązana do rozpatrzenia wniosku, ustalenia prawa do świadczenia na podstawie stosowanego przez nią ustawodawstwa oraz wypłaty świadczeń w przypadku ich przyznania.

Właściwymi instytucjami w Polsce są:

  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych – I Oddział w Warszawie, Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych, ul. Kasprowicza 151, 01-949 Warszawa,
  • Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – Oddział Regionalny w Krakowie, Placówka Terenowa w Nowym Sączu, ul. Młyńska, 83-300 Nowy Sącz.

Natomiast amerykańska instytucja właściwa to Social Security Administration (Administracja Zabezpieczenia Społecznego – SSA), która swoje zadania wykonuje przez:

  • Federal Benefits Unit US Embassy (Federalne Biuro Świadczeń przy Ambasadzie USA w Warszawie), ul. Piękna 12, 00-539 Warszawa,
  • Social Security Administration, Office of International Operations (Biuro Operacji Międzynarodowych Ubezpieczeń Społecznych w Baltimore, OIO), P.O. Box 17775, Baltimore, Maryland 21235-7049, USA.

Osoba zamieszkała w Polsce wniosek o przyznanie emerytury lub renty może złożyć do polskiej instytucji właściwej (ZUS lub KRUS), jeżeli ostatnio w Polsce była ubezpieczona w systemie powszechnym albo w systemie rolniczym lub do amerykańskiej instytucji właściwej, tj. Federalnego Biura Świadczeń przy Ambasadzie USA w Warszawie. Osoba ta może zgłosić wniosek także za pośrednictwem jednostki terytorialnej ZUS (lub KRUS) właściwej ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. W takiej sytuacji jednostka ta, po skompletowaniu wniosku, przekazuje go do instytucji właściwej.

reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama