Kategorie

Wniosek o świadczenia polskie i amerykańskie

Barbara Zabieglińska
Wniosek o emeryturę lub rentę zgłoszony w instytucji ubezpieczeniowej jednego państwa – strony umowy uruchamia postępowanie o przyznanie odpowiednich świadczeń w instytucji ubezpieczeniowej drugiego państwa – strony umowy.

Data zgłoszenia wniosku w instytucji jednego państwa jest wiążąca dla instytucji drugiego państwa. W celu uzyskania prawa do świadczeń polskich i amerykańskich nie ma potrzeby składania dwóch odrębnych wniosków.

Zasadniczo wniosek o świadczenie należy zgłosić do instytucji właściwej – odpowiednio polskiej lub amerykańskiej, zależnie od miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Instytucją właściwą jest ta instytucja, która jest zobowiązana do rozpatrzenia wniosku, ustalenia prawa do świadczenia na podstawie stosowanego przez nią ustawodawstwa oraz wypłaty świadczeń w przypadku ich przyznania.

Właściwymi instytucjami w Polsce są:

 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych – I Oddział w Warszawie, Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych, ul. Kasprowicza 151, 01-949 Warszawa,
 • Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – Oddział Regionalny w Krakowie, Placówka Terenowa w Nowym Sączu, ul. Młyńska, 83-300 Nowy Sącz.

Natomiast amerykańska instytucja właściwa to Social Security Administration (Administracja Zabezpieczenia Społecznego – SSA), która swoje zadania wykonuje przez:

 • Federal Benefits Unit US Embassy (Federalne Biuro Świadczeń przy Ambasadzie USA w Warszawie), ul. Piękna 12, 00-539 Warszawa,
 • Social Security Administration, Office of International Operations (Biuro Operacji Międzynarodowych Ubezpieczeń Społecznych w Baltimore, OIO), P.O. Box 17775, Baltimore, Maryland 21235-7049, USA.

Osoba zamieszkała w Polsce wniosek o przyznanie emerytury lub renty może złożyć do polskiej instytucji właściwej (ZUS lub KRUS), jeżeli ostatnio w Polsce była ubezpieczona w systemie powszechnym albo w systemie rolniczym lub do amerykańskiej instytucji właściwej, tj. Federalnego Biura Świadczeń przy Ambasadzie USA w Warszawie. Osoba ta może zgłosić wniosek także za pośrednictwem jednostki terytorialnej ZUS (lub KRUS) właściwej ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. W takiej sytuacji jednostka ta, po skompletowaniu wniosku, przekazuje go do instytucji właściwej.


Przykład

Reklama

Jan Kowalczyk mieszka w Krakowie. W związku z tym, że osiągnął wiek emerytalny (65 lat) i posiada odpowiedni staż ubezpieczeniowy (składający się z okresów ubezpieczenia zarówno w Polsce, jak i w USA), chce złożyć wniosek o przyznanie prawa do świadczenia emerytalnego w Oddziale ZUS w Krakowie (mimo że nie jest to jednostka właściwa do realizacji umów międzynarodowych). Oddział ten po skompletowaniu wszystkich dokumentów – w celu dalszego załatwienia wniosku – musi przesłać je do I Oddziału ZUS, Wydziału Realizacji Umów Międzynarodowych w Warszawie. Oznacza to, że zainteresowany w celu złożenia wniosku o przyznanie emerytury nie musi przyjeżdżać do Warszawy (i tu składać dokumentów). Złożenie wniosku w Oddziale ZUS w Krakowie (a nie bezpośrednio w Warszawie) trochę wydłuży załatwienie całej sprawy.

Osoba zamieszkała w USA wniosek o świadczenie emerytalne lub rentowe powinna zgłosić do terenowej placówki amerykańskiej Administracji Zabezpieczenia Społecznego. Natomiast osoba zamieszkała w państwie „trzecim” (np. w Kanadzie) może zgłosić wniosek do jednej z wyżej wymienionych instytucji właściwych – amerykańskiej lub polskiej, ale nie do instytucji ubezpieczeniowej w państwie „trzecim”.

Odpowiednie formularze

Przepisy umowy stanowią, że wniosek o świadczenie nie może zostać odrzucony wyłącznie z tego powodu, że został sporządzony w języku drugiej strony. Wniosek taki może zostać złożony zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Wnioski składane są na formularzach uzgodnionych przez instytucje obu stron. Po stronie polskiej są to formularze:

 • PL/USA 4 – wniosek o polską emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy,
 • PL/USA 5 – wniosek o polską rentę rodzinną,
 • PL/USA 6 – zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia w Polsce,
 • PL/USA 7 – opinia lekarska,
 • PL/USA 10 – wniosek o wypłatę polskiego zasiłku pogrzebowego.

Przyznanie polskich świadczeń z zastosowaniem postanowień umowy następuje nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek, oraz nie wcześniej niż od 1 marca 2009 r., tj. od daty wejścia w życie umowy.

Umowa nie stanowi podstawy do żadnych roszczeń o wypłatę świadczeń za jakikolwiek okres poprzedzający datę jej wejścia w życie ani do jednorazowego świadczenia z tytułu śmierci, jeżeli dana osoba zmarła przed datą wejścia w życie umowy. Jednak umożliwia ona – na wniosek – ponowne ustalenie prawa do emerytury lub renty z zastosowaniem postanowień umowy, jeżeli jest to korzystniejsze dla świadczeniobiorcy. Dotyczy to świadczeń, do których prawo przyznano przed dniem wejścia w życie umowy.


Odwołanie

Zarówno decyzje wydane przez polskie, jak i amerykańskie instytucje ubezpieczeniowe mogą być zaskarżone przez osoby, które się z nimi nie zgadzają.

W umowie przewidziano, że:

 • pisemne odwołanie od ustaleń dokonanych przez instytucję właściwą jednej strony można w sposób ważny złożyć także w instytucji właściwej drugiej strony. Odwołanie jest rozstrzygane zgodnie z przepisami strony, od której ustaleń jest składane. To uregulowanie umożliwia złożenie odwołania od decyzji wydanej przez polską instytucję również za pośrednictwem instytucji amerykańskiej,
 • wniosek, pisemne odwołalnie lub inny dokument, który zgodnie z przepisami jednej strony powinien zostać złożony w określonym terminie w instytucji właściwej tej strony, a który został złożony w tym samym terminie w instytucji właściwej drugiej strony, uznaje się za złożony w terminie,
 • instytucja, w której złożono wniosek, pisemne odwołalnie lub inny dokument, wskazuje jego datę otrzymania na tym dokumencie i niezwłocznie przekazuje go instytucji właściwej drugiej strony.

Eksport świadczeń

Zgodnie z postanowieniami umowy polskie emerytury i renty mogą być transferowane osobie uprawnionej zamieszkałej w USA i odwrotnie. Świadczenia przyznawane na mocy przepisów amerykańskich mogą być – bez konieczności spełniania szczególnych warunków – transferowane osobom do nich uprawnionym, a zamieszkałym w Polsce. Fakt zamieszkiwania w drugim państwie nie może być przyczyną zmniejszania wysokości wypłacanych świadczeń lub wstrzymania ich wypłaty.

Osobom uprawnionym do polskich emerytur i rent, a zamieszkałym w USA świadczenia mogą być przekazywane:

 • na indywidualny rachunek bankowy emeryta/rencisty w miejscu zamieszkania w USA lub
 • na indywidualny rachunek bankowy emeryta/rencisty w Polsce, lub
 • do rąk osoby upoważnionej przez emeryta/rencistę do odbioru świadczenia zamieszkałej w Polsce.

W wypłacie świadczeń na indywidualne rachunki bankowe nie jest przewidziane pośrednictwo instytucji właściwych. Transfer jest dokonywany bezpośrednio na konta bankowe osób uprawnionych.

Podstawa prawna:

 • umowa z 2 kwietnia 2008 r. o zabezpieczeniu społecznym między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki (DzU z 2009 r. nr 46, poz. 374).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?