Wynagrodzenie za skrócony okres wypowiedzenia
REKLAMA
REKLAMA
Umowa o pracę zawarta na czas nieokreślony ulega rozwiązaniu po upływie okresu wypowiedzenia. Okresy wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony zależą od długości zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy. Okresy wypowiedzenia wynoszą odpowiednio:
REKLAMA
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
W określonych przez przepisy Kodeksu pracy sytuacjach może dojść do skrócenia okresu wypowiedzenia. Skróceniu może podlegać tylko okres 3 miesięcznego wypowiedzenia, jeżeli zachodzi jedna z wymienionych w kodeksie przesłanek:
- ogłoszenie upadłości pracodawcy,
- likwidacja pracodawcy,
- inna przyczyna niedotycząca pracowników.
Zobacz: Co to jest gotowość do pracy?
W przypadku zaistnienia którejś z wymienionych wyżej sytuacji, 3 miesięczny okres wypowiedzenia może zostać skrócony do jednego miesiąca, ale pracownikowi należy się odszkodowanie za pozostałe dwa. Skrócenie okresu wypowiedzenia nie powoduje obniżenia wynagrodzenia pracownika. Okres, za który odszkodowanie przysługuje, wlicza się pracownikowi pozostającemu w tym czasie bez pracy do okresu zatrudnienia.
Skróceniu może jednak ulec tylko okres 3-miesięcznego wypowiedzenia.
Wynagrodzenia za skrócone wypowiedzenie
Odszkodowanie oblicza się na podstawie rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy. Przy samym obliczaniu odszkodowania stosuje się natomiast zasady obowiązujące przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
Zobacz serwis: Dodatki
Ustalając odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia:
- stałe miesięczne składniki wynagrodzenia uwzględnia się w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do tego odszkodowania,
- składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy miesięczne, w zmiennej wysokości, uzyskane przez pracownika w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do odszkodowania, uwzględnia się w przeciętnej wysokości z okresu 3 miesięcy,
- składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacone w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do odszkodowania, uwzględnia się w średniej wysokości z tego okresu.
Od odszkodowania za skrócenie okresu wypowiedzenia nie odprowadza się składek z tytułu ubezpieczenia społecznego. Natomiast odszkodowanie to jest opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Podstawa prawna:
Kodeks pracy
Rozporządzenia MPiPS z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.)
Rozporządzenie MPiPS z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat