Jakie wynagrodzenie za urlop okolicznościowy?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z przepisami prawa pracy za czas zwolnienia z pracy w szczególnych sytuacjach rodzinnych i osobistych, przysługuje wynagrodzenie.
REKLAMA
Pracownik w związku z ważnymi sytuacjami rodzinnymi i osobistymi ma prawo do złożenia wniosku o urlop okolicznościowy. Pracodawca w razie złożenia stosownego wniosku przez pracownika ma obowiązek udzielenia mu czasu wolnego w określonym wymiarze.
Pracownicy mają prawo do następujących urlopów okolicznościowych:
2 dni w razie:
- ślubu pracownika,
- urodzenia się jego dziecka,
- zgonu i pogrzebu małżonka pracownika,
- zgonu i pogrzebu dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy pracownika.
Zobacz: Czy pracodawca musi uzasadnić różnice w wynagrodzeniu pracowników?
1 dnia w razie:
- ślubu dziecka pracownika,
- zgonu i pogrzebu siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka pracownika,
- zgonu i pogrzebu innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
Jakie wynagrodzenie dla pracownika
Wynagrodzenie za czas urlopu okolicznościowego obliczane jest według takich samych przepisów, jak wynagrodzenie urlopowe. Składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.
W przypadku, kiedy pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stawce miesięcznej, składniki wynagrodzenia określone w stałej wysokości uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu. Ma to miejsce w sytuacji, w której pracownikowi przysługuje wyłącznie wynagrodzenie zasadnicze oraz w sytuacji, kiedy obok wynagrodzenia zasadniczego pracownik otrzymuje dodatki do wynagrodzenia.
Przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop okolicznościowy nie stosuje się zasady, że składniki zmienne przyjmuje się w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc zwolnienia. Oznacza to, że i w przypadku zmiennych składników wynagrodzenie za zwolnienie nie będzie miało wpływu na końcowe wynagrodzenie za miesiąc, w którym to zwolnienie wykorzystano.
Zobacz serwis: Wysokość wynagrodzenia
Z podstawy wymiaru wynagrodzenia za urlop okolicznościowy wyłącza się:
- jednorazowe wypłaty za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcia (dotyczy to w szczególności nagród lub premii uznaniowych),
- wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,
- nagrody jubileuszowe,
- wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego,
- ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy,
- wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
- nagrody z zakładowego funduszu nagród,
- dodatkowe wynagrodzenie roczne (tzw. trzynastki),
- należności przysługujące z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej,
- odprawy emerytalne lub rentowe albo inne odprawy pieniężne,
- wynagrodzenia i odszkodowania przysługujące w razie rozwiązania stosunku pracy.
Podstawa prawna: Art. 80, 297 Kodeksu pracy
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm.)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat