reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Odprawa emerytalna przy świadczeniu przedemerytalnym

Odprawa emerytalna przy świadczeniu przedemerytalnym

Czy pracownikowi, który otrzymał odprawę emerytalną w związku z przejściem na świadczenie przedemerytalne, przysługuje ponownie odprawa emerytalna w związku z przejściem na emeryturę?

Pracownikowi, który otrzymał już raz odprawę emerytalną z tytułu przejścia na świadczenie przedemerytalne, pracodawca nie musi ponownie wypłacać tej odprawy w związku z przejściem na emeryturę.

Ma natomiast obowiązek wypłacenia pracownikowi, którego stosunek pracy rozwiązał się w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, odprawy pieniężnej. Odprawa ta przysługuje w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia. Do jej obliczenia należy stosować zasady obowiązujące przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Odprawa emerytalna przysługuje zatem w razie spełnienia się łącznie dwóch przesłanek:

  • rozwiązanie stosunku pracy,
  • nabycie uprawnień emerytalnych.

Należy podkreślić, że rozwiązanie stosunku pracy, razem z którym pracownik uzyskuje świadczenie przedemerytalne, nie jest ustaniem stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę w rozumieniu art. 921 § 1 k.p. (wyrok SN z 6 maja 2003 r., I PK 257/02, OSNP 2004/15/267).

Wniosek z tego orzeczenia jest taki, że pracownikowi, który nabył prawo do świadczenia przedemerytalnego, na podstawie przepisów powszechnie obowiązujących nie przysługuje odprawa emerytalna.

Prawo do takiej odprawy może jednak wynikać z przepisów wewnątrzzakładowych.

Pracownik, który otrzymał już odprawę emerytalną, nie może ponownie nabyć do niej prawa (art. 921 § 2 k.p.). Jeżeli zatem pracodawca wypłacił pracownikowi odprawę emerytalną w związku z przejściem na świadczenie przedemerytalne, nie ma obowiązku wypłaty ponownie takiej odprawy w związku z przejściem pracownika na emeryturę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama