Potrącenia na zaspokojenie alimentów (art. 88)
REKLAMA
REKLAMA
Roszczenia alimentacyjne są roszczeniami szczególnie uprzywilejowanymi. Zgodnie z kolejnością dokonywania potrąceń z wynagrodzenia pracownika, są one wymieniane na samym początku. Traktowane są jako roszczenia priorytetowe. Nikogo nie dziwi taki traktowanie alimentów, często bowiem stanowią źródło utrzymania dla osób na rzecz których zostały zasądzone. Sąd nadaje wyrokowi zasądzającemu alimenty rygor natychmiastowej wykonalności.
REKLAMA
Zobacz: Czym jest kwota wolna od potrąceń? art. 87 (1)
Świadczenia alimentacyjne są potrącane z wynagrodzenia po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczek na podatek dochodowy. Potrącenia w przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych mogą być dokonywane do wysokości 3/5 wynagrodzenia.
Na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych w całości i do pełnej wysokości potrącane są: nagroda z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne oraz należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej.
Potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych pracodawca dokonuje również bez postępowania egzekucyjnego, z wyjątkiem przypadków gdy:
- świadczenia alimentacyjne mają być potrącane na rzecz kilku wierzycieli, a łączna suma, która może być potrącona, nie wystarcza na pełne pokrycie wszystkich należności alimentacyjnych,
- wynagrodzenie za pracę zostało zajęte w trybie egzekucji sądowej lub administracyjnej.
Zobacz serwis: Kadry
Potrąceń pracodawca dokonuje na wniosek wierzyciela na podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego.
Podstawa prawna: Art. 88 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat