Jakie mamy potrącenia z wynagrodzenia? (art. 87)

REKLAMA
Z wynagrodzenia za pracę podlegają potrąceniu tylko następujące należności:
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
- zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
- kary pieniężne nakładane na pracownika przez pracodawcę.
Z wynagrodzenia przez dokonaniem potrącenia należy odliczyć składki na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Potrąceń dokonuje się w wyżej wymienionej kolejności. Najważniejsze są potrącenia z wynagrodzenia na zaspokojenie alimentów.
Zobacz: Obowiązki pracodawcy co do sposobu wypłaty wynagrodzenia (art. 86)
Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online- w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych - do wysokości trzech piątych wynagrodzenia,
- w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych - do wysokości połowy wynagrodzenia.
Potrącenia na egzekucje inne niż alimenty oraz zaliczki pieniężne udzielane pracownikowi, nie mogą w sumie przekraczać połowy wynagrodzenia. Natomiast łącznie z sumami potrącanymi na alimenty nie mogą przekraczać trzech piątych wynagrodzenia. Kara pieniężna za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty, po dokonaniu wszystkich innych potrąceń.
Nagroda, dodatkowe wynagrodzenie roczne oraz należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej podlegają egzekucji na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości.
Z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.
Urlopy wypoczynkowe. Ustalanie wymiaru, udzielanie i rozliczanie
Kup książkę:
Urlopy wypoczynkowe. Ustalanie wymiaru, udzielanie i rozliczanieZobacz serwis: Kodeks pracy
Potrąceń należności z wynagrodzenia pracownika w miesiącu, w którym są wypłacane składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, dokonuje się od łącznej kwoty wynagrodzenia uwzględniającej te składniki wynagrodzenia.
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychPodstawa prawna: Art. 87 Kodeksu pracy
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: