REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Uprawnienia pracodawcy, Choroba pracownika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy choroba pracownika ma wpływ na wysokość odprawy z tytułu zwolnień grupowych

Jak obliczyć odprawę dla pracownika, którego stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu z powodu likwidacji stanowiska pracy z dniem 30 kwietnia 2012 r.? Pracownik otrzymuje stałe wynagrodzenie w wysokości 3500 zł brutto. Jednak w okresie 3 miesięcy poprzedzających prawo do nabycia tej odprawy przebywał na zwolnieniu lekarskim oraz na urlopie. Jak w takim przypadku obliczyć podstawę wymiaru tej odprawy? Czy przy wynagrodzeniu stałym mają znaczenie te nieobecności? Dodatkowo zaznaczam, że wynagrodzenie tego pracownika uległo zmianie (wzrosło) w ciągu tych 3 miesięcy. Pracownik był zatrudniony w mojej firmie 6 lat.

Czy pracownik może żądać od pracodawcy zwrotu kosztów wycieczki, jeżeli nie otrzymał urlopu

Pracownik miał zaplanowany urlop wypoczynkowy w terminie od 30 kwietnia do 4 maja br. Jednak z powodu zwiększonej liczby zamówień od klientów w kwietniu br. odmówiliśmy mu udzielenia urlopu w tym terminie. Pracownik żąda od nas zwrotu kosztów zarezerwowanej i opłaconej wcześniej wycieczki, z której nie będzie mógł skorzystać. Czy żądanie pracownika jest uzasadnione?

Czy artykuły spożywcze zapewnione pracownikom są przychodem ze stosunku pracy

Zapewniamy pracownikom herbatę, kawę, cukier i śmietankę do kawy. Produkty te znajdują się w zakładowej kuchni i są przeznaczone do ogólnego spożycia. Zdarza się, że z tych produktów korzystają również kontrahenci. Czy wartość tych produktów powinniśmy doliczyć do przychodu pracowników?

Kiedy pracownik może odmówić wykonania polecenia służbowego

Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik godzi się na wykonywanie pracy pod kierownictwem pracodawcy i podporządkowanie jego poleceniom. Pracownik może jednak odmówić wykonania polecenia, które nie dotyczy umówionej pracy i jest sprzeczne z prawem lub umową o pracę. 

Skutki odmowy wykonania przez pracownika polecenia pracodawcy

Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik godzi się na wykonywanie pracy pod kierownictwem pracodawcy i podporządkowanie jego poleceniom. Skutkiem naruszenia tych obowiązków może być zwolnienie dyscyplinarne.

Czy można żądać od pracownika zwrotu pełnej wysokości kosztów kształcenia

Chcemy skierować pracownika na wyspecjalizowany kurs, którego koszt wynosi kilkanaście tysięcy złotych. Zobowiązaliśmy się pokryć koszt tego kursu, a także zwolnić pracownika z pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w okresie, w którym będzie uczestniczył w zajęciach. Chcemy zobowiązać pracownika do zwrotu wszystkich poniesionych przez nas wydatków na kurs niezależnie od tego, kiedy pracownik rozwiązałby umowę lub kiedy my rozwiązalibyśmy umowę z pracownikiem z jego winy bez wypowiedzenia. Pracownik wyraża zgodę na taki warunek. Czy nasze postępowanie będzie prawidłowe?

Urząd nie może pytać o szczegóły choroby

Organ podatkowy nie może żądać informacji o numerze choroby i innych danych, jeśli nie wynikają one z zaświadczenia wystawionego przez lekarza - orzekł WSA w Gliwicach. Zaświadczenie to wystarczy, żeby potwierdzić, że podatnik nie mógł stawić się w urzędzie.

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku

Wartość dodatkowych niepieniężnych świadczeń pracowniczych, takich jak abonamenty medyczne, jest wliczana do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego jedynie w sytuacji, gdy świadczenie to nie przysługuje za okres pobierania wynagrodzenia lub zasiłku.

Czy po złożeniu wniosku o upadłość trzeba opłacać składki ZUS

Prowadzę mały zakład fryzjerski. Ze względu na złą koniunkturę na rynku być może będę zmuszony zgłosić do sądu gospodarczego wniosek o ogłoszenie upadłości. Czy po złożeniu takiego wniosku nadal będę musiał opłacać składki ZUS?

Jak zgłosić ofertę zatrudnienia w powiatowym urzędzie pracy

Pracodawca ma możliwość wyboru urzędu pracy, w którym złoży swoją ofertę. Wybrany urząd upowszechnia następnie przedstawioną ofertę, jest odpowiedzialny za kontakt z pracodawcą i osobami zainteresowanymi podjęciem zatrudnienia.

Kiedy można zmienić długość okresu wypowiedzenia

Przepisy Kodeksu pracy dopuszczają w określonych przypadkach możliwość skracania lub wydłużania okresów wypowiedzenia. Niezależnie od tych przepisów okres wypowiedzenia może być pod pewnymi warunkami modyfikowany przez strony stosunku pracy. 

Poszukiwanie pracownika za pośrednictwm PUP

Pracodawcy w różny sposób poszukują pracowników. Mogą m.in. zamieścić informacje o naborze na własnej stronie internetowej lub skorzystać z usług agencji headhunterskiej. Pracodawcy mogą również korzystać z usług powiatowych urzędów pracy.

Jak wybrać właściwe narzędzia rekrutacyjne?

Jestem menedżerem personalnym w firmie średniej wielkości. Podobnie jak większość firm z branży, jesteśmy na etapie ograniczania kosztów, co dotyka również dział personalny. Rekrutacje, które musimy przeprowadzać, prowadzimy samodzielnie, opierając się na ogłoszeniach prasowych i portalach społecznościowych. Niestety tą drogą, nie zawsze możemy dotrzeć do interesujących nas kandydatów. Jak zatem dotrzeć do właściwych specjalistów, jakie narzędzia dobrać, aby osiągnąć zakładany efekt, nie podnosząc kosztów rekrutacji?

Jakie świadczenie wypłacić pracownikowi: z tytułu wypadku przy pracy czy „zwykłej” choroby

Nasz pracownik uległ wypadkowi przy pracy i od 10 lutego 2012 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. Zwolnienie to zostało mu wystawione do 7 marca br. Jest to jego pierwsze zwolnienie lekarskie w tym roku kalendarzowym. Pracownik przedłożył 14 marca 2012 r. kolejne zwolnienie lekarskie, które 24 lutego br. wystawił lekarz innej specjalizacji, dokumentujące niezdolność do pracy od 23 lutego do 26 marca 2012 r. Zwolnienie to nie pozostaje w związku z niezdolnością spowodowaną wypadkiem przy pracy. Jak powinniśmy postąpić w takiej sytuacji? Czy pracownikowi należy wypłacić zasiłek chorobowy w wysokości odpowiadającej nowemu zwolnieniu lekarskiemu, czy kontynuować wypłatę świadczenia na podstawie poprzedniego zwolnienia? W jaki sposób należy obniżyć pracownikowi świadczenie za nieterminowe dostarczenie zwolnienia lekarskiego?

Skracanie i wydłużanie okresu wypowiedzenia

W umowie o pracę można zawrzeć zapisy wydłużające okres jej wypowiedzenia. Skuteczność takiego postanowienia zależy od tego, czy w chwili zawierania umowy regulacja taka była korzystna dla pracownika.

Jak zrezygnować z tworzenia funduszu socjalnego w trakcie roku

Pracodawcy prywatni zobowiązani do tworzenia zfśs mogą zwolnić się z tego obowiązku nie tylko 1 stycznia danego roku, ale także w trakcie roku. Okres, na jaki pracodawca chce dokonać zawieszenia funduszu lub całkowitej jego likwidacji, powinien zostać precyzyjnie określony w aktach wewnątrzzakładowych obowiązujących w firmie.

Rezygnacja z tworzenia funduszu socjalnego

Pracodawca znajdujący się w przejściowych trudnościach finansowych może zrezygnować z tworzenia zfśs w trakcie roku. Mimo że nie wynika to wprost z ustawy o zfśs, taką możliwość przewiduje pośrednio rozporządzenie MPiPS z 9 marca 2009 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Z jakiego okresu należy obliczyć podstawę wynagrodzenia chorobowego

Pracownik jest zatrudniony w naszym zakładzie pracy od stycznia 2006 r. Od 1 stycznia br. dostał awans oraz został przeniesiony do pracy do innego wydziału niż ten, w którym dotychczas pracował. Pracownik otrzymał również podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego. 13 marca br. przedłożył nam zwolnienie lekarskie na 7 dni. Z jakiego okresu obliczyć pracownikowi podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego?

Outsourcing funkcji personalnych sposobem na kryzys

Wydzielenie funkcji personalnych na zewnątrz może pomóc firmie w redukcji kosztów i przydać się szczególnie w czasach spowolnienia gospodarczego. Nie powinno to być jednak jedynym powodem, dla którego wybierzemy takie rozwiązanie.

Kiedy można zgodnie z prawem zatrudniać na podstawie umowy cywilnoprawnej

Zawarcie przez pracodawcę umowy cywilnoprawnej nie jest dopuszczalne, jeżeli wykonywana praca spełnia warunki właściwe dla stosunku pracy. W takim przypadku należy bezwzględnie zawrzeć z pracownikiem umowę o pracę.

Kiedy można skierować pracownika ponownie na okresowe badania lekarskie

Jeden z naszych pracowników miał lekki udar, jednak szybko wrócił do pracy. Na zwolnieniu lekarskim przebywał tylko 3 tygodnie. Po udarze pracownik ma niedowład ręki, a pracuje przy komputerze. Nie ma podstaw, żeby skierować go na badania kontrolne, ponieważ był niezdolny do pracy krócej niż miesiąc. Pracownik ma natomiast problemy z wykonywaniem pracy. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Czy możemy skierować pracownika na badania okresowe, jeżeli posiada on ciągle ważne badania lekarskie?

Kiedy można obniżyć zasiłek chorobowy pracownika


W przypadku gdy pracownik dostarczy zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy po upływie 7 dni od dnia jego otrzymania, zasiłek chorobowy ulega obniżeniu o 25% za okres od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia tego zaświadczenia.

Skutki dostarczenia zwolnienia lekarskiego po terminie

Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy ubezpieczony jest zobowiązany dostarczyć odpowiednio płatnikowi zasiłku albo płatnikowi składek w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Niedotrzymanie tego terminu może, co do zasady, spowodować obniżenie zasiłku należnego pracownikowi.

Jakie korzyści ma pracodawca zatrudniający starszych pracowników

Pracodawcy, którzy zdecydują się na zatrudnienie starszych osób, mogą zmniejszyć koszty związane z chorobą takich pracowników oraz uzyskać ulgę w opłacaniu wybranych składek.

Korzyści z zatrudnienia telepracowników w firmie

Jestem menedżerem w firmie informatycznej i zastanawiam się nad zatrudnieniem pracowników zdalnych. Nie wiem jednak, czy jest to korzystne rozwiązanie dla mojej firmy i dozwolone w przypadku wszystkich rodzajów działalności gospodarczych. Na co zwrócić uwagę, rekrutując pracowników i jakie warunki należy spełnić, by móc zatrudniać w ten sposób?

Luka w pokoleniu – szkolenia i doradztwo dla przedsiębiorców

Rządowe debaty na temat wydłużenia czasu pracy kobiet i mężczyzn mogą zdecydowanie zmienić podejście pracodawców do projektów zarządzania wiekiem i wykorzystania potencjału dojrzałych pracowników. Za kilka lat luka pokoleniowa może bowiem zagrozić funkcjonowaniu wielu polskich przedsiębiorców.

Kiedy pracownik utraci prawo do zasiłku chorobowego

Ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres objęty zaświadczeniem lekarskim, jeżeli w tym okresie wykonuje pracę zarobkową. Za taką pracę uznaje się m.in. wszelką pracę zarobkową wykonywaną na każdej podstawie prawnej albo bez takiej podstawy.

Wykonywanie pracy zarobkowej na zwolnieniu lekarskim

Ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres objęty zaświadczeniem lekarskim, jeżeli w tym okresie wykonuje pracę zarobkową. Za taką pracę uznaje się m.in. wszelką pracę zarobkową wykonywaną na każdej podstawie prawnej albo bez takiej podstawy.

Prawo do nagrody jubileuszowej w służbie cywilnej

W 2012 r. jeden z naszych pracowników nabędzie prawo do nagrody jubileuszowej za 20 lat pracy. W 1995 r. przez 2 miesiące przebywał na zasiłku chorobowym po ustaniu zatrudnienia. Czy w stanie prawnym obowiązującym przed 2 czerwca 1996 r. powinniśmy zaliczyć pracownikowi ten okres do stażu pracy, od którego zależy nagroda jubileuszowa w służbie cywilnej?

Kiedy można rozwiązać umowę z pracownikiem w wieku przedemerytalnym

Nie wolno wypowiedzieć umowy pracownikowi, któremu brakuje do osiągnięcia wieku emerytalnego nie więcej niż 4 lata. Nie oznacza to jednak, że pracodawca nie może zwolnić tego pracownika w innym trybie, np. dyscyplinarnie.

Jak zaplanować urlopy wypoczynkowe pracowników

Plan urlopów musi tworzyć pracodawca, u którego działają zakładowe organizacje związkowe, chyba że zgodzą się one na nietworzenie takiego dokumentu. Jednak nawet wtedy warto go wprowadzić, ponieważ pomaga zaplanować pracę i zastępstwa.

W jaki sposób zastąpić nieobecnego pracownika

Pracodawca, chcąc zastąpić nieobecnego pracownika, może zatrudnić nową osobę na podstawie umowy na zastępstwo. W takiej umowie może on określić inne warunki zatrudnienia niż te zawarte w umowie o pracę pracownika zastępowanego, np. zmienić warunki wynagradzania.

Co grozi pracownikowi za porzucenie pracy

Pracodawca może zwolnić dyscyplinarnie pracownika, który porzucił pracę. Dodatkowo może żądać m.in. zapłaty odszkodowania w wysokości poniesionej szkody oraz zrekompensowania utraconych korzyści.

Od 21 kwietnia 2012 r. zacznie obowiązywać nowy wzór zwolnień lekarskich

Zmienione zostały druki zaświadczeń lekarskich ZUS ZLA i ZUS ZLA/K. Nowe wzory zaczną obowiązywać od 21 kwietnia 2012 r. Zwolnienia lekarskie mogą być wystawiane na dotychczas obowiązujących formularzach do wyczerpania zapasów, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2012 r.

Kiedy pracodawca może zawiesić przepisy prawa pracy

Pracodawca, który ma kłopoty finansowe, może zawiesić przepisy prawa pracy lub postanowienia umów o pracę. Potrzebna jest jednak do tego zgoda organizacji związkowych lub przedstawicieli pracowników.

Dodatkowa umowa zlecenia z pracodawcą a podstawa wynagrodzenia chorobowego

Podpisaliśmy z naszym pracownikiem dodatkową umowę zlecenia od 1 stycznia 2011 r. do 31 marca 2012 r. Od 22 stycznia 2012 r. pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. W jaki sposób powinniśmy wyliczyć pracownikowi podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy? Jeżeli w dalszym ciągu będzie chorował, to czy po rozwiązaniu umowy zlecenia powinniśmy przeliczyć pracownikowi wysokość zasiłku chorobowego?

Czy można uzupełnić uzasadnienie przyczyny wypowiedzenia

Kierowniczka działu księgowości 27 stycznia 2012 r. otrzymała 1-miesięczne wypowiedzenie ze względu na niewłaściwy nadzór nad pracownikami. Po złożeniu wypowiedzenia okazało się, że kierowniczka przekazała na konto naszego kontrahenta kwotę 42 tys. zł z 2-miesięcznym opóźnieniem, za co grożą nam ustawowe odsetki. Czy w tej sytuacji możemy jeszcze raz wręczyć kierowniczce wypowiedzenie w lutym br., dopisując do uzasadnienia dodatkowo to uchybienie? Czy może powinniśmy napisać aneks do wypowiedzenia rozszerzający przyczynę zwolnienia o niezachowanie terminu przelewu?

Zatrudnianie pracowników tymczasowych - korzyści dla pracodawcy

Pracodawca korzystający z pracy pracowników tymczasowych ma zmniejszoną ilość obowiązków, jakie wynikają z zatrudniania osób na podstawie stosunku pracy. Część tych obowiązków przejmuje bowiem agencja pracy tymczasowej. Jednak nie każdy pracodawca może przyjąć do pracy pracowników tymczasowych.

Czy należy dofinansowywać kształcenie, gdy pracownik jest na zwolnieniu lekarskim

Pracodawca zawarł z pracownikiem umowę w celu podnoszenia kwalifikacji w formach szkolnych, z której wynika że zakład pracy pokrywa 50% opłat za naukę. Pracownik od kilku miesięcy przebywa na zwolnieniu lekarskim wystawionym przez lekarza psychiatrę z zaznaczeniem, że może chodzić. Czy w przypadku gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, zakład pracy powinien dofinansowywać naukę?

Czy pracownik może żądać wydania polecenia służbowego na piśmie

Kierowniczka działu księgowości naszej firmy zleciła pracownicy swojego działu wykonanie części pilnej pracy za inną pracownicę, która wzięła 3 dni urlopu na żądanie. Pracownica poprosiła o wydanie tego polecenia na piśmie i odmówiła wykonania ustnego polecenia. Czy kierowniczka powinna na piśmie zlecić swojej podwładnej wykonanie innej pracy?

Jak zmienić system wynagradzania pracowników

Zajmujemy się sprzedażą sprzętu AGD (sprzedażą przez internet i za pośrednictwem przedstawicieli handlowych). W pierwszym i trzecim kwartale każdego roku zawsze odnotowujemy znaczny spadek obrotów. W firmie obowiązuje czasowy system wynagradzania, zgodnie z którym pracownicy otrzymują stałe stawki miesięczne na poziomie ok. 4500 zł (handlowcy) i 3500 zł (pozostali pracownicy). Ponieważ nasza sytuacja finansowa nie jest najlepsza, chcemy tak zmienić system wynagradzania, aby zapobiec redukcji zatrudnienia. Jaki system byłby w tej sytuacji dla nas najkorzystniejszy i jednocześnie nadal motywujący pracowników? Jak wprowadzić te zmiany? Nadmieniam, że funkcjonuje u nas regulamin wynagradzania i nie ma organizacji związkowych.

Dlaczego warto wprowadzić długi okres rozliczeniowy

Dłuższy niż miesięczny okres rozliczeniowy daje pracodawcy możliwość elastycznego planowania czasu pracy. Stosując taki okres, pracodawca nie jest związany wymiarami czasu pracy w poszczególnych miesiącach, lecz wymiarem obowiązującym w całym tym okresie.

Wypowiedzenie umowy pracownikowi w wieku przedemerytalnym

Przewidziany w art. 39 Kodeksu pracy zakaz wypowiedzenia umowy o pracę nie dotyczy umowy o pracę zawartej na czas określony, która uległaby rozwiązaniu z upływem okresu jej trwania przed osiągnięciem przez pracownika wieku emerytalnego umożliwiającego mu uzyskanie prawa do emerytury (wyrok Sądu Najwyższego z 27 lipca 2011 r., II PK 20/11).

Jak ustalić wynagrodzenie za wypłatę zasiłków

Nasz zakład pracy w tym roku po raz pierwszy nabył uprawnienia do wypłaty zasiłków. W jaki sposób powinniśmy ustalać dla siebie wynagrodzenie z tytułu wypłaty zasiłków? Czy takie wynagrodzenie przysługuje od wszystkich ustalonych i wypłaconych świadczeń? Czy jeżeli zakład pracy w nieprawidłowy sposób ustali wysokość zasiłku, poniesie jakieś konsekwencje?

Kiedy pracownik może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych

Pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych, gdy wynika to ze szczególnych potrzeb. Jednak taka praca powinna mieć charakter incydentalny, a liczba przepracowanych nadgodzin mieścić się w limicie określonym w Kodeksie pracy.

Umowa na zastępstwo z własnym pracownikiem

Jeden z naszych pracowników przedstawił nam zwolnienie lekarskie na cały miesiąc. Chcemy na ten czas zatrudnić w jego miejsce innego pracownika na podstawie umowy na zastępstwo. Czy możemy zawrzeć umowę na zastępstwo z pracownikiem już u nas zatrudnionym na podstawie umowy o pracę?

Czy wartość paczek dla dzieci pracowników wliczać do podstawy wymiaru zasiłków

W tym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy paczki mikołajkowe dla dzieci naszych pracowników. Przysługują one dzieciom do 12. roku życia. Wartość każdej paczki wynosi 150 zł. Jeżeli pracownik przedstawił nam zwolnienie lekarskie od 2 do 10 stycznia 2012 r., to czy wartość jego paczki należy wliczać do podstawy wymiaru zasiłków? Czy w przypadku pracowników, którzy mają 2 lub 3 dzieci, którym przysługują paczki, kwota ta wchodzi podwójnie lub potrójnie do podstawy wymiaru zasiłku?

Zalety programów rozwojowych typu blended

Najczęściej, gdy zajdzie potrzeba aktualizacji lub udoskonalenia kompetencji pracowników, postępowanie jest z góry do przewidzenia. Można je podsumować hasłem „wyślijmy ich na jakieś szkolenie”. Gotowość do inwestowania w rozwój personelu jest godna pochwały. Warto więc zastanowić się, jak można inaczej zaadresować potrzeby rozwojowe pracowników z korzyścią dla nich (bardziej wartościowy i interesujący proces uczenia się) oraz korzyściami dla organizacji (większy zwrot z inwestycji w pracownika, wyższa efektywność kosztowa). Korzystnym wyborem są w tym przypadku programy rozwojowe typu blended.

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia chorobowego

Na okres od 1 do 30 grudnia br. zatrudniliśmy na podstawie umowy o pracę 35-letniego pracownika na stanowisku pomocy sprzedawcy w galerii handlowej. Pracownik ten wcześniej nigdzie nie pracował. Zachorował 31 grudnia i przedłożył nam zwolnienie lekarskie. Czy osobie tej po ustaniu zatrudnienia przysługuje zasiłek chorobowy? Czy mamy obowiązek przyjąć od niego zwolnienia lekarskie i dostarczyć do ZUS wraz z wypełnionym drukiem ZUS Z-3?

Jak zorganizować zastępstwo za chorego pracownika

Choroby pracowników często dezorganizują pracę w zakładzie pracy. Wymusza to na pracodawcy podjęcie działań, takich jak np. zmiana grafików czy organizacja zastępstw, dzięki którym w zakładzie zostanie zapewniony normalny tok pracy.

REKLAMA