Luka w pokoleniu – szkolenia i doradztwo dla przedsiębiorców
REKLAMA
Jak wskazują analizy, polskie społeczeństwo, mimo że należy do najmłodszych w Europie, systematycznie się starzeje. Sytuacja jest szczególnie niekorzystna, bowiem Polacy z jednej strony przejawiają cechy starzejącego się społeczeństwa, czyli notujemy wzrost liczby osób starszych w stosunku do osób młodych, z drugiej zaś strony mamy wśród państw europejskich jeden z najniższych wskaźników zatrudnienia i najniższą średnią wieku przechodzenia na emeryturę.
REKLAMA
Dojrzały w cenie
Dla samych przedsiębiorstw zatrudnianie pracowników 45+ może przynosić wyraźne korzyści. W Europie od lat firmy z powodzeniem realizują strategie zarządzania wiekiem. W polskich firmach jeszcze do niedawna były one niezwykle rzadkie.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości stara się przekonywać polskich pracodawców, przede wszystkim tych z grupy MMPS do tworzenia i wdrażania strategii zarządzania wiekiem w swoich firmach. Służy temu ogólnopolski projekt szkoleniowo-doradczy “Z wiekiem na plus - szkolenia dla przedsiębiorstw”. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
- Projekt daje możliwość zdobycia praktycznej wiedzy w zakresie strategicznego zarządzania personelem z uwzględnieniem ich różnic wiekowych. Pokazuje w jaki sposób zarządzać zróżnicowanymi wiekowo pracownikami, aby w optymalny sposób wykorzystać ich wiedzę, doświadczenie oraz zaangażowanie, a przez to zwiększyć konkurencyjność własnej firmy i realizować zakładane cele biznesowe firmy – podkreśla Joanna Nowakowska p.o. Dyrektora w Departamencie Rozwoju Zasobów Ludzkich Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Projekt oferuje kilka modeli uczestnictwa, każda firma może wybrać dla siebie najbardziej optymalny.
Model I
Jest to minimalna ścieżka udziału w projekcie. Zakłada udział pracowników w szkoleniach otwartych, które mają na celu przedstawienie korzyści, zwiększenie świadomości oraz praktycznej wiedzy uczestników w zakresie zarządzania wiekiem w przedsiębiorstwie
Model II
To udział pracowników w szkoleniach otwartych oraz indywidualne doradztwo w zakresie opracowania i wdrożenia strategii zarządzania wiekiem. Usługa kończy się raportem z doradztwa, który jest podstawą do wdrożenia strategii zarządzania wiekiem w firmie. Indywidualne doradztwo trwa ok. 6-8 dni.
Model III
Trzecia ścieżka zakłada udział przedstawicieli firmy w szkoleniach, usługę doradczą w zakresie opracowania i wdrożenia strategii zarządzania wiekiem oraz coaching osób, które przygotowane zostaną do pełnienia roli coacha/mentora/intermentora we wdrażaniu standardów zarządzania wiekiem.
Dla przedsiębiorcy dużego i małego
Adresatami szkoleń, doradztwa oraz coachingu, oferowanych w ramach projektu są przedstawiciele mikro, małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw: właściciele firm, kadra zarządzająca oraz pracownicy odpowiedzialni za politykę kadrową i personalną.
Od początku projekt cieszy się dużą popularnością. Do końca 2011 roku w szkoleniach wzięło udział ponad 900 przedsiębiorstw z terenu całego kraju, a z usługi doradczej skorzystało ponad 200 firm. W 56 przedsiębiorstwach udało się wdrożyć wypracowane systemy zarządzania wiekiem.
- Projekt „Z wiekiem na plus” przerósł nasze oczekiwania. Nie sądziliśmy, że spotka się z tak dużym zainteresowaniem – mówi Joanna Nowakowska z PARP. - Liczymy na to, że w firmach objętych wsparciem dojdzie do wdrożenia Wstępnych Standardów Zarządzania Wiekiem. Wstępne Standardy zostały przygotowane przez ekspertów Uniwersytetu Warszawskiego i stanowią katalog działań z zakresu zarządzania wiekiem. Są to różnorodne działania należące do obszaru zarządzania zasobami ludzkimi, w tym zwłaszcza do zarządzania różnorodnością, które pozwalają na bardziej racjonalne i efektywne wykorzystanie zasobów pracy dzięki temu, że są dostosowanie do potrzeb i możliwości pracowników w różnym wieku. Kolejnym krokiem w ramach projektu będzie dokonanie ewaluacji poszczególnych wdrożeń i opracowanie Ostatecznej Wersji Standardów Zarządzania Wiekiem – podsumowuje Joanna Nowakowska.
Firmy, które zdecydują się na udział w projekcie, mogą aplikować wypełniając formularz rekrutacyjny, który znajduje się na stronie 45naplus.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat