Kategorie

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku

Joanna Pysiewicz-Jężak
Wartość dodatkowych niepieniężnych świadczeń pracowniczych, takich jak abonamenty medyczne, jest wliczana do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego jedynie w sytuacji, gdy świadczenie to nie przysługuje za okres pobierania wynagrodzenia lub zasiłku.
Reklama

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego (przepisy dotyczące sposobu ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego stosuje się również do ustalania podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego) stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 12 miesięcy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego (wynagrodzenia chorobowego) stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia (art. 36 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

Za jeden dzień niezdolności do pracy pracodawca wypłaca 1/30 część wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru wynagrodzenia. Jeśli niezdolność do pracy z powodu choroby powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego zatrudnienia, podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi wynagrodzenie, które pracownik osiągnąłby, gdyby przepracował pełny miesiąc kalendarzowy.

Składniki wynagrodzenia wliczane do podstawy

Reklama

Do podstawy wymiaru wynagrodzenia (zasiłku chorobowego) wlicza się składniki wynagrodzenia, do których pracownik nie zachowuje prawa w okresie pobierania świadczeń z tytułu choroby. Oznacza to uwzględnianie tych składników wynagrodzenia (np. premie, nagrody), które zgodnie z zasadami ich wypłaty określonymi w układzie zbiorowym lub innych przepisach o wynagradzaniu obowiązującymi u danego pracodawcy (np. w regulaminie wynagradzania) ulegają obniżeniu stosownie do okresów nieobecności spowodowanej chorobą czy inną usprawiedliwioną nieobecnością.

Premie, nagrody i inne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy miesięczne są wliczane do podstawy wymiaru w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru. Składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy kwartalne są wliczane do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przyjmowanego do ustalenia podstawy wymiaru w wysokości 1/12 kwot wypłaconych pracownikowi za cztery kwartały poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Składniki wynagrodzenia (np. premie, nagrody i inne) przysługujące za okresy roczne wlicza się do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego w wysokości stanowiącej 1/12 kwoty wypłaconej pracownikowi za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Składniki, których nie uwzględnia się w podstawie wymiaru wynagrodzenia

W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego nie uwzględnia się premii, nagród i innych składników wynagrodzenia, jeżeli postanowienia układów zbiorowych pracy lub przepisy o wynagradzaniu nie przewidują ich zmniejszenia za okres pobierania wynagrodzenia chorobowego. Jeżeli np. pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości oraz premię, która zgodnie z regulaminem wynagradzania przysługuje każdemu pracownikowi w stałej wysokości, także za miesiące, w których pracownik był nieobecny w pracy z powodu choroby, wówczas premii nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego.


Analogicznie do powyższych uregulowań wartość dodatkowych świadczeń niepieniężnych otrzymywanych przez pracownika będzie podlegać wliczeniu do podstawy wymiaru wynagrodzenia/zasiłku chorobowego tylko wtedy, gdy postanowienia układów zbiorowych pracy lub przepisy o wynagradzaniu przewidują zawieszenie ich pobierania za czas niezdolności do pracy. I odwrotnie, świadczenia te nie będą wliczane do podstawy wymiaru, jeżeli pracownicy zachowują do nich prawo w okresie niezdolności do pracy. Zazwyczaj zakupu dodatkowych świadczeń dla pracowników pracodawcy dokonują na dłuższe okresy, roczne albo nawet wieloletnie. I przeważnie świadczenia te przysługują przez cały okres, również wtedy, gdy pracownik jest niezdolny do pracy. Oznacza to, że raczej rzadko będzie dochodziło do takiej sytuacji, że wartość dodatkowych świadczeń pracowniczych będzie wliczana do podstawy wymiaru wynagrodzenia (zasiłku chorobowego).

Przykład

W marcu 2012 r. pracownik był niezdolny do pracy przez 8 dni z powodu choroby. Była to jego pierwsza niezdolność do pracy w tym roku, dlatego pracodawca powinien wypłacić mu wynagrodzenie chorobowe. Pracownik pobiera wynagrodzenie miesięczne w stałej wysokości 3800 zł oraz 20% premii regulaminowej. Pracodawca wykupił również dla pracowników abonamenty medyczne i od 1 stycznia 2011 r. pracownik posiada taki abonament. Wartość abonamentu wynosi 340 zł. Jak należy obliczyć wynagrodzenie chorobowe za czas niezdolności do pracy? Czy do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy wliczyć wartość abonamentu, jeżeli, jak wynika z uregulowań obowiązujących u tego pracodawcy, pracownik zachowuje prawo do abonamentu medycznego również w okresie niezdolności do pracy?

W celu obliczenia wynagrodzenia chorobowego należy wziąć pod uwagę przeciętne wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym pracownik był chory. W omawianym przykładzie pracownik stał się niezdolny do pracy w marcu. Do wyliczenia wynagrodzenia chorobowego bierzemy więc pod uwagę średnią wynagrodzeń otrzymanych przez pracownika od marca 2011 r. do lutego 2012 r.

Pracownik od marca 2011 r. do lutego 2012 r. otrzymywał miesięczne wynagrodzenie w stałej kwocie 3800 zł oraz 760 zł premii regulaminowej. Podstawa wymiaru wynosi 4560 zł. Przeciętne wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy wynosi również 4560 zł.

Z uwagi na to, że abonament medyczny przysługuje pracownikowi również w okresie niezdolności do pracy, wartość tego abonamentu nie będzie wliczana do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego.

Kwotę 4560 zł pomniejsza się o składki na ubezpieczenia społeczne (z wyjątkiem składki na ubezpieczenie wypadkowe):

 • 4560 zł x 13,71% = 625,18 zł,
 • 4560 zł – 625,18 zł = 3934,82 zł.

Uzyskaną kwotę należy podzielić przez 30 (stała liczba dni, bez względu na to, czy miesiąc ma 30 czy 31 dni); otrzymana kwota jest wynagrodzeniem za 1 dzień choroby (tzw. stawka dzienna):

 • 3934,82 zł : 30 = 131,16 zł.

Otrzymaną kwotę mnożymy przez liczbę dni choroby 131,16 zł x 8 = 1049,28 zł, a następnie otrzymaną kwotę mnożymy przez 80%:

 • 1049,28 x 80% = 839,42 zł.

Otrzymana kwota 839,42 zł to kwota wynagrodzenia chorobowego przysługującego pracownikowi za 8 dni niezdolności do pracy.

Podstawa prawna:

 • art. 36 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?