reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak zmienić system wynagradzania pracowników

Jak zmienić system wynagradzania pracowników

Zajmujemy się sprzedażą sprzętu AGD (sprzedażą przez internet i za pośrednictwem przedstawicieli handlowych). W pierwszym i trzecim kwartale każdego roku zawsze odnotowujemy znaczny spadek obrotów. W firmie obowiązuje czasowy system wynagradzania, zgodnie z którym pracownicy otrzymują stałe stawki miesięczne na poziomie ok. 4500 zł (handlowcy) i 3500 zł (pozostali pracownicy). Ponieważ nasza sytuacja finansowa nie jest najlepsza, chcemy tak zmienić system wynagradzania, aby zapobiec redukcji zatrudnienia. Jaki system byłby w tej sytuacji dla nas najkorzystniejszy i jednocześnie nadal motywujący pracowników? Jak wprowadzić te zmiany? Nadmieniam, że funkcjonuje u nas regulamin wynagradzania i nie ma organizacji związkowych.

Najkorzystniejsze dla Państwa byłoby obniżenie wynagrodzeń pracowników do poziomu nie niższego niż minimalne wynagrodzenie za pracę oraz wprowadzenie np. prowizji uzależnionej od obrotu wykonanego przez handlowców i np. premii uznaniowej dla pozostałych pracowników. Mogą Państwo również zmienić system wynagradzania pracowników sprzedaży wyłącznie na prowizyjny, pamiętając jednak, aby zapewnić zatrudnionym nie mniej niż minimalną płacę nawet wtedy, gdy nie wypracują prowizji. Zmiany w powyższym zakresie mogą Państwo wprowadzić za wypowiedzeniem zmieniającym lub za porozumieniem stron.

Planując zmiany w systemie wynagradzania należy mieć na uwadze ich wpływ na dalsze zatrudnienie, wydajność i motywację pracowników. Należy pamiętać, że odpowiednio dobrane rozwiązania mogą zmniejszyć negatywne dla pracowników skutki obniżenia ich wynagrodzeń.

Mimo że redukcja zatrudnienia jest najbardziej skutecznym sposobem na oszczędności w firmie, warto rozważyć również inne rozwiązania, mniej dotkliwe dla zatrudnionych. W opisanej przez Państwa sytuacji korzystnym rozwiązaniem dla zatrudniającego może być:

  • w przypadku pracowników zatrudnionych na stanowiskach handlowców:
  • obniżenie płacy zasadniczej i wprowadzenie prowizji uzależnionej od wykonanego obrotu lub
  • wprowadzenie wyłącznie prowizyjnego systemu wynagradzania,
  • w przypadku pracowników zatrudnionych na pozostałych stanowiskach – obniżenie płacy zasadniczej i wprowadzenie np. premii uznaniowych lub innych dodatków o charakterze nieroszczeniowym.

Aby uniknąć w przyszłości nieporozumień z pracownikami wynagradzanymi premią uzależnioną od wykonanego obrotu czy według systemu prowizyjnego, najlepiej opracować regulamin przyznawania tych składników lub uregulować tę kwestię w umowie o pracę.

reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie kadr i płac

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piekarczyk

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama