Kategorie

Jak zmienić system wynagradzania pracowników

Bożena Goliszewska-Chojdak
Zajmujemy się sprzedażą sprzętu AGD (sprzedażą przez internet i za pośrednictwem przedstawicieli handlowych). W pierwszym i trzecim kwartale każdego roku zawsze odnotowujemy znaczny spadek obrotów. W firmie obowiązuje czasowy system wynagradzania, zgodnie z którym pracownicy otrzymują stałe stawki miesięczne na poziomie ok. 4500 zł (handlowcy) i 3500 zł (pozostali pracownicy). Ponieważ nasza sytuacja finansowa nie jest najlepsza, chcemy tak zmienić system wynagradzania, aby zapobiec redukcji zatrudnienia. Jaki system byłby w tej sytuacji dla nas najkorzystniejszy i jednocześnie nadal motywujący pracowników? Jak wprowadzić te zmiany? Nadmieniam, że funkcjonuje u nas regulamin wynagradzania i nie ma organizacji związkowych.

Najkorzystniejsze dla Państwa byłoby obniżenie wynagrodzeń pracowników do poziomu nie niższego niż minimalne wynagrodzenie za pracę oraz wprowadzenie np. prowizji uzależnionej od obrotu wykonanego przez handlowców i np. premii uznaniowej dla pozostałych pracowników. Mogą Państwo również zmienić system wynagradzania pracowników sprzedaży wyłącznie na prowizyjny, pamiętając jednak, aby zapewnić zatrudnionym nie mniej niż minimalną płacę nawet wtedy, gdy nie wypracują prowizji. Zmiany w powyższym zakresie mogą Państwo wprowadzić za wypowiedzeniem zmieniającym lub za porozumieniem stron.

Reklama

Planując zmiany w systemie wynagradzania należy mieć na uwadze ich wpływ na dalsze zatrudnienie, wydajność i motywację pracowników. Należy pamiętać, że odpowiednio dobrane rozwiązania mogą zmniejszyć negatywne dla pracowników skutki obniżenia ich wynagrodzeń.

Mimo że redukcja zatrudnienia jest najbardziej skutecznym sposobem na oszczędności w firmie, warto rozważyć również inne rozwiązania, mniej dotkliwe dla zatrudnionych. W opisanej przez Państwa sytuacji korzystnym rozwiązaniem dla zatrudniającego może być:

 • w przypadku pracowników zatrudnionych na stanowiskach handlowców:
 • obniżenie płacy zasadniczej i wprowadzenie prowizji uzależnionej od wykonanego obrotu lub
 • wprowadzenie wyłącznie prowizyjnego systemu wynagradzania,
 • w przypadku pracowników zatrudnionych na pozostałych stanowiskach – obniżenie płacy zasadniczej i wprowadzenie np. premii uznaniowych lub innych dodatków o charakterze nieroszczeniowym.

Aby uniknąć w przyszłości nieporozumień z pracownikami wynagradzanymi premią uzależnioną od wykonanego obrotu czy według systemu prowizyjnego, najlepiej opracować regulamin przyznawania tych składników lub uregulować tę kwestię w umowie o pracę.


Podejmując decyzję o zmianie systemu wynagradzania należy pamiętać, że pracownik nie może otrzymać mniej niż wynosi minimalna płaca (w 2012 r. – 1500 zł brutto dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy lub 1200 zł – 80% tej kwoty dla pracownika w pierwszym roku pracy). Nie ma w tym przypadku znaczenia, że np. nie wykonał obrotu w odpowiedniej wysokości czy nie wypracował prowizji.

WAŻNE!

Pracownik wynagradzany wyłącznie prowizyjnie musi otrzymać co miesiąc co najmniej minimalne wynagrodzenie.

Reklama

Wprowadzając rozwiązania, których efekt zależy od wydajności pracowników, jednocześnie zmuszają ich Państwo do większej koncentracji i dodatkowo motywują. Taka metoda oddziaływania na pracowników powinna być utrzymana nie tylko w czasie pogorszenia się koniunktury, ale także w okresie poprawy sytuacji ekonomicznej firmy.

Decydując się na wprowadzenie premii uznaniowej dla pozostałych pracowników nie są Państwo natomiast zobowiązani do regularnej wypłaty tego składnika. Ma on bowiem charakter fakultatywny, od wypłaty którego można odstąpić w każdym czasie, bez konieczności zmiany umowy o pracę.

Podjęcie przez Państwa decyzji o modyfikacji systemu wynagradzania w takim zakresie, jak omówiony wyżej, w rezultacie jest najczęściej niekorzystne dla pracowników, ale pozwoli utrzymać ich miejsca pracy.

Nowe zasady wynagradzania trzeba wprowadzić przez zmianę umów o pracę pracowników. Zmiany wynagrodzenia wprowadza się w drodze wypowiedzenia pracownikom dotychczasowych warunków umowy o pracę lub innego aktu stanowiącego podstawę do nawiązania stosunku pracy lub za porozumieniem stron.

Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki (art. 42 § 2 Kodeksu pracy).

Jeżeli przed upływem okresu wypowiedzenia pracownik nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, należy uważać, że wyraził zgodę na te warunki. Pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków (art. 42 § 3 Kodeksu pracy). Należy jednak pamiętać, że zmiany wynikające np. z modyfikacji systemu wynagradzania zaczną obowiązywać dopiero po upływie okresu wypowiedzenia właściwego dla każdej umowy o pracę. W przypadku gdy pracownik nie wyrazi zgody na zaproponowane mu nowe warunki, umowa o pracę rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia. Zatem taka procedura wprowadzania zmian jest dość czasochłonna.

Mogą Państwo dokonać zmian również za porozumieniem stron. Jest to metoda wprowadzania zmian o wiele szybsza i łatwiejsza niż wypowiedzenie zmieniające. Jednak w tym przypadku muszą Państwo uzyskać zgodę pracownika na dokonanie zmian. W żadnym razie nie może to być jednostronna decyzja pracodawcy, tak jak przy składaniu wypowiedzenia.

Podstawa prawna:

 • art. 42 Kodeksu pracy,
 • art. 6 ust. 1–2 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. Nr 200, poz. 1679 ze zm.),
 • rozporządzenie Rady Ministrów z 13 września 2011 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2012 r. (Dz.U. Nr 192, poz. 1141).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?