Czy pracownik może żądać wydania polecenia służbowego na piśmie
REKLAMA
Kierowniczka nie musi wydawać poleceń swojej podwładnej w formie pisemnej. Pracownica powinna wykonać ustne polecenie przełożonej.
Pracownik ma obowiązek stosowania się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub z treścią umowy o pracę (art. 100 § 1 Kodeksu pracy). Polecenie służbowe nie musi być sformułowane na piśmie. W sytuacji odmowy wykonania polecenia przez Państwa pracownicę może być zastosowana wobec niej kara porządkowa upomnienia lub nagany (art. 108 § 1 Kodeksu pracy). W takim przypadku możliwe jest również rozwiązanie z pracownicą umowy o pracę za wypowiedzeniem (art. 30 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy). Można rozważyć także zwolnienie dyscyplinarne pracownicy, jeżeli okoliczności będą wskazywać, że niewykonanie polecenia miało charakter ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy). W tej kwestii wypowiedział się Sąd Najwyższy, który w wyroku z 12 czerwca 1997 r. (I PKN 211/97, OSNP 1998/11/323) orzekł, że „bezprawna i świadoma odmowa wykonania polecenia, zagrażająca istotnym interesom pracodawcy, uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika”.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA