Kategorie

Czy pracownik może żądać wydania polecenia służbowego na piśmie

Jadwiga Krukowska
Kierowniczka działu księgowości naszej firmy zleciła pracownicy swojego działu wykonanie części pilnej pracy za inną pracownicę, która wzięła 3 dni urlopu na żądanie. Pracownica poprosiła o wydanie tego polecenia na piśmie i odmówiła wykonania ustnego polecenia. Czy kierowniczka powinna na piśmie zlecić swojej podwładnej wykonanie innej pracy?

Kierowniczka nie musi wydawać poleceń swojej podwładnej w formie pisemnej. Pracownica powinna wykonać ustne polecenie przełożonej.

Reklama

Pracownik ma obowiązek stosowania się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub z treścią umowy o pracę (art. 100 § 1 Kodeksu pracy). Polecenie służbowe nie musi być sformułowane na piśmie. W sytuacji odmowy wykonania polecenia przez Państwa pracownicę może być zastosowana wobec niej kara porządkowa upomnienia lub nagany (art. 108 § 1 Kodeksu pracy). W takim przypadku możliwe jest również rozwiązanie z pracownicą umowy o pracę za wypowiedzeniem (art. 30 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy). Można rozważyć także zwolnienie dyscyplinarne pracownicy, jeżeli okoliczności będą wskazywać, że niewykonanie polecenia miało charakter ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy). W tej kwestii wypowiedział się Sąd Najwyższy, który w wyroku z 12 czerwca 1997 r. (I PKN 211/97, OSNP 1998/11/323) orzekł, że „bezprawna i świadoma odmowa wykonania polecenia, zagrażająca istotnym interesom pracodawcy, uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika”.

W razie zamiaru zastosowania wobec pracownicy kary porządkowej lub podjęcia przez pracodawcę decyzji o rozwiązaniu z pracownicą umowy o pracę, do celów dowodowych wskazane byłoby jednak, aby polecenie zostało wydane w obecności innych pracowników. Wówczas pracodawca będzie mógł wykazać, że doszło do odmowy wykonania polecenia służbowego.

Postawienie pracownikowi zarzutu odmowy wykonania polecenia wydanego przez pracodawcę wymaga ustalenia, jaka była treść tego polecenia, czy dotyczyło ono wykonywanej pracy i w jakich okolicznościach zostało wydane (wyrok SN z 1 października 1997 r., I PKN 317/97, OSNP 1998/14/428). Krytyczny czy niechętny stosunek do wydanego przez przełożonego polecenia nie zwalnia pracownika z obowiązku jego wykonania.


Pracownik tylko w wyjątkowych przypadkach może odmówić wykonania polecenia swojego przełożonego. Przypadki te dotyczą poleceń:

 • wykonywania czynności sprzecznych z przepisami prawa pracy lub innymi przepisami prawnymi,
 • sprzecznych z treścią umowy o pracę, np. załatwianie prywatnych spraw przełożonego.

Stosunek pracy charakteryzuje się podporządkowaniem pracownika wobec pracodawcy, co jest jednoznaczne z obowiązkiem wykonywania poleceń. Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się m.in. do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem (art. 22 § 1 Kodeksu pracy). Aby nie było wątpliwości, czy dane polecenie służbowe powinno być przez pracownika zrealizowane, warto w miarę możliwości sporządzić pracownikom szczegółowy zakres ich obowiązków.

PRZYKŁAD

Reklama

Pracownica jest zatrudniona na stanowisku specjalisty ds. marketingu. Kierownik pracownicy zlecił jej po godzinach pracy sprzątanie swojego pokoju, ponieważ zachorowała sprzątaczka. Kierownik swoje polecenie uzasadnił tym, że w następnym dniu jest umówiony w swoim biurze z ważnym klientem. Pracownica odmówiła wykonania tego polecenia, ponieważ w żaden sposób nie wynikało ono z jej zakresu obowiązków i uznała je za upokarzające. Kierownik ukarał pracownicę karą upomnienia. Pracownica wniosła sprzeciw od zastosowanej kary. Postępowanie kierownika było nieprawidłowe. Wydane polecenie nie miało związku z rodzajem pracy wykonywanej przez pracownicę. W tej sytuacji pracownica nie musiała podporządkować się poleceniom swojego przełożonego, dlatego pracodawca powinien uwzględnić sprzeciw pracownicy i wycofać pismo o ukaraniu jej karą porządkową.

Od zasady ustnego wydawania poleceń służbowych, która obowiązuje większość pracowników, istnieją nieliczne wyjątki dotyczące szczególnych grup pracowników (m.in. pracowników korpusu służby cywilnej, pracowników samorządowych, urzędników państwowych). W ich przypadku, jeżeli pracownik jest przekonany, że otrzymane polecenie służbowe jest niezgodne z prawem albo zawiera znamiona pomyłki, jest zobowiązany na piśmie poinformować o tym swojego przełożonego. W razie pisemnego potwierdzenia polecenia pracownik jest zobowiązany je wykonać, z wyjątkiem sytuacji, w której wykonanie polecenia prowadziłoby do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia albo groziłoby niepowetowanymi stratami (w przypadku pracowników samorządowych i urzędników państwowych).

Podstawa prawna:

 • art. 22 § 1, art. 30 § 1 pkt 2, art. 52 § 1 pkt 1, art. 100 § 1, art. 108 § 1 Kodeksu pracy,
 • art. 77 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Nr 227, poz. 1505 ze zm.),
 • art. 25 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.),
 • art. 18 ustawy z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 86, poz. 953 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?