reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak ustalić wynagrodzenie za wypłatę zasiłków

Jak ustalić wynagrodzenie za wypłatę zasiłków

Nasz zakład pracy w tym roku po raz pierwszy nabył uprawnienia do wypłaty zasiłków. W jaki sposób powinniśmy ustalać dla siebie wynagrodzenie z tytułu wypłaty zasiłków? Czy takie wynagrodzenie przysługuje od wszystkich ustalonych i wypłaconych świadczeń? Czy jeżeli zakład pracy w nieprawidłowy sposób ustali wysokość zasiłku, poniesie jakieś konsekwencje?

Wysokość wynagrodzenia za wypłatę świadczeń chorobowych wynosi 0,1% kwoty prawidłowo wypłaconych świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Tak ustalona kwota wynagrodzenia podlega potrąceniu z należnych do zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne. Wynagrodzenie nie przysługuje za wypłatę świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego. W przypadku błędnego ustalenia uprawnień lub wysokości zasiłku stracą Państwo, jako płatnik zasiłków, prawo do naliczenia sobie wynagrodzenia od kwoty nieprawidłowo wypłaconego zasiłku. W konsekwencji będą Państwo zobowiązani do zwrotu wynagrodzenia w deklaracji rozliczeniowej składanej za następny miesiąc.

Płatnicy składek mają prawo do wynagrodzenia za wykonywanie zadań związanych z ustalaniem prawa do świadczeń i ich wysokości oraz wypłatą świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, tj. zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego i zasiłku wyrównawczego (art. 3 ust. 2 ustawy systemowej). Ustawodawca nie przewiduje analogicznego wynagrodzenia z tytułu wypłaty zasiłków z ubezpieczenia wypadkowego, tj. zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego wypłacanego z ubezpieczenia wypadkowego. Wynagrodzenie przysługujące płatnikowi składek z tytułu wykonywania zadań związanych z ustalaniem prawa i wysokości świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz ich wypłatą wynosi 0,1% kwoty prawidłowo wypłaconych świadczeń (§ 1 rozporządzenia...). Kwota ta jest potrącana z należnych od płatnika składek na ubezpieczenia społeczne oraz jest rozliczana w deklaracji rozliczeniowej składanej za dany miesiąc (§ 3 rozporządzenia...).

WAŻNE!

Płatnik nie ma możliwości naliczenia sobie wynagrodzenia z tytułu wypłaty świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.

Żaden z przepisów mówiących o sposobie i trybie obliczania wskazanego wynagrodzenia związanego z wypłatą świadczeń z ubezpieczenia chorobowego nie nakłada obowiązku wypłaty takiego wynagrodzenia. Zatem uznać należy, że ma ono w każdym przypadku charakter fakultatywny. Płatnik składek może, ale nie musi korzystać z tego uprawnienia. Ustawodawca wyraźnie stwierdza, że to wynagrodzenie „przysługuje” lub że płatnik „ma prawo”, a co za tym idzie, jest to przywilej, a nie obowiązek płatnika.

reklama

Czytaj także

Autor:

ekspert ds. wynagrodzeń, wykładowca

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa 2.0 – co się zmieniło w zakresie pomocy dla pracodawców (PDF)19.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rułkowska

Prawnik, specjalista do spraw kadr i płac, redaktor naczelna internetowego czasopisma Prawo Mamy, autorka artykułów prawniczych na temat działalności nierejestrowanej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama