reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Prawo do nagrody jubileuszowej w służbie cywilnej

Prawo do nagrody jubileuszowej w służbie cywilnej

W 2012 r. jeden z naszych pracowników nabędzie prawo do nagrody jubileuszowej za 20 lat pracy. W 1995 r. przez 2 miesiące przebywał na zasiłku chorobowym po ustaniu zatrudnienia. Czy w stanie prawnym obowiązującym przed 2 czerwca 1996 r. powinniśmy zaliczyć pracownikowi ten okres do stażu pracy, od którego zależy nagroda jubileuszowa w służbie cywilnej?

Okresu przebywania na zwolnieniu lekarskim po ustaniu zatrudnienia, w stanie prawnym obowiązującym przed 2 czerwca 1996 r., nie mogą Państwo zaliczyć do stażu pracy, od którego zależy nagroda jubileuszowa w służbie cywilnej za 20 lat pracy. Szczegóły w uzasadnieniu.

W stanie prawnym istniejącym przed 2 czerwca 1996 r. w zakresie ustalania prawa do nagrody jubileuszowej obowiązywały art. 79 Kodeksu pracy i zarządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 23 grudnia 1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania (M.P. Nr 44, poz. 358 ze zm.).

Zgodnie z tym zarządzeniem, do okresu pracy uprawniającego do nagrody należało wliczać przypadające po wyzwoleniu okresy przerw w zatrudnieniu, spowodowane niezdolnością do pracy, w czasie której przysługiwały zasiłki z ubezpieczenia społecznego na wypadek choroby i macierzyństwa lub wynagrodzenie albo świadczenie rehabilitacyjne. Zarządzenie obowiązywało do czasu objęcia pracowników postanowieniami układu zbiorowego pracy lub innymi przepisami prawa pracy. Zatem zarządzenie MPiPS z woli ustawodawcy, mimo utraty ważności art. 79 Kodeksu pracy, z pewnymi wyjątkami może być nadal stosowane, ale tylko wobec tych pracowników, do których było stosowane przed 2 czerwca 1996 r. i w zakresie, w jakim było stosowane do tej daty.

Obecnie podstawą do przyznania nagrody jubileuszowej dla pracowników służby cywilnej są ustawa o służbie cywilnej oraz rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 9 grudnia 2009 r. w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji zawodowych, stopni służbowych urzędników służby cywilnej, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz szczegółowych zasad ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom korpusu służby cywilnej (Dz.U. Nr 211, poz. 1630 ze zm.).

Do okresów pracy warunkujących prawo do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (art. 91 ust. 2 ustawy o służbie cywilnej). Ponieważ obecnie obowiązujące przepisy zawierają regulacje dotyczące przyznawania nagrody jubileuszowej w służbie cywilnej, należy przyjąć, że powołane zarządzenie z 23 grudnia 1989 r. utraciło swoją ważność w tym zakresie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama