reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Kiedy można skierować pracownika ponownie na okresowe badania lekarskie

Kiedy można skierować pracownika ponownie na okresowe badania lekarskie

Jeden z naszych pracowników miał lekki udar, jednak szybko wrócił do pracy. Na zwolnieniu lekarskim przebywał tylko 3 tygodnie. Po udarze pracownik ma niedowład ręki, a pracuje przy komputerze. Nie ma podstaw, żeby skierować go na badania kontrolne, ponieważ był niezdolny do pracy krócej niż miesiąc. Pracownik ma natomiast problemy z wykonywaniem pracy. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Czy możemy skierować pracownika na badania okresowe, jeżeli posiada on ciągle ważne badania lekarskie?

Mogą Państwo skierować pracownika na badanie okresowe, mimo że te badania ma ciągle aktualne, ponieważ pogorszył się jego stan zdrowia.

Okresowym badaniom lekarskim podlegają pracownicy, których poprzednie orzeczenie lekarskie, stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku, traci ważność. Data kolejnego badania jest podana na zaświadczeniu lekarskim dopuszczającym pracownika do pracy i zależy m.in. od rodzaju wykonywanej pracy.

Przepisy Kodeksu pracy nie dają więc wprost podstawy do skierowania pracownika na badania okresowe w przypadku, gdy posiada on ważne zaświadczenie lekarskie. Mając jednak na uwadze ciążący na pracodawcy ustawowy obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, a także orzecznictwo Sądu Najwyższego, należy uznać, że w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia pracownika pracodawca ma prawo skierować go na badania okresowe, mimo ważnego zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na zajmowanym stanowisku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
PODATKI 2021 KOMPLET338.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama