reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy artykuły spożywcze zapewnione pracownikom są przychodem ze stosunku pracy

Czy artykuły spożywcze zapewnione pracownikom są przychodem ze stosunku pracy

Zapewniamy pracownikom herbatę, kawę, cukier i śmietankę do kawy. Produkty te znajdują się w zakładowej kuchni i są przeznaczone do ogólnego spożycia. Zdarza się, że z tych produktów korzystają również kontrahenci. Czy wartość tych produktów powinniśmy doliczyć do przychodu pracowników?

Nie. Zapewnienie pracownikom do ogólnego spożycia herbaty, kawy, cukru i śmietanki do kawy nie powoduje powstania przychodu ze stosunku pracy. Szczegóły w uzasadnieniu.

W przypadku wydania pracownikom do ogólnego spożycia herbaty, kawy, cukru i śmietanki nie ma możliwości ustalenia, który pracownik i w jakim stopniu korzystał z tych produktów, tym bardziej że korzystają z nich również osoby niebędące pracownikami. Takie artykuły trudno traktować jak przysporzenie majątkowe o nieodpłatnym charakterze ze względu na to, że nie mają one indywidualnego charakteru. Zatem nie można ustalić faktycznej wartości świadczenia, jakie otrzymał dany pracownik. Ponadto takie wydatki są związane z funkcjonowaniem firmy i zaliczane do jej kosztów podatkowych, ale nie dotyczą uzyskania konkretnego przychodu. Z tego względu po stronie pracowników nie powstanie przychód do opodatkowania.

Potwierdził to dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 11 sierpnia 2011 r. (sygn. ILPB1/415–680/11–4/AG). Interpretacja dotyczyła spółki, która na rzecz swoich pracowników ponosiła wydatki na nabycie takich produktów, jak: kawa, herbata, soki, śmietanka do kawy, cukier, słodycze. Te produkty spożywcze były zapewniane pracownikom podczas spotkań, narad, szkoleń, w czasie pracy w siedzibie firmy. Fiskus stwierdził, że co do zasady otrzymane przez pracowników świadczenia stanowią przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i jako takie podlegają opodatkowaniu. Jednak takie wydatki dotyczą funkcjonowania spółki i nie wiążą się z konkretnym przychodem. Stanowią jedynie zwyczajowy poczęstunek należący do powszechnie obowiązujących kanonów kultury (nie mają charakteru okazałości). W konsekwencji organ podatkowy uznał, że wydatki poczynione przez spółkę na rzecz jej pracowników na zakup takich produktów, jak: kawa, herbata, mleko do kawy, ciastka, nie będą stanowić dla pracowników przychodu ze stosunku pracy, wobec czego nie podlegają one opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Spółka w związku z tym nie ma obowiązku naliczania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

WAŻNE!

Pracownik, któremu pracodawca nie zapewnił artykułów spożywczych do indywidualnego spożycia, nie otrzymuje nieodpłatnego świadczenia podlegającego opodatkowaniu.

Inaczej byłoby, gdyby takie produkty pracodawca przekazywał do spożycia konkretnemu pracownikowi, np. zatrudniony otrzymywałby miesięcznie 50 g herbaty i 0,5 kg cukru do samodzielnego przygotowania napojów. Wówczas wartość takiego świadczenia należałoby zaliczyć do przychodów ze stosunku pracy i pobrać podatek.

Podstawa prawna:

  • art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

ekspert w zakresie prawa podatkowego i rozliczenia pracowników

Źródło:

INFOR
ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama