Pracownikowi należy wypłacić zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego za cały okres orzeczonej niezdolności do pracy, tj. od 10 lutego do 7 marca br. Po upływie tego okresu powinni Państwo wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe. Nie należy jednak obniżać jego wysokości z powodu nieterminowego dostarczenie zwolnienia lekarskiego.
Jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy, pracownikowi przysługuje od pierwszego dnia powstania tej niezdolności zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego (art. 8 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych). Świadczenie to należy wypłacać do końca okresu orzeczonej niezdolności do pracy powstałej w związku z wypadkiem, nawet jeśli pracownik dostarczył kolejne zwolnienie lekarskie pokrywające się z poprzednim i niedotyczące niezdolności powstałej na skutek wypadku (art. 24 ustawy wypadkowej).
reklama
reklama
Po zakończeniu okresu wypłaty zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego pracownikowi przysługują świadczenia z ubezpieczenia chorobowego, tj. wynagrodzenie chorobowe (jeżeli nie zostało ono jeszcze wykorzystane w danym roku kalendarzowym) lub zasiłek chorobowy. Zatem od następnego dnia po zakończeniu wypłaty zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego, tj. od 8 marca 2012 r., Państwa pracownikowi należy wypłacić wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy w wymiarze 14 lub 33 dni – w zależności od wieku pracownika. Nie ma tu znaczenia, że zwolnienia lekarskie obejmują częściowo ten sam okres i nie wystąpi żadna przerwa w niezdolności do pracy.