reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Umowa na zastępstwo z własnym pracownikiem

Umowa na zastępstwo z własnym pracownikiem

Jeden z naszych pracowników przedstawił nam zwolnienie lekarskie na cały miesiąc. Chcemy na ten czas zatrudnić w jego miejsce innego pracownika na podstawie umowy na zastępstwo. Czy możemy zawrzeć umowę na zastępstwo z pracownikiem już u nas zatrudnionym na podstawie umowy o pracę?

Mogą Państwo zatrudnić na umowę na zastępstwo swojego pracownika, jeżeli będzie on wykonywał na podstawie tej umowy innego rodzaju pracę niż wynikająca z jego podstawowej umowy o pracę.

Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym czasie zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności (art. 25 § 1 Kodeksu pracy, dalej k.p.). Umowa na zastępstwo powinna być zatem zawarta w razie nieobecności pracownika spowodowanej np. urlopem macierzyńskim, wychowawczym, wypoczynkowym, bezpłatnym czy chorobą.

Pracodawca może podpisać umowę o pracę na zastępstwo z nowym pracownikiem. Może również zawrzeć taką umowę z już zatrudnionym pracownikiem, ale pod pewnym warunkiem. Zasadą jest, że pracodawca może pozostawać w jednym stosunku pracy z jednym pracownikiem. Jest jednak dopuszczalne zawarcie z własnym pracownikiem drugiej umowy o pracę, także umowy na zastępstwo, jeżeli na podstawie drugiej umowy pracownik będzie wykonywał pracę rodzajowo inną niż wynikająca z podstawowej umowy o pracę. Chodzi o to, aby nie naruszać przepisów dotyczących dobowego i tygodniowego czasu pracy. Pracodawca może zatem zawrzeć z własnym pracownikiem dodatkową umowę o pracę, jeżeli będzie to praca innego rodzaju niż dotychczasowa, a jej wykonywanie nie będzie kolidowało z normalnym czasem pracy pracownika.

WAŻNE!

Pracodawca może zawrzeć z tym samym pracownikiem więcej niż jedną umowę o pracę, jeżeli każda z tych umów będzie dotyczyła pracy innego rodzaju.

Jeśli pracodawca zawrze z pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę umowę na zastępstwo, a umowa na zastępstwo będzie polegała na wykonywaniu tej samej rodzajowo pracy, będzie to oznaczało, że pracodawcę i pracownika łączy jedna umowa o pracę. W wyroku z 17 sierpnia 2006 r. (III APa 24/06, OSA 2007/7/12) Sąd Apelacyjny w Lublinie orzekł, że „świadczenie tej samej rodzajowo pracy, co określona w umowie o pracę poza normalnym czasem pracy pracowników, na podstawie kolejnej umowy o pracę jest kontynuowaniem stosunku pracy w godzinach nadliczbowych. Zawieranie takich umów stanowi obejście przepisów o czasie pracy, przy czym nie ma tu znaczenia wola pracownika i pracodawcy”.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Pszczółkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama