Kategorie

Dodatkowa umowa zlecenia z pracodawcą a podstawa wynagrodzenia chorobowego

Joanna Grzelińska-Darłak
Podpisaliśmy z naszym pracownikiem dodatkową umowę zlecenia od 1 stycznia 2011 r. do 31 marca 2012 r. Od 22 stycznia 2012 r. pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. W jaki sposób powinniśmy wyliczyć pracownikowi podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy? Jeżeli w dalszym ciągu będzie chorował, to czy po rozwiązaniu umowy zlecenia powinniśmy przeliczyć pracownikowi wysokość zasiłku chorobowego?

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla Państwa pracownika będzie stanowiło zsumowane wynagrodzenie zasadnicze z tytułu umowy o pracę oraz wynagrodzenie z umowy zlecenia z okresu od stycznia do grudnia 2011 r. Jeżeli Państwa pracownik będzie chorował dłużej, wówczas począwszy od następnego dnia po zakończeniu umowy zlecenia z podstawy wymiaru zasiłku należy wyłączyć wliczone wcześniej wynagrodzenie z umowy zlecenia. Bez zmian pozostaje okres, z którego jest przyjęte wynagrodzenie do ustalenia podstawy zasiłku.

Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy oblicza się według tych samych zasad, które obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego (art. 92 § 2 Kodeksu pracy).

Reklama

Podstawę wymiaru przysługującego pracownikowi zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Do podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby, a następnie zasiłku chorobowego należy przyjąć również wynagrodzenie uzyskane z tytułu zawartej z własnym pracownikiem dodatkowej umowy zlecenia.

Do celów ubezpieczeń społecznych za pracownika uważa się również osobę wykonującą pracę na podstawie umowy zlecenia, jeżeli taką umowę zawiera z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, albo wykonuje prace na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy. Takiej umowy zlecenia w ogóle nie zgłasza się odrębnie do ZUS, tylko przychód uzyskany z jej tytułu dolicza się do przychodu ze stosunku pracy i rozlicza łącznie w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA z pracowniczym kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx. Od przychodu z umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem opłaca się zatem wszystkie składki – na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe oraz na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, na takich samych zasadach, jak od przychodów z tytułu umowy o pracę.

W takiej sytuacji w celu ustalenia prawidłowej podstawy wymiaru zasiłku należy w okresie przyjętym do jej obliczenia zsumować wynagrodzenie uzyskane ze stosunku pracy z wynagrodzeniem uzyskanym z tytułu zawartej umowy zlecenia. Wynagrodzenie z umowy zlecenia powinno zostać uwzględnione przy wyliczeniach w kwocie faktycznej, bez uzupełniania (inaczej niż w przypadku wynagrodzenia za pracę).


Do wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem stosuje się zasady dotyczące składników wynagrodzenia przysługujących do określonego terminu. Takich składników nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres po tym terminie. Dlatego począwszy od dnia następującego po dniu rozwiązania umowy zlecenia, należy wyłączyć z podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wynagrodzenie uzyskane z tytułu zawartej umowy zlecenia.

WAŻNE!

Wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia uwzględnia się w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych, w kwocie faktycznie wypłaconej, jedynie za czas niezdolności do pracy przypadającej do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia zawartej umowy.

PRZYKŁAD

Z zatrudnionym od kilku lat 40-letnim pracownikiem pracodawca podpisał umowę zlecenia na okres od 1 stycznia 2011 r. do 31 stycznia 2012 r. Pracownik ten zachorował i przedstawił zwolnienie lekarskie na okres od 2 stycznia do 15 lutego 2012 r. Pracownikowi należy wypłacić następujące świadczenia:

 • wynagrodzenie chorobowe za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, tj. od 2 stycznia do 3 lutego br.,
 • zasiłek chorobowy za pozostałe dni orzeczonej niezdolności do pracy, tj. od 4 do 15 lutego br.
Reklama

W podstawie wymiaru świadczenia należnego za okres od 2 do 31 stycznia br. należy uwzględnić wynagrodzenie ze stosunku pracy z 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, tj. od stycznia do grudnia 2011 r. oraz wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia również za okres od stycznia do grudnia 2011 r.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego za okres od 1 do 3 lutego br. należy obliczyć z tego samego okresu, tj. od stycznia do grudnia 2011 r., jednak należy uwzględnić w niej jedynie wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę. Wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru świadczenia należnego za ten okres, gdyż umowa zlecenia została zawarta jedynie do 31 stycznia 2012 r.

W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres od 4 do 15 lutego nie należy uwzględniać wynagrodzenia za wykonanie zlecenia, lecz jedynie wynagrodzenie ze stosunku pracy (również przyjęte za okres od stycznia do grudnia 2011 r.).

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego Państwa pracownikowi należy zatem obliczyć z okresu od stycznia do grudnia 2011 r. W podstawie tej należy uwzględnić wynagrodzenie z umowy o pracę oraz wynagrodzenie z umowy zlecenia. Jeżeli pracownik będzie niezdolny do pracy w dalszym ciągu po 31 marca br., wówczas podstawę wymiaru świadczenia chorobowego należy obliczyć uwzględniając jedynie wynagrodzenie z umowy o pracę z okresu od stycznia do grudnia 2011 r. Po 31 marca br. wynagrodzenia z umowy zlecenia nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego.

Podstawa prawna:

 • art. 92 § 2 Kodeksu pracy,
 • art. 36 ust. 1, art. 41 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.