reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Jak zaplanować urlopy wypoczynkowe pracowników

Jak zaplanować urlopy wypoczynkowe pracowników

Plan urlopów musi tworzyć pracodawca, u którego działają zakładowe organizacje związkowe, chyba że zgodzą się one na nietworzenie takiego dokumentu. Jednak nawet wtedy warto go wprowadzić, ponieważ pomaga zaplanować pracę i zastępstwa.

Plan urlopów jest sporządzany w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania zakładu pracy przez cały rok, dlatego powinien uwzględniać wszystkie rodzaje urlopów wypoczynkowych, a więc urlop bieżący, zaległy i uzupełniający.

Plan urlopów nie może natomiast uwzględniać terminu wykorzystania urlopu na żądanie, gdyż z zasady o jego terminie decyduje jednostronnie pracownik. W planie należy natomiast uwzględnić co najmniej 14 dni kalendarzowych nieprzerwanego wypoczynku.

WAŻNE!

Przepisy nie nakazują pracodawcy sporządzania jednego planu na cały rok.

Plany urlopowe mogą obejmować okresy np. półroczne czy kwartalne, dodatkowo pracodawca może przygotowywać plany dla poszczególnych części swojego przedsiębiorstwa.

Plan urlopów powinien być sporządzony zawsze przed rozpoczęciem okresu, który obejmuje. W przypadku planów urlopowych obejmujących cały rok kalendarzowy plan powinien być ustalony najpóźniej do 31 grudnia poprzedniego roku.

Po sporządzeniu planu urlopów pracodawca jest zobowiązany podać go do wiadomości pracowników w sposób przyjęty w jego firmie. Może to zrobić np. przez wywieszenie dokumentu na tablicy ogłoszeń czy rozesłanie pocztą internetową. Plan urlopów jest wiążący dla pracowników i pracodawcy od momentu jego ogłoszenia.

Procedurę tworzenia planu urlopów najlepiej jest opisać w regulaminie pracy, powinna ona zawierać regulacje dotyczące terminów przedkładania wniosków urlopowych oraz sposób podawania do wiadomości pracowników ustalonego planu.

Jeżeli pracodawca nie ustala planu urlopów, mimo że jest do tego zobowiązany, to naraża się na to, że związki zawodowe mogą wystąpić przeciwko niemu na drogę sporu zbiorowego z żądaniem ustalenia planu urlopów.

Z kolei pracownicy powinni pamiętać o tym, że nieprzestrzeganie terminu urlopu określonego w planie może zostać uznane za naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i być przyczyną rozwiązania umowy o pracę (uzasadnienie wyroku SN z 19 maja 1997 r., I PKN 172/97).

Urlop zaległy w planie urlopów

Pracodawca ma prawo w pierwszej kolejności zaliczyć spełnione świadczenie urlopowe na poczet urlopu wypoczynkowego najdawniej wymagalnego. Jeśli więc w poprzednich latach pracownik nie wykorzystał w całości urlopu wypoczynkowego, pracodawca powinien zakwalifikować najbliższy urlop na poczet najdawniej wymagalnego.

Przykład

Pracownik nie wykorzystał 10 dni urlopu wypoczynkowego za 2010 r. W 2011 r. także nie był na urlopie i do wykorzystania ma pełne 26 dni urlopu. W planie urlopów na 2012 r. w pierwszej kolejności należy ująć zaległy urlop z 2010 r. jako najdawniej wymagalny, następnie urlop za 2011 r. i na końcu za 2012 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama