REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podróż służbowa, Pracodawca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Roszczenia pracownika z tytułu mobbingu na podstawie przepisów kodeksu cywilnego

Oczywistą podstawą prawną do dochodzenia przez pracownika roszczeń (zadośćuczynienia i odszkodowania) od pracodawcy w związku z mobbingiem są przepisy art. 94(3) § 3 i 4 kodeksu pracy. Na ich podstawie pracownik, który wskutek mobbingu doznał rozstroju zdrowia lub rozwiązał z powodu mobbingu umowę o pracę ma prawo dochodzić od pracodawcy odpowiednio zadośćuczynienia lub odszkodowania. Czy wobec tego jest możliwe dochodzenie przez pracownika od pracodawcy roszczeń, w tym w szczególności roszczeń odszkodowawczych, z tytułu mobbingu także na podstawie przepisów kodeksu cywilnego?

Zadośćuczynienie pieniężne za krzywdę spowodowaną mobbingiem

Zgodnie z art. 94(3) § 3 kodeksu pracy, pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Jakie są wobec tego warunki zasądzenia takiego zadośćuczynienia pieniężnego, a także zasady na jakich sąd orzeka o jego wysokości?

Odpowiedzialność pracodawcy za mobbing

Zgodnie z art. 94(3) § 1 kodeksu pracy, pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać mobbingowi. Jaki wobec tego charakter ma odpowiedzialność pracodawcy za mobbing? Czy pracodawca może zwolnić się z odpowiedzialności wobec pracownika wykazując, iż należycie wypełnił obowiązek przeciwdziałania mobbingowi?

Mobbing - nękanie i zastraszanie pracownika

Zgodnie z art. 94(3) § 2 kodeksu pracy, mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Jakie wobec tego zachowania uznaje Sąd Najwyższy za nękanie lub też za zastraszanie pracownika?

REKLAMA

Czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

Zgodnie z art. 66 ust. 2 Konstytucji RP pracownik ma prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy i corocznych płatnych urlopów. Urzeczywistnieniem tej zasady jest prawo pracownika do wypoczynku określone w art. 14 kodeksu pracy. Czy istnieją zatem sytuacje, w których pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

Kara porządkowa a rozwiązanie umowy o pracę

Czy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę na podstawie tej samej przyczyny, za którą została na pracownika nałożona kara porządkowa?

Mobbing – uporczywość i długotrwałość nękania

Zgodnie z art. 94(3) § 2 kodeksu pracy, mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Kiedy można więc uznać, iż dane działania lub zachowania były uporczywe i długotrwałe?

Sytuacja członków zarządu w wypadku przejścia przedsiębiorstwa na innego pracodawcę

Zgodnie z art. 23(1) § 1 kodeksu pracy, w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Czy reguła ta dotyczy także stosunków pracy pracowników będących członkami zarządu?

REKLAMA

Nieważność zakazu konkurencji

Jakie najczęstsze wady umów o zakazie konkurencji skutkują nieważnością takich umów?

Wyższy ryczałt dla pracodawców za zatrudnianie skazanych

Prezydent podpisał ustawę z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności. Celem nowelizacji ustawy jest podwyższenie ‒ z 20% do 35% wartości wynagrodzeń osób zatrudnionych pozbawionych wolności.

Wady i zalety ruchomego czasu pracy

W ciągu ostatnich kilku lat mamy do czynienia ze zmianami w prawie pracy, które mają na celu coraz większe uelastycznienie czasu pracy. Jedną z instytucji temu służących jest tzw. ruchomy czas pracy. Zobaczmy jakie wady oraz jakie zalety wiążą się z tą instytucją.

Powstanie projekt obniżający koszty pracy, wyższe zarobki dla pracowników

Według zapowiedzi ma powstać projekt obniżający pozapłacowe koszty pracy. Celem projektu jest zbliżenie się do poziomu zarobków w Europie. Jednocześnie proponowane są zmiany dla przedsiębiorców rozliczających się PIT-em.

Zakres zakazu aktywności zawodowej w umowie o zakazie konkurencji

Art. 101(1) § 1 kodeksu pracy stanowiąc, iż w zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność, ogranicza możliwość umownego zakazania aktywności zawodowej pracownika wyłącznie w zakresie działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy.

Czym różni się podróż służbowa od delegowania pracownika?

Miejsce wykonywania pracy należy wskazać w umowie o pracę. Przy czym, poza tzw. pracownikami mobilnymi, którzy pracę świadczą na wyznaczonym obszarze geograficznym, miejsce pracy określa się najczęściej punktowo poprzez wskazanie siedziby pracodawcy. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy pracownik wykonuje swoje obowiązki w innym miejscu. Jeśli pracownik świadczy pracę za granicą, w jednym z krajów Unii Europejskiej, pojawia się pytanie, czy takie wykonywanie obowiązków za granicą odbywa się w ramach zagranicznej podróży służbowej, czy może stanowi delegowanie celem świadczenia usług.

Czy udział pracowników w szkoleniach wlicza się do czasu pracy

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy przez czas pracy należy rozumieć czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Biorąc to pod uwagę, pojawia się pytanie, jak zakwalifikować udział pracowników w szkoleniach – czy czas ten należy uwzględniać w czasie pracy, czy też nie.

Inspekcja pracy bardziej przyjazna dla pracodawców

Państwowa Inspekcja Pracy postuluje zmiany w ustawie o PIP. Dzięki nim inspekcja ma być bardziej przyjazna dla kontrolowanych pracodawców. Propozycje pozytywnie ocenia Wioletta Żukowska-Czaplicka, ekspert Pracodawców RP.

Onboarding, czyli jak ważna jest adaptacja nowego pracownika

Tak, kolejny obco brzmiący wyraz już na dobre rozpanoszył się po naszych rodzimych przedsiębiorstwach. Niezależnie od tego co sądzimy o barbaryzmach językowych, dobrze jest wiedzieć co będzie kryło się pod hipotetycznym stwierdzeniem rekrutera, że z całą pewnością otrzymamy onboarding na najwyższym poziomie.

Różnica między podróżą służbową a oddelegowaniem

Niezależnie od stanowiska, na którym jesteśmy zatrudnieni, funkcji jaką pełnimy czy też rodzaju pracy jaką wykonujemy może zdarzyć się tak, że będziemy wykonywać pracę poza miejscem stałego, codziennego wykonywania pracy. Może to przybrać charakter podróży służbowej lub formę oddelegowania.

Kiedy stosować równoważny system czasu pracy

Warunkiem stosowania systemu równoważnego czasu pracy jest potrzeba pracodawcy wynikająca z rodzaju lub organizacji pracy. Wdrożenie tego systemu następuje w formie wprowadzenia odpowiednich postanowień do regulaminu pracy albo układu zbiorowego.

Częściowy zakaz handlu w niedziele - opinia pracodawców

Wiele wskazuje na to, że rząd nie zdecyduje się wprowadzić całkowitego zakazu handlu w niedziele. Nawet częściowemu zakazowi przeciwni są pracodawcy. Konfederacja Lewiatan podkreśla, że doprowadzi on do zmniejszenie inwestycji oraz zatrudnienia, a także utrudni funkcjonowanie przedsiębiorstw.

Wysokość diety za dobę podróży zagranicznej

Wysokość oraz warunki ustalania należnych świadczeń na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową dla pracowników zatrudnionych w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowe regulują przepisy. Za każdą dobę podróży zagranicznej przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Rozszerzenie mediacji między pracodawcą a pracownikiem

Rozszerzenie możliwości mediacji w stosunkach z zakresu prawa pracy, wydłużenie terminu odwołania się od wypowiedzenia umowy o pracę - takie m.in. zmiany w Kodeksie pracy zaproponowała Rada Dialogu Społecznego.

Upoważnienie do prowadzenia samochodów osobowych w celach służbowych - wzór

Pracodawca może upoważnić pracownika do korzystania z samochodu służbowego będącego własnością zakładu. Przedstawiamy wzór upoważnienia do prowadzenia samochodów osobowych w celach służbowych.

Oświadczenie pracownika o używaniu przez niego pojazdu do celów służbowych - wzór

Oświadczenie pracownika o używaniu przez niego samochodu prywatnego do celów służbowych jest dokumentem na podstawie, które pracodawca zwraca pracownikowi koszty związane z używania samochodu prywatnego do celów służbowych. Poniżej wzór takiego oświadczenia.

Umowa o korzystanie z prywatnego samochodu pracownika - wzór

Jakie są najważniejsze zasady korzystania z prywatnego samochodu pracownika? Przedstawiamy wzór umowy o korzystanie z samochodu prywatnego do celów służbowych.

Jak prawidłowo przeprowadzić likwidację stanowiska pracy

Likwidacja stanowiska pracy jest dość częsty procederem stosowanym w firmach. Powstaje jednak pytanie, jak ją dobrze przeprowadzić, aby nie narazić się na dodatkowe koszty, m.in. związane z przegranym procesem sądowym, w przypadku wniesienia odwołania przez pracownika. Jakimi zatem kryteriami powinien kierować się pracodawca dobierając pracowników do zwolnienia?

Rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika

Z uwagi na nieprecyzyjne przepisy pracodawcy niejednokrotnie obawiają się korzystać z możliwości rozwiązywania umów o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika. Dodatkowo, jeżeli rozwiązanie umowy o pracę dotyczy większej grupy osób, pracodawcy obawiają się rygorów związanych z trybem zwolnień grupowych. Skorzystanie z możliwości rozstania się z pracownikiem z przyczyn leżących po stronie pracodawcy nie musi być jednak skomplikowane.

Telepraca w praktyce - kluczowe są odpowiednie technologie

Coraz więcej firm stara się zwiększać produktywność swoich pracowników nie poprzez kontrolę, lecz dając im więcej swobody, zapewniając elastyczne środowisko pracy i możliwość pracy zdalnej (telepracy). Efektywność pracy zdalnej zależy jednak w znaczącym stopniu od stosowanych przez firmę technologii.

Protokół z przekazania samochodu służbowego pracownikowi - wzór

Powierzenie samochodu służbowego jest potwierdzane sporządzeniem i podpisaniem protokołu. Przedstawiamy wzór protokołu z przekazania samochodu służbowego pracownikowi.

Regulamin korzystania z samochodów służbowych w firmie - wzór

Pracodawca może określić zasady używania samochodu służbowego w regulaminie, m.in. zasady dotyczące odpowiedzialności materialnej, finansowania eksploatacji samochodu, obowiązków związanych z użytkowaniem pojazdu. Poniżej wzór regulaminu korzystania z samochodów służbowych w firmie.

Samochód służbowy wykorzystywany w celach prywatnych

Jeżeli pracodawca udostępnienia pracownikowi nieodpłatnie samochód służbowy do celów prywatnych, to zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych pracownik ten uzyskuje przychód podatkowy (tzw. nieodpłatne świadczenie pracodawcy na rzecz pracownika). Co do zasady pracodawca jest zobowiązany wliczyć taki przychód do pensji i odprowadzić zaliczkę na podatek.

Przeciętne wynagrodzenie w październiku 2016 r.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego podał przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2016 r. Ile wynosiło?

Przepisy ws. służbowych podróży kierowców niezgodne z konstytucją

Przepisy odnoszące się do należności za podróże służbowe kierowców w transporcie międzynarodowym są niezgodne z konstytucją. Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z konstytucją 24 listopada 2016 r. w wyroku o sygn. akt K 11/15.

Wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy - świadczenia

Niemalże każdy wie, że pracownikowi należą się odpowiednie świadczenia, jeżeli ulegnie on wypadkowi przy pracy. Rzadziej jednak zwraca się uwagę na fakt, że w polskim systemie prawnym świadczenia przysługują pracownikowi również wtedy, gdy uległ on wypadkowi uznawanemu za wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy.

Podróże służbowe - diety w delegacji, czas pracy

Przepisy nie mówią wprost, jaki moment należy uznać za początek podróży służbowej. W jaki sposób należy naliczyć diety z tytułu podróży służbowej w przypadku konieczności wyjazdu poza teren województwa – czy od momentu wyjazdu z miejsca zamieszkania lub siedziby firmy, czy dopiero od chwili przekroczenia granicy województwa? Jak rozliczać czas pracy pracowników odbywających podróże służbowe?

Podstawowe zasady rozliczania delegacji

Pracownikowi delegowanemu przysługuje wynagrodzenie za pracę, diety oraz zwrot kosztów z tytułu przejazdów, noclegów. Jakie są podstawowe zasady rozliczania delegacji krajowej? Czy każdy delegowany pracownik otrzyma dietę?

Kongres Prawa Pracy 2017 - aktualne regulacje oraz najważniejsze planowane zmiany

W dniach 12-13 października b.r. w Warszawie odbędzie się Kongres Prawa Pracy, organizowany przez firmę Russell Bedford Poland Akademia Sp. z o.o. Wszystkich zainteresowanych planowanymi zmianami w prawie pracy na rok 2017, zapraszamy na to wydarzenie. Patronat medialny nad Kongresem objął portal Infor.pl.

Podróż służbowa a zadaniowy czas pracy

W kodeksie pracy brak jest wyraźnej regulacji, jak należy traktować podróż służbową w zadaniowym i ruchomym czasie pracy. Kwestię tę należy więc regulować w przepisach wewnątrzzakładowych.

Jak dbać o wizerunek firmy w internecie?

Często kandydaci na pracowników szukają opinii o danej firmie w internecie. Opinie mogą być zarówno pozytywne jak i negatywne, dlatego też pracodawca nie powinien zapominać o dbaniu wizerunku firmy w sieci. Jak to zrobić?

Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w czerwcu 2016 r.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego podał do wiadomości wysokość przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w czerwcu 2016 r. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 4 252,19 zł.

Na czym polega pracowniczy program emerytalny (PPE)?

W ramach pracowniczego programu emerytalnego pracodawca odprowadza składki podstawowe za swoich pracowników – uczestników PPE, które w przyszłości staną się częścią emerytury danego pracownika.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy 2016 - wzór

Od 22 lutego 2016 r. w razie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik może zostać zwolniony z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Dokonanie zwolnienia powinno nastąpić na piśmie. Przedstawiamy wzór takiego oświadczenia.

Jak rekompensować pracę w święto

Pracownik wykonujący pracę w święto musi otrzymać odpowiednią rekompensatę. Jak zrekompensować pracownikowi pracę w święto, np. w dniu 26 maja, tj. w święto Bożego Ciała?

Zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia przedemerytalnego 2016

W sytuacji, gdy osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne przekroczy graniczną kwotę przychodu, która od 1 marca 2016 r. wynosi 2.729,90 zł - świadczenie ulegnie zawieszeniu. Natomiast, jeżeli przychód przekroczy dopuszczalną kwotę, świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia, jednak nie może być niższe niż 514,93 zł.

Zmiany w umowach na czas określony 2016 - kiedy i jak stosować wyjątki

Od 22 lutego 2016 r. przepisy odnoszące się do umów na czas określony zawierają limity czasowe oraz ilościowe, co oznacza, ze pracodawcy mogą zawrzeć maksymalnie trzy umowy o pracę na czas określony, na okres nieprzekraczający łącznie 33 miesięcy. Jednakże od tych zasad obowiązują również wyjątki. Jak i kiedy je stosować?

Pierwsza kontrola PIP w praktyce

Od 1 marca 2016 r. trwa program tzw. pierwszych kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Pracodawcy nie będą karani mandatami a jedynie pouczani o możliwej odpowiedzialności.

Poczta elektroniczna z programu kadrowego

W XXI wieku nie wyobrażamy sobie pracy bez tak podstawowego narzędzia, jakim na przestrzeni ostatniej dekady stała się poczta elektroniczna. Protokół SMTP został opracowany w latach 80-ych ubiegłego stulecia, jednak dopiero 20 lat później na dobre zadomowił się w polskich przedsiębiorstwach. Nic zatem dziwnego, że dzisiaj za pośrednictwem maila wysyłamy wszelkiego rodzaju dokumenty. Warto więc zadbać o to, by maksymalnie zautomatyzować ten proces.

Treść umowy przedwstępnej o pracę

Dla skuteczności umowy przedwstępnej o pracę konieczne jest wskazanie w jej treści istotnych warunków umowy przyrzeczonej. Istotnymi warunkami umowy przyrzeczonej są: rodzaj umowy, rodzaj umówionej pracy, termin rozpoczęcia pracy, wysokość wynagrodzenia oraz inne istotne warunki zatrudnienia.

Jak obliczyć wynagrodzenie za zwolnienie na poszukiwanie pracy

Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi dni na poszukiwanie nowej pracy w okresie co najmniej 2-tygodniowego wypowiedzenia. W tym czasie pracownik zachowuje prawo do normalnego wynagrodzenia. Jakie są zasady obliczania wynagrodzenia za czas zwolnienia na poszukiwanie pracy?

Ułatwienia w swobodnym przepływie pracowników

Rząd chce ułatwić pracownikom oraz członkom ich rodzin korzystanie z praw przysługujących w ramach swobodnego przepływu pracowników. Ponadto pracownicy i ich rodziny będą mogli korzystać z porad prawnych udzielanych przez Państwową Inspekcję Pracy.

REKLAMA