reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Diety krajowe 2018/2019

Diety krajowe 2018/2019

Wysokość diety krajowej w 2018 i 2019 r. nie uległa zmianie. Obowiązują kwoty diet z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Jak wyliczyć dietę krajową z zapewnionym śniadaniem, obiadem czy kolacją? Jak całodzienne darmowe posiłki wypływają na wysokość diety?

Rozporządzenie

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dziennik Ustaw rok 2013 poz. 167) określa wysokość oraz warunki ustalania należności, które przysługują pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu krajowej i zagranicznej podróży służbowej. Wbrew nazwie rozporządzenia stosuje się je również w stosunku do pracowników spoza sfery budżetowej. Wyjątkiem są sytuacje, gdy zasady wypłacania należności z tytułu podróży służbowej zostały określone przez pracodawcę w regulaminie wynagradzania lub układzie zbiorowym pracy.  Natomiast jeśli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy bądź nie ma obowiązku ustalenia regulaminu wynagradzania, może dokonać takich zapisów w umowie o pracę.

Podróż służbowa

Zgodnie z art. 775 Kodeksu pracy podróżą służbową jest wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością siedziby pracodawcy bądź poza stałym miejscem pracy. Z tytułu takiej podróży pracownikowi przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z wyjazdem.  Muszą w tym celu wystąpić trzy istotne elementy:

  1. wyjazd na polecenie pracodawcy,
  2. wyjazd poza stałe miejsce pracy/poza miejscowość siedziby pracodawcy
  3. wyjazd w celu wykonania zadania służbowego.

Polecamy: Urlopy wypoczynkowe. Pytania i odpowiedzi.

Należności z tytułu podróży służbowej

Do należności z tytułu podróży służbowej zalicza się:

  1. diety
  2. zwrot kosztów: a) przejazdów, b) dojazdów środkami komunikacji miejscowej, c) noclegów, d) innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

W zależności od tego, czy miejsce docelowe delegacji znajduje się w Polsce, czy za granicą, w inny sposób nalicza się diety krajowe i zagraniczne.

Dieta krajowa

Dieta jako należność za podróż służbową przeznaczona jest na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia. Nalicza się ją za czas od rozpoczęcia podróży krajowej (wyjazd) do powrotu (przyjazd) po wykonaniu wskazanego przez pracodawcę zadania służbowego. Oznacza to, że dłuższy wyjazd jest równoznaczny z wyższą dietą.

Dieta krajowa wynosi 30 zł za dobę podróży. Rzadko zdarza się jednak, aby pracownik przebywał w podróży służbowej równą dobę. Aby dla konkretnego przypadku stosownie obliczyć dietę, należy posłużyć się więc schematem zawartym w § 7 ust. 2 rozporządzenia. Jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy sp.k.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama