REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Diety krajowe 2018 2019 - jak wyliczyć ?
Diety krajowe 2018 2019 - jak wyliczyć ?

REKLAMA

REKLAMA

Wysokość diety krajowej w 2018 i 2019 r. nie uległa zmianie. Obowiązują kwoty diet z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Jak wyliczyć dietę krajową z zapewnionym śniadaniem, obiadem czy kolacją? Jak całodzienne darmowe posiłki wypływają na wysokość diety?

Rozporządzenie

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dziennik Ustaw rok 2013 poz. 167) określa wysokość oraz warunki ustalania należności, które przysługują pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu krajowej i zagranicznej podróży służbowej. Wbrew nazwie rozporządzenia stosuje się je również w stosunku do pracowników spoza sfery budżetowej. Wyjątkiem są sytuacje, gdy zasady wypłacania należności z tytułu podróży służbowej zostały określone przez pracodawcę w regulaminie wynagradzania lub układzie zbiorowym pracy.  Natomiast jeśli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy bądź nie ma obowiązku ustalenia regulaminu wynagradzania, może dokonać takich zapisów w umowie o pracę.

REKLAMA

Autopromocja

Podróż służbowa

Zgodnie z art. 775 Kodeksu pracy podróżą służbową jest wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością siedziby pracodawcy bądź poza stałym miejscem pracy. Z tytułu takiej podróży pracownikowi przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z wyjazdem.  Muszą w tym celu wystąpić trzy istotne elementy:

 1. wyjazd na polecenie pracodawcy,
 2. wyjazd poza stałe miejsce pracy/poza miejscowość siedziby pracodawcy
 3. wyjazd w celu wykonania zadania służbowego.

Polecamy: Urlopy wypoczynkowe. Pytania i odpowiedzi.

Należności z tytułu podróży służbowej

Do należności z tytułu podróży służbowej zalicza się:

 1. diety
 2. zwrot kosztów: a) przejazdów, b) dojazdów środkami komunikacji miejscowej, c) noclegów, d) innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

W zależności od tego, czy miejsce docelowe delegacji znajduje się w Polsce, czy za granicą, w inny sposób nalicza się diety krajowe i zagraniczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dieta krajowa

Dieta jako należność za podróż służbową przeznaczona jest na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia. Nalicza się ją za czas od rozpoczęcia podróży krajowej (wyjazd) do powrotu (przyjazd) po wykonaniu wskazanego przez pracodawcę zadania służbowego. Oznacza to, że dłuższy wyjazd jest równoznaczny z wyższą dietą.

Dieta krajowa wynosi 30 zł za dobę podróży. Rzadko zdarza się jednak, aby pracownik przebywał w podróży służbowej równą dobę. Aby dla konkretnego przypadku stosownie obliczyć dietę, należy posłużyć się więc schematem zawartym w § 7 ust. 2 rozporządzenia. Jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:

 1. mniej niż 8 godzin – dieta nie przysługuje,
 2. od 8 do 12 godzin – przysługuje 50% diety (15 zł),
 3. ponad 12 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości (30 zł).

Jeżeli podróż trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości (30 zł), a za niepełną, ale rozpoczętą dobę:

 1. do 8 godzin – przysługuje 50% diety (15 zł),
 2. ponad 8 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości (30 zł).

Wyłączenia

W konkretnych przypadkach wskazanych w rozporządzeniu dieta, pomimo delegacji,  nie przysługuje. Dotyczy to oczywiście podróży służbowej trwającej mniej niż 8 godzin, czasu delegowania do miejscowości pobytu stałego lub czasowego pracownika oraz sytuacji zapewnienia bezpłatnego całodziennego wyżywienia, czyli co najmniej 3 posiłków (zapewnione przez pracodawcę). Ponadto rozporządzenia traktuje o sytuacji, gdy pracownik, który przebywa w podróży krajowej trwającej co najmniej 10 dni otrzymuje zwrot kosztów przejazdu w dniu wolnym od pracy, środkiem transportu określonym przez pracodawcę, do miejscowości pobytu stałego lub czasowego i z powrotem. W takim przypadku dieta również nie będzie przysługiwała.

Pracownik wyjechał w podróż służbową 16 października 2018 r. o godz. 10:00, a wrócił 18 października 2018 r. o godz. 20:30. W trakcie delegacji korzystał z całodziennego, bezpłatnego wyżywienia, co zostało mu zapewnione przez pracodawcę. Zgodnie ze wskazanym przykładem podróż służbowa trwała 2 dni, 10 godzin i 30 minut. Pracownik nie otrzyma jednak diety ze względu na zapewnienie mu całodobowego, bezpłatnego wyżywienia.

Wysokość diety a bezpłatne wyżywienie

Całkowitą dobową kwotę diety (30 zł) pomniejsza się o koszt zapewnionego bezpłatnego wyżywienia. Dotyczy to również sytuacji korzystania przez pracownika z usługi hotelarskiej, w ramach której zapewniono mu wyżywienie. W tym celu przyjmuje się poniższy przelicznik:

 1. śniadanie – 25% diety (7,50 zł);
 2. obiad – 50% diety (15 zł);
 3. kolacja – 25% diety (7,50 zł).

Dieta ujemna

REKLAMA

Przy obliczaniu wysokości diety należnej pracownikowi delegowanemu może dojść do wyniku na minusie, czyli tzw. diety ujemnej. Czy powoduje ona powstanie po stronie pracownika opodatkowanego przychodu? Najłatwiej zobrazować jest to za pomocą przykładu.

Pracownik wyruszył w podróż służbową 16 października 2018 r. o godz. 15:00, a wrócił 17 października o godz. 13:00. W czasie tej delegacji pracodawca zapewnił mu jedno śniadanie (7,50 zł) i dwa obiady (2 x 15 zł). Podróż służbowa trwała 23 godziny. Co do zasady pracownik powinien otrzymać 30 zł diety, jednak należałoby pomniejszyć ją o zapewnione wyżywienie: 30 zł – 37,50 zł = -7,50 zł.

Do powyższego zjawiska odniósł się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (III SA/Wa 2227/14). Teza wyroku WSA w Warszawie z dnia 25 lutego 2015 r.:

„Otrzymywane przez pracowników przebywających w podróży służbowej diety, w tym także należności powstałe przy zastosowaniu przesłanek obniżających wartość diety powodujące przyjęcie wartości ujemnej diety (tzw. dieta ujemna) mieszczą się w ramach ustawowego zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) u.p.d.o.f., i z tego względu nie mogą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako związane ze stosunkiem pracy, czy też jako inne nieodpłatne świadczenie. W konsekwencji pracodawca w sytuacji wystąpienia ujemnej wartości diety nie będzie zobowiązany do odprowadzania zaliczek na podatek w związku z takimi należnościami.”

Należy przyjąć w tej sprawie stanowisko WSA w Warszawie. Pracownik nie zyskuje w takim przypadku opodatkowanego przychodu, a pracodawca nie ma obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2018, poz. 917)

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dziennik Ustaw rok 2013 poz. 167)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy przed wakacjami jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Wakacje składkowe to już pewne [od kiedy, dla kogo, jakie zasady]

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie systemu ubezpieczeń społecznych, tym samym wiemy już na 100%, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. "wakacji składkowych". Wakacje składkowe od kiedy, dla kogo, jakie zasady? Ministerstwo Rozwoju i Technologii śpieszy z wyjaśnieniami.

REKLAMA

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje. To nie koniec: długi weekend możesz też mieć w październiku i w listopadzie! Warto brać po dzień czy kilka dni wolnego, aby cieszyć się długimi weekendami i w ten sposób zaoszczędzić dni urlopu.

Aktywny Rodzic: Ustawa została opublikowana. Rodzice mogą starać się nawet o 36000,00 zł na dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia

Od 1 października 2024 r. rodzice będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia wprowadzone programem „Aktywny Rodzic”. Łącznie to nawet 36 tys. zł wsparcia na dziecko, i to niezależnie od dochodów. Świadczenia wypłaci ZUS. 

1000 złotych brutto od 1 lipca 2024 r. mają wynieść dodatki do miesięcznych wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka

Jest ustawa i będą podwyżki, ale czy na pewno? Ustawodawca używa sformułowania: "może". Zatem to tylko fakultatywność a nie obligatoryjność podwyżek. Pewne jest to, że konieczne było zwiększenie maksymalnej kwoty środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na dofinansowanie zadań własnych JST w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Czy rodzinne domy dziecka dostaną 1000 zł od lipca?

ZUS: Rozpoczął się nowy okres świadczeniowy, ale wielu uprawnionych jeszcze nie złożyło wniosku o świadczenie

Duża część rodziców i opiekunów nie złożyła jeszcze wniosków o 800 plus. 1 czerwca 2024 r. rozpoczął się nowy okres świadczeniowy. Jeśli wniosek zostanie złożony z opóźnieniem, ZUS może nie wypłacić wyrównania.

REKLAMA

Wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 października 2024 r., ale kiedy ruszą pierwsze wypłaty?

Od 1 października 2024 r. będzie można składać wnioski o świadczenia z programu „Aktywny Rodzic”. ZUS ma stworzyć system informacyjny obsługujący ten program. Kiedy będą pierwsze wypłaty świadczeń?

W jakim wymiarze można wykorzystać dodatkowy urlop wychowawczy

Pracownik – rodzic ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 36 miesięcy. Są jednak sytuacje, gdy przysługuje mu dodatkowy urlop wychowawczy.

REKLAMA