reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Świadectwo pracy > Jakie dokumenty powinien otrzymać zwalniany pracownik?

Jakie dokumenty powinien otrzymać zwalniany pracownik?

Niezależnie od sposobu rozwiązania umowy o pracę, pracodawca musi wystawić byłemu podwładnemu świadectwo pracy, dokumentujące przebieg zatrudnienia. O czym jeszcze powinien pamiętać?

Zwolnienie z pracy: Jakie dokumenty wystawi ci były pracodawca

Koniec zatrudnienia wymaga spełnienia wielu obowiązków dokumentacyjnych przez pracodawcę, w tym wydania świadectwa pracy czy zaświadczenia o zarobkach.

Świadectwo pracy. Niezależnie od sposobu rozwiązania umowy o pracę, pracodawca musi wystawić byłemu podwładnemu świadectwo pracy, dokumentujące przebieg zatrudnienia. Jego wydanie nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą - co nie zmienia faktu, że pracodawca musi rozliczyć się z pracownikiem między innymi z powierzonego mu mienia.

Polecamy: Multipakiet RODO 2018 dla kadrowych i HR

Od 2017 roku pracodawca jest zwolniony z obowiązku wydania dokumentu w przypadku, gdy zamierza podpisać umowę o pracę z tą samą osobą w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy. Jeśli pracodawca nie zamierza kontynuować zatrudnienia z podwładnym, ma maksymalnie 7 dni na wydanie świadectwa - zasada ta obowiązuje przy wszystkich umowach o pracę.

Także od 2017 roku na świadectwie pracy musi się znaleźć informacja, czy zatrudniony korzystał z ochrony stosunku pracy przysługującej w związku z urlopem wychowawczym. Jest to przywilej, który można przenieść do kolejnego pracodawcy - dlatego informacja o tym, jak długo pracownik z niego korzystał pozwoli zorientować się kolejnemu pracodawcy, czy nowy pracownik nadal podlega ochronie, gdyby chciał nadal korzystać z obniżonego wymiaru czasu pracy.

Opinia o pracowniku w świadectwie pracy? W świadectwie pracy powinny, poza danymi pracownika, znaleźć się także okresy i wymiary zatrudnienia oraz rodzaj wykonywanej pracy.

Natomiast w świadectwie pracy przełożony nie może umieszczać opinii o byłym pracowniku.Ta kwestia nie została w ogóle uregulowana w prawie pracy, wyłącznie od dobrej woli pracodawcy zależy więc wystawienie pracownikowi tzw. referencji. Powinny one zostać jednak zawarte w oddzielnym dokumencie.

Zaświadczenie o wykonywaniu pracy w szczególnych warunkach. Pracownik, który wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze, może też żądać od pracodawcy wydania odpowiedniego zaświadczenia o wykonywaniu takiej pracy.

Informacja na ten temat może zostać zawarta w świadectwie pracy lub oddzielnym dokumencie - świadectwie wykonywania pracy w szczególnych warunkach. Oprócz danych personalnych pracownika, w takim świadectwie musi zostać wskazany konkretny okres pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze oraz wymiar czasu tej pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dokumenty, prawo pracy/ Fot. Fotolia
Dokumenty, prawo pracy/ Fot. Fotolia

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama