reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Cudzoziemcy > Zatrudnianie cudzoziemców 2018

Zatrudnianie cudzoziemców 2018

Większość zmian przewidzianych przez projektowaną ustawę z dnia z 20 lipca 2017 roku - o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw, wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku. Nowy projekt ustawy dotyczy przede wszystkim wykonywania pracy krótkoterminowej, zezwoleń na pracę oraz pracy sezonowej.

Projekt ustawy wprowadza zmiany, które mają na celu zapobieżenie nadużyciom przepisów dotyczących :

  • zezwoleń na pracę;
  • zezwoleń na pracę sezonową, oraz
  • wykonywania pracy krótkoterminowej;

Zezwolenie na pracę- zmiany

Obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują możliwości odmowy wydania zezwolenia na pracę, nawet w przypadku, kiedy pojawiają się wątpliwości czy zezwolenie takie będzie miało związek z rzeczywiście wykonywaną pracą.

 Zezwolenie na pracę może zostać wydane przez Wojewodę na okres 3 lat.

Według nowej ustawy Wojewoda może odmówić udzielenia zezwolenia na pracę w przypadku:

  • przekroczenia obowiązującego limitu zezwoleń na pracę;
  • jeżeli okoliczności jednoznacznie wskazują, że wniosek o wydanie zezwolenia na pracę został złożony dla pozoru;
  • podejrzenia, że zezwolenie będzie wykorzystane przez cudzoziemca w celu innym niż wykonywanie pracy dla danego podmiotu, lub
  •  podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi nie dopełnia obowiązków związanych z prowadzeniem działalności lub powierzaniem pracy innym osobom

Polecamy książkę: Nowe emerytury. Obowiązki pracodawcy po zmianach od 1 października 2017 r.

Praca sezonowa- zmiany

Na podstawie nowej ustawy o zezwolenie na pracę, mogą ubiegać się również obywatele wszystkich państw trzecich. Będzie to więc znaczne rozszerzenie zakresu w stosunku do wykorzystywanego obecnie systemu oświadczeń, który obejmuje obywateli tylko sześciu wybranych krajów. Planowane jest również zastosowanie ułatwień dla obywateli 6 państw, w tym Ukrainy, dla których obecnie stosuje się procedurę oświadczeniową.

Organem uprawnionym do wydawania zezwoleń na pracę sezonową jest Starosta.

 Starosta może wydać decyzję o odmowie wydania zezwolenia na pracę sezonową, w terminie 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku przez ubiegający się o to zezwolenie podmiot.

W przypadku odmowy wydania zezwolenia na pracę sezonową, zgodnie z zasadami postępowania administracyjnego, przysługiwać będzie odwołanie do organu wyższego stopnia, którym będzie minister właściwy do spraw pracy.

Praca Krótkoterminowa - zmiany

Zmiany w zakresie pracy krótkoterminowej wynikają z:

  • konieczności doprecyzowania procedury dotyczącej wykonywania pracy krótkoterminowej przez obywateli 6 państw – Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej lub Ukrainy – na podstawie oświadczenia podmiotu powierzającego pracę o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi zarejestrowanego w PUP
  • potrzeby wprowadzenia spójnych zasad w zakresie dostępu cudzoziemców do rynku pracy

Nowa ustawa nie zmienia poprzednich regulacji prawnych  dotyczących obywateli : Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji oraz Ukrainy. Obywatele tych państw  będą mogli pracować w Polsce bez obowiązku posiadania zezwolenia na pracę przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

W przypadku pracy krótkoterminowej mamy więc wciąż do czynienia z tzw. procedurą uproszczoną, która pozwala na przyjęcie cudzoziemców z wyżej wymienionych państw na podstawie stosownego oświadczenia, które podlega zarejestrowaniu w PUP.

Podstawa prawna:

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw nr druku 1494.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama