Zatrudnianie cudzoziemców 2018
REKLAMA
REKLAMA
Projekt ustawy wprowadza zmiany, które mają na celu zapobieżenie nadużyciom przepisów dotyczących :
REKLAMA
- zezwoleń na pracę;
- zezwoleń na pracę sezonową, oraz
- wykonywania pracy krótkoterminowej;
Zezwolenie na pracę- zmiany
Obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują możliwości odmowy wydania zezwolenia na pracę, nawet w przypadku, kiedy pojawiają się wątpliwości czy zezwolenie takie będzie miało związek z rzeczywiście wykonywaną pracą.
Zezwolenie na pracę może zostać wydane przez Wojewodę na okres 3 lat.
Według nowej ustawy Wojewoda może odmówić udzielenia zezwolenia na pracę w przypadku:
- przekroczenia obowiązującego limitu zezwoleń na pracę;
- jeżeli okoliczności jednoznacznie wskazują, że wniosek o wydanie zezwolenia na pracę został złożony dla pozoru;
- podejrzenia, że zezwolenie będzie wykorzystane przez cudzoziemca w celu innym niż wykonywanie pracy dla danego podmiotu, lub
- podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi nie dopełnia obowiązków związanych z prowadzeniem działalności lub powierzaniem pracy innym osobom
Polecamy książkę: Nowe emerytury. Obowiązki pracodawcy po zmianach od 1 października 2017 r.
Praca sezonowa- zmiany
Na podstawie nowej ustawy o zezwolenie na pracę, mogą ubiegać się również obywatele wszystkich państw trzecich. Będzie to więc znaczne rozszerzenie zakresu w stosunku do wykorzystywanego obecnie systemu oświadczeń, który obejmuje obywateli tylko sześciu wybranych krajów. Planowane jest również zastosowanie ułatwień dla obywateli 6 państw, w tym Ukrainy, dla których obecnie stosuje się procedurę oświadczeniową.
Organem uprawnionym do wydawania zezwoleń na pracę sezonową jest Starosta.
Starosta może wydać decyzję o odmowie wydania zezwolenia na pracę sezonową, w terminie 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku przez ubiegający się o to zezwolenie podmiot.
W przypadku odmowy wydania zezwolenia na pracę sezonową, zgodnie z zasadami postępowania administracyjnego, przysługiwać będzie odwołanie do organu wyższego stopnia, którym będzie minister właściwy do spraw pracy.
Praca Krótkoterminowa - zmiany
Zmiany w zakresie pracy krótkoterminowej wynikają z:
- konieczności doprecyzowania procedury dotyczącej wykonywania pracy krótkoterminowej przez obywateli 6 państw – Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej lub Ukrainy – na podstawie oświadczenia podmiotu powierzającego pracę o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi zarejestrowanego w PUP
- potrzeby wprowadzenia spójnych zasad w zakresie dostępu cudzoziemców do rynku pracy
Nowa ustawa nie zmienia poprzednich regulacji prawnych dotyczących obywateli : Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji oraz Ukrainy. Obywatele tych państw będą mogli pracować w Polsce bez obowiązku posiadania zezwolenia na pracę przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy.
W przypadku pracy krótkoterminowej mamy więc wciąż do czynienia z tzw. procedurą uproszczoną, która pozwala na przyjęcie cudzoziemców z wyżej wymienionych państw na podstawie stosownego oświadczenia, które podlega zarejestrowaniu w PUP.
Podstawa prawna:
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat