reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop okolicznościowy w 2018/2019

Urlop okolicznościowy w 2018/2019

Urlop okolicznościowy to płatny urlop przyznawany pracownikowi z powodu wystąpienia rodzinnych okoliczności wskazanych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. Jakie wydarzenia gwarantują przyznanie urlopu okolicznościowego? W jakim wymiarze przysługuje urlop okolicznościowy?

Co to jest urlop okolicznościowy?

Urlop okolicznościowy to dni wolne przysługujące pracownikowi na mocy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy w przypadku wystąpienia szczególnych rodzinnych okoliczności.

Kiedy i ile dni przysługuje?

Zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący 2 dni w razie:

  • ślubu pracownika,
  • urodzenia się jego dziecka,
  • zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy.

Polecamy: Urlopy wypoczynkowe. Pytania i odpowiedzi.

Oprócz tego każdemu pracownikowi przysługiwać będzie 1 dzień wolnego w razie:

  • ślubu dziecka pracownika,
  • zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

Wykorzystanie urlopu okolicznościowego

Ustawodawca w zasadzie nie określił kiedy dokładnie powinny być wykorzystane dni urlopowe przysługujące z tytułu przedstawionych wcześniej okoliczności rodzinnych. Niemniej jednak powszechnie przyjmuje się, że nieobecność w pracy w ramach urlopu okolicznościowego powinna być związana z konkretnym wydarzeniem, które urlop ten gwarantuje. Warto także zaznaczyć, że przysługujące 2 dni wolnego nie muszą być wykorzystane łącznie.

Czy jest to urlop płatny?

Urlop okolicznościowy jest urlopem płatnym. Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia ustalonego w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 297 Kodeksu pracy. Artykuł ten odsyła do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy.

Zgodnie z przywołanym w poprzednim zdaniu rozporządzeniem, wynagrodzenie za czas trwania urlopu okolicznościowego liczy się w ten sam sposób jak wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego. Należy jednak zaznaczyć, że w stawce za dzień urlopu okolicznościowego uwzględnia się przeciętną wartość zmiennych składników wynagrodzenia pracownika z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy.

Jak skorzystać z urlopu?

Pracownik jest zobowiązany to wcześniejszego powiadomienia pracodawcy o konieczności skorzystania z urlopu okolicznościowego. Oczywiście, wyjątkiem są sytuacje, kiedy wydarzeniem będące gwarantem urlopu wystąpiło nagle np. śmierć bliskiej osoby czy narodziny dziecka. Wówczas taka informacja powinna być przekazana możliwe szybko, najpóźniej w drugim dniu nieobecności w pracy. Pracodawca nie ma prawa odmówić przyznania urlopu okolicznościowego.

Należy dodać, że pracownik powinien także przedstawić dokument potwierdzający wystąpienie okoliczności związanych z urlopem, np. przedstawić akt zgonu, akt urodzin czy też ślubu. Oczywiście może to nastąpić już po wykorzystaniu wolnych dni.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 1996 Nr 60, poz. 281 z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. 1996 nr 62 poz. 289 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kowalski

Doradca podatkowy z kilkunastoletnim stażem w różnych organach podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama