REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potrącenia alimentacyjne z wynagrodzenia – ważne zmiany od 2019 r.

Katarzyna Kozieł
Potrącenia alimentacyjne z wynagrodzenia – ważne zmiany od 1 lutego 2019 r. /Fot. Fotolia
Potrącenia alimentacyjne z wynagrodzenia – ważne zmiany od 1 lutego 2019 r. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

Nowe przepisy m.in. rozszerzają odpowiedzialność materialną pracodawcy za zatrudnianie dłużników alimentacyjnych „na czarno”, ograniczona zostanie także możliwość ukrywania dochodów w kosztach podróży służbowej. Ponadto, ustawa przewiduje zacieśnienie współpracy różnych instytucji w celu zapewnienia lepszej ściągalności alimentów. Projekt jest na etapie opiniowania.

Zgodnie z zapowiedziami, Rada Ministrów postanowiła podjąć walkę z dłużnikami alimentacyjnymi i doprowadzić do zwiększenia ściągalności alimentów. Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych powstał w ramach realizacji tzw. ”pakietu alimentacyjnego”. Nowe przepisy w większości wejdą w życie już 1 stycznia 2019 r. Projekt ustawy skupia się przede wszystkim na stworzeniu rozwiązań służących poprawie przepływu informacji dotyczących dłużników alimentacyjnych pomiędzy odpowiednimi służbami i instytucjami a komornikami sądowymi, szczególnie informacji o podjęciu przez nich zatrudnienia. Co więcej, projekt zawiera też regulacje mające na celu aktywizację zawodową „alimenciarzy”, a także wzmacnia sankcje za nielegalne zatrudnianie dłużników alimentacyjnych.

Pierwsi do robót publicznych

W uzasadnieniu projektu zwraca się uwagę na fakt, że wielu dłużników alimentacyjnych swoją niewypłacalność argumentuje brakiem zatrudnienia. Zgodnie z nową ustawą takim instrumentem, który przyczyniłby się do ich aktywizacji zawodowej miałyby być roboty publiczne. Są one organizowane m.in. przez powiaty, gminy, organizacje pozarządowe. Nowe przepisy nałożyłyby na potencjalnego organizatora obowiązek zatrudniania w pierwszej kolejności dłużników alimentacyjnych.

Zwiększona współpraca władz

Warto wspomnieć o wielu udogodnieniach, jakie nowy projekt przewiduje w kwestii wymiany informacji pomiędzy instytucjami posiadającymi informacje na temat dłużników alimentacyjnych a komornikami. Przede wszystkim w celu usprawnienia przepływu wszelkich informacji będą one przekazywanie w formie elektronicznej.

Co więcej, komornik będzie mógł pozyskiwać drogą elektroniczną dane dotyczące tych dłużników od organów emerytalno-rentowych oraz od organów podatkowych lub ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Oprócz tego Państwowa Inspekcja Pracy będzie zobowiązana do zawiadomienia właściwego komornika, prowadzącego postępowanie egzekucyjne wobec danego dłużnika alimentacyjnego, o stwierdzonym przez inspekcję przypadku zatrudnienia tegoż dłużnika „na czarno”, a także wypłacania temu dłużnikowi wynagrodzenia „pod stołem”.

Autopromocja

Czas pracy 2023. Planowanie, rozliczanie i ewidencja

Kup ksiażkę:

Czas pracy 2023. Planowanie, rozliczanie i ewidencja

Polecamy: Wynagrodzenia 2019. Rozliczanie płac w praktyce

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Koniec ukrywania dochodów w kosztach podróży

Zgodnie z aktualnymi przepisami, sumy przeznaczone na pokrycie wydatków lub wyjazdów w sprawach służbowych nie podlegają egzekucji. Niestety wielu „alimenciarzy” wykorzystując taką regulację, ukrywa swoje faktyczne dochody w kwocie poniesionych na podróże służbowe wydatków. Zjawisko takie jest szczególnie częste w środowisku kierowców zawodowych oraz innych zawodów związanych z częstymi podróżami. Dlatego też, nowy projekt zakłada, że z kwoty danej diety wolne od egzekucji prowadzonej w związku ze zobowiązaniami alimentacyjnymi będzie jedynie 50% jej wysokości.

Rozszerzona odpowiedzialność pracodawcy

W celu zapobiegania zatrudnianiu dłużników alimentacyjnych „na czarno” lub wypłacania im wynagrodzenia „pod stołem”, projektodawca pragnie zwiększyć odpowiedzialność pracodawcy za takie działania. W związku z tym ma zostać rozszerzona ich odpowiedzialność materialna. W przypadku zatrudnienia przez pracodawcę osoby figurującej w Krajowym Rejestrze Zadłużonych z powodu uchylania się od wykonania obowiązku alimentacyjnego, a także w sytuacji, gdy pracodawca w sposób nieuczciwy będzie takiej osobie wypłacał wynagrodzenie wyższe niż wynikające z zawartej umowy o pracę, bez dokonania potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, pracodawca ten będzie ponosił solidarną odpowiedzialność za zobowiązania alimentacyjne do wysokości kwoty rocznych zobowiązań alimentacyjnych takiego pracownika. Nie ulega wątpliwości, że po wprowadzeniu takich unormowań, obniżone koszty zatrudnienia nie będą już wystarczającą motywacją do łamania przepisów przez pracodawcę. Co więcej, wyższej grzywnie będzie podlegał także każdy pracodawca, który nie dopełnił obowiązków związanych z zajęciem wynagrodzenia dłużnika przez komornika sądowego – jej wysokość będzie od teraz uzależniona od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej. Przy nagminnym łamaniu przepisów wysokość grzywny będzie mogła wzrosnąć nawet pięciokrotnie – zadecyduje o tym komornik sądowy. Przepisy o rozszerzonej odpowiedzialności pracodawców wejdą w życie dopiero od 1 lutego 2019 r.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Wyższe kryterium dochodowe

Warto także wspomnieć, że nowa ustawa zakłada także zmianę wysokości kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Obecnie przysługują one, jeżeli dochód rodziny, w przeliczeniu na osobę w rodzinie, nie przekracza 725 zł, natomiast już od 2019 r. kwota ta ulegnie zmianie i będzie wynosić 800 zł.

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Ustawa została podpisana przez Prezydenta 20 grudnia 2018 r. 

Podstawa prawna: Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Karta Praw Dziecka w Biznesie ma już pierwszych sygnatariuszy!

  20 września 2023 r. w Domu Innowacji Społecznych “Marzyciele i Rzemieślnicy” pierwsze firmy podpisały Kartę Praw Dziecka w Biznesie. Czym jest ta deklaracja? Do czego zobowiązuje przedsiębiorców? Które firmy zdecydowały się ją podpisać? 

  Programowanie neurolingwistyczne w biznesie i życiu osobistym - przykłady zastosowania. Zmień swoje „oprogramowanie” na nowsze i lepsze!

  Programowanie Neurolingwistyczne, znane jako NLP, to nie tylko skomplikowana nazwa, lecz także potężne narzędzie pozwalające ulepszyć nasz sposób myślenia i komunikowania się. Podobne do programowania komputera, NLP umożliwia nam wpływ na własne "oprogramowanie", otwierając drzwi do większych sukcesów, lepszej efektywności i większej pewności siebie. W rozmowie z ekspertem Markiem Wzorkiem, dowiadujemy się, jakie konkretnie zastosowania ma ta metoda w życiu codziennym oraz biznesie, jakie szanse niesie ze sobą, a także jak ustrzec się przed ewentualnymi nadużyciami. 

  Nowelizacja KPC ważna dla pracowników wchodzi w życie. Co zmieni się 22 września

  Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego dotycząca spraw z zakresu prawa pracy wchodzi w życie 22 września 2023 r. Wprowadza ona niewielkie, ale ważne zmiany dotyczące postępowań w sprawach o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy. Co zmienia się w przepisach K.p.c.? Kogo dotyczą zmiany? Wyjaśniamy.

  Czy doradcy zawodowi są jeszcze potrzebni? Sztuczna inteligencja rekomenduje ścieżki kariery i pomaga w szukaniu pracy

  Ponad 60 proc. młodych ludzi w wieku 18–25 lat ma utrudniony dostęp do pracy z powodu braku niezbędnych informacji. Głównie z myślą o nich i osobach ze specjalnymi potrzebami, ale też wypalonych zawodowo i myślących o przebranżowieniu, powstała wykorzystująca zaawansowaną technologię AI platforma, oferująca bezpłatnie możliwość wykonania testu profilującego i udzielająca rekomendacji na temat kierunków kariery. Według danych Jobbli, osoby poniżej 25 lat chętnie wybrałyby pracę wywierającą pozytywny wpływ na środowisko. Aż połowa osób, które dopiero znalazły pierwszą pracę lub właśnie jej szukają obawia się, że w przyszłości w obowiązkach zastąpi ich sztuczna inteligencja. 

  REKLAMA

  Nowe kierunki zawodowe: Jakie branże rosną na rynku pracy

  Rynek pracy podlega nieustannym zmianom, które wynikają z rozwoju technologii, zmian społecznych i ekonomicznych. W miarę jak świat staje się coraz bardziej zglobalizowany i zautomatyzowany, pojawiają się nowe kierunki zawodowe, które przyciągają uwagę zarówno młodych adeptów kariery, jak i doświadczonych profesjonalistów. 

  Big Data

  Big Data, czyli Wielkie Dane, to termin, który zyskuje coraz większą popularność w dzisiejszym świecie cyfrowym. Ale co dokładnie oznacza ten tajemniczy termin i dlaczego jest tak ważny?

  Tydzień pracy trwa w Polsce 40,4 godz. Polacy na 2. miejscu w UE pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu

  W Polsce przeciętny tydzień pracy trwa 40,4 godziny. Polacy są na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu – podał Eurostat.

  Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia

  Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia - to wbrew pozorom kontrowersyjne zagadnienie. Są dwie linie orzecznicze, które wskazują, na dwa różne podejścia. Jedno, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podlega szczególnej ochronie i nie jest możliwe wypowiedzenie mu w tym okresie umowy o pracę, drugie, że nauczycielowi na urlopie dla poratowania zdrowia można wypowiedzieć umowę o pracę, m.in. ze względu na zmiany organizacyjne w szkole.

  REKLAMA

  16 języków Europy. Miłość, sport, biznes. O czym najczęściej rozmawia się w poszczególnych krajach Starego Kontynentu?

  Analiza słownictwa, tweetów i wyszukiwania w Google, obejmująca 16 języków europejskich, wyłoniła najbardziej interesujące tematy dla poszczególnych kultur. Dzięki badaniu Preply wiemy już, które narody najlepiej wyrażają konkretne emocje i jakie podejmują tematy, kto najczęściej rozmawia o jedzeniu i które słownictwo uważane jest za najbardziej „stylowe”.

  Praca cudzoziemców. Zezwolenie na pracę typu A – jaki obowiązek ma pracodawca

  Zezwolenie na pracę typu A legalizuje pracę cudzoziemców, którzy nie są zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia, w Polsce. Pracodawca powinien pamiętać o obowiązkach, które na nim spoczywają po uzyskaniu dokumentu. Jednym z nich jest przekazanie zezwolenia cudzoziemcowi. W ilu egzemplarzach i w jakiej formie? Odpowiadamy. 

  REKLAMA