REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potrącenia alimentacyjne z wynagrodzenia – ważne zmiany od 2019 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Kozieł
Potrącenia alimentacyjne z wynagrodzenia – ważne zmiany od 1 lutego 2019 r. /Fot. Fotolia
Potrącenia alimentacyjne z wynagrodzenia – ważne zmiany od 1 lutego 2019 r. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowe przepisy m.in. rozszerzają odpowiedzialność materialną pracodawcy za zatrudnianie dłużników alimentacyjnych „na czarno”, ograniczona zostanie także możliwość ukrywania dochodów w kosztach podróży służbowej. Ponadto, ustawa przewiduje zacieśnienie współpracy różnych instytucji w celu zapewnienia lepszej ściągalności alimentów. Projekt jest na etapie opiniowania.

Zgodnie z zapowiedziami, Rada Ministrów postanowiła podjąć walkę z dłużnikami alimentacyjnymi i doprowadzić do zwiększenia ściągalności alimentów. Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych powstał w ramach realizacji tzw. ”pakietu alimentacyjnego”. Nowe przepisy w większości wejdą w życie już 1 stycznia 2019 r. Projekt ustawy skupia się przede wszystkim na stworzeniu rozwiązań służących poprawie przepływu informacji dotyczących dłużników alimentacyjnych pomiędzy odpowiednimi służbami i instytucjami a komornikami sądowymi, szczególnie informacji o podjęciu przez nich zatrudnienia. Co więcej, projekt zawiera też regulacje mające na celu aktywizację zawodową „alimenciarzy”, a także wzmacnia sankcje za nielegalne zatrudnianie dłużników alimentacyjnych.

REKLAMA

Autopromocja

Pierwsi do robót publicznych

W uzasadnieniu projektu zwraca się uwagę na fakt, że wielu dłużników alimentacyjnych swoją niewypłacalność argumentuje brakiem zatrudnienia. Zgodnie z nową ustawą takim instrumentem, który przyczyniłby się do ich aktywizacji zawodowej miałyby być roboty publiczne. Są one organizowane m.in. przez powiaty, gminy, organizacje pozarządowe. Nowe przepisy nałożyłyby na potencjalnego organizatora obowiązek zatrudniania w pierwszej kolejności dłużników alimentacyjnych.

Zwiększona współpraca władz

REKLAMA

Warto wspomnieć o wielu udogodnieniach, jakie nowy projekt przewiduje w kwestii wymiany informacji pomiędzy instytucjami posiadającymi informacje na temat dłużników alimentacyjnych a komornikami. Przede wszystkim w celu usprawnienia przepływu wszelkich informacji będą one przekazywanie w formie elektronicznej.

Co więcej, komornik będzie mógł pozyskiwać drogą elektroniczną dane dotyczące tych dłużników od organów emerytalno-rentowych oraz od organów podatkowych lub ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Oprócz tego Państwowa Inspekcja Pracy będzie zobowiązana do zawiadomienia właściwego komornika, prowadzącego postępowanie egzekucyjne wobec danego dłużnika alimentacyjnego, o stwierdzonym przez inspekcję przypadku zatrudnienia tegoż dłużnika „na czarno”, a także wypłacania temu dłużnikowi wynagrodzenia „pod stołem”.

Polecamy: Wynagrodzenia 2019. Rozliczanie płac w praktyce

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Koniec ukrywania dochodów w kosztach podróży

Zgodnie z aktualnymi przepisami, sumy przeznaczone na pokrycie wydatków lub wyjazdów w sprawach służbowych nie podlegają egzekucji. Niestety wielu „alimenciarzy” wykorzystując taką regulację, ukrywa swoje faktyczne dochody w kwocie poniesionych na podróże służbowe wydatków. Zjawisko takie jest szczególnie częste w środowisku kierowców zawodowych oraz innych zawodów związanych z częstymi podróżami. Dlatego też, nowy projekt zakłada, że z kwoty danej diety wolne od egzekucji prowadzonej w związku ze zobowiązaniami alimentacyjnymi będzie jedynie 50% jej wysokości.

Rozszerzona odpowiedzialność pracodawcy

W celu zapobiegania zatrudnianiu dłużników alimentacyjnych „na czarno” lub wypłacania im wynagrodzenia „pod stołem”, projektodawca pragnie zwiększyć odpowiedzialność pracodawcy za takie działania. W związku z tym ma zostać rozszerzona ich odpowiedzialność materialna. W przypadku zatrudnienia przez pracodawcę osoby figurującej w Krajowym Rejestrze Zadłużonych z powodu uchylania się od wykonania obowiązku alimentacyjnego, a także w sytuacji, gdy pracodawca w sposób nieuczciwy będzie takiej osobie wypłacał wynagrodzenie wyższe niż wynikające z zawartej umowy o pracę, bez dokonania potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, pracodawca ten będzie ponosił solidarną odpowiedzialność za zobowiązania alimentacyjne do wysokości kwoty rocznych zobowiązań alimentacyjnych takiego pracownika. Nie ulega wątpliwości, że po wprowadzeniu takich unormowań, obniżone koszty zatrudnienia nie będą już wystarczającą motywacją do łamania przepisów przez pracodawcę. Co więcej, wyższej grzywnie będzie podlegał także każdy pracodawca, który nie dopełnił obowiązków związanych z zajęciem wynagrodzenia dłużnika przez komornika sądowego – jej wysokość będzie od teraz uzależniona od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej. Przy nagminnym łamaniu przepisów wysokość grzywny będzie mogła wzrosnąć nawet pięciokrotnie – zadecyduje o tym komornik sądowy. Przepisy o rozszerzonej odpowiedzialności pracodawców wejdą w życie dopiero od 1 lutego 2019 r.

Wyższe kryterium dochodowe

Warto także wspomnieć, że nowa ustawa zakłada także zmianę wysokości kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Obecnie przysługują one, jeżeli dochód rodziny, w przeliczeniu na osobę w rodzinie, nie przekracza 725 zł, natomiast już od 2019 r. kwota ta ulegnie zmianie i będzie wynosić 800 zł.

Ustawa została podpisana przez Prezydenta 20 grudnia 2018 r. 

Podstawa prawna: Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najbardziej szanowane zawody 2025. B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę

Jakie zawody są obecnie najbardziej szanowane przez społeczeństwo? Na końcu listy znajdują się posłowie, europosłowie, samorządowcy, influencerzy i youtuberzy. Zmienia się idealna wizja pracy - B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę.

Pracodawca powinien redukować przebodźcowanie pracowników [SPOSOBY]

Współcześnie pracujemy za dużo, za głośno i za szybko. Wpływa to na przebodźcowanie, co z kolei powoduje niezdolność do koncentracji, złe samopoczucie, a nawet problemy psychiczne. Raport Pracuj.pl “Neurokomfort w pracy i rekrutacji, czyli przed jakimi wyzwaniami stajemy jako neuroróżnorodni w świecie pełnym bodźców” przedstawia problem i podaje pracodawcom sposoby na redukowanie przebodźcowania pracowników.

Uwaga! Komunikat ZUS: Od 1 lipca 2025 nowy kod ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych na stażu. Sprawdź, jak rozliczać 09 21 i 09 20

ZUS przypomina: od 1 lipca 2025 r. obowiązuje nowy kod tytułu ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych pobierających stypendium z urzędu pracy. Zmiana wynika z nowelizacji rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

MRPiPS: W cztery miesiące 2025 r. ponad 103 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Najczęściej dla obywateli Kolumbii, Filipin, Indii i Nepalu

Wstępne dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za pierwsze 4 miesiące 2025 r. pokazują, że w tym okresie wydano w Polsce 103,2 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej otrzymali Kolumbijczycy. Na kolejnych miejscach w zestawieniu znaleźli się obywatele Filipin, Indii, Nepalu oraz Uzbekistanu. Jednocześnie zaledwie 1,2 tys. zezwoleń wydano dla pracowników z Ukrainy.

REKLAMA

Czy zmiana formy prawnej pracodawcy wpływa na PPK? [PRZYKŁADY]

Przepisy ustawy o PPK nie wyłączają ani nie modyfikują zasad kontynuacji bądź sukcesji wynikających np. z przepisów kodeksu spółek handlowych. Jeżeli po przekształceniu danemu podmiotowi przysługują nadal prawa i obowiązki, jakie miał przed przekształceniem, dotyczy to także praw i obowiązków wynikających z umowy o zarządzanie PPK.

Nieodpłatne kursy językowe dla pracowników. Aspekty prawne i podatkowe

Na co może liczyć pracownik chcący podnieść swoje kwalifikacje zawodowe? Czy pracodawca może finansować pracownikom kursy językowe ze środków ZFŚS? Kiedy sfinansowanie szkoleń językowych pracownikom jest dla nich przychodem? W artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania!

6 najważniejszych zmian w zatrudnianiu cudzoziemców od czerwca 2025 r.

Dnia 1 czerwca weszły w życie ważne przepisy zmieniające zasady legalnego zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Zmiany można przedstawić w 6 głównych punktach. Oto najważniejsze przepisy prawne.

MRPiPS: Pilotaż skróconego czasu pracy 2025 – nabór wniosków od 14 sierpnia 2025, do 1 mln zł dofinansowania [SZCZEGÓŁY, WAŻNE TERMINY]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło szczegóły długo wyczekiwanego pilotażu skróconego czasu pracy. Program, pierwszy tego typu w Polsce i tej części Europy, zakłada praktyczne testowanie różnych modeli organizacji pracy przy wsparciu finansowym państwa. Wnioski o udział w pilotażu będzie można składać od 14 sierpnia do 15 września 2025 roku.

REKLAMA

Nowoczesne BHP czyli jak zmiany klimatu wpływają na bezpieczeństwo pracy

Jakich działań ze strony pracodawcy wymaga nowoczesne podejście do BHP? Czym jest dziś bezpieczeństwo pracy? Jak zmiany klimatu wpływają na zarządzanie bezpieczeństwem w firmie?

Od 2026 r. pracodawcy będą mieli dodatkowe obowiązki. Zmiany Kodeksu pracy wchodzą w życie

Kodeks pracy się zmienia. Nowe przepisy wejdą w życie na początku 2026 roku. Oznacza to dodatkowe obowiązki dla pracodawców. Co zmienia się w Kodeksie pracy? O czym muszą wiedzieć pracownicy?

REKLAMA