REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potrącenia alimentacyjne z wynagrodzenia – ważne zmiany od 2019 r.

Katarzyna Kozieł
Potrącenia alimentacyjne z wynagrodzenia – ważne zmiany od 1 lutego 2019 r. /Fot. Fotolia
Potrącenia alimentacyjne z wynagrodzenia – ważne zmiany od 1 lutego 2019 r. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowe przepisy m.in. rozszerzają odpowiedzialność materialną pracodawcy za zatrudnianie dłużników alimentacyjnych „na czarno”, ograniczona zostanie także możliwość ukrywania dochodów w kosztach podróży służbowej. Ponadto, ustawa przewiduje zacieśnienie współpracy różnych instytucji w celu zapewnienia lepszej ściągalności alimentów. Projekt jest na etapie opiniowania.

Zgodnie z zapowiedziami, Rada Ministrów postanowiła podjąć walkę z dłużnikami alimentacyjnymi i doprowadzić do zwiększenia ściągalności alimentów. Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych powstał w ramach realizacji tzw. ”pakietu alimentacyjnego”. Nowe przepisy w większości wejdą w życie już 1 stycznia 2019 r. Projekt ustawy skupia się przede wszystkim na stworzeniu rozwiązań służących poprawie przepływu informacji dotyczących dłużników alimentacyjnych pomiędzy odpowiednimi służbami i instytucjami a komornikami sądowymi, szczególnie informacji o podjęciu przez nich zatrudnienia. Co więcej, projekt zawiera też regulacje mające na celu aktywizację zawodową „alimenciarzy”, a także wzmacnia sankcje za nielegalne zatrudnianie dłużników alimentacyjnych.

Autopromocja

Pierwsi do robót publicznych

W uzasadnieniu projektu zwraca się uwagę na fakt, że wielu dłużników alimentacyjnych swoją niewypłacalność argumentuje brakiem zatrudnienia. Zgodnie z nową ustawą takim instrumentem, który przyczyniłby się do ich aktywizacji zawodowej miałyby być roboty publiczne. Są one organizowane m.in. przez powiaty, gminy, organizacje pozarządowe. Nowe przepisy nałożyłyby na potencjalnego organizatora obowiązek zatrudniania w pierwszej kolejności dłużników alimentacyjnych.

Zwiększona współpraca władz

Warto wspomnieć o wielu udogodnieniach, jakie nowy projekt przewiduje w kwestii wymiany informacji pomiędzy instytucjami posiadającymi informacje na temat dłużników alimentacyjnych a komornikami. Przede wszystkim w celu usprawnienia przepływu wszelkich informacji będą one przekazywanie w formie elektronicznej.

Co więcej, komornik będzie mógł pozyskiwać drogą elektroniczną dane dotyczące tych dłużników od organów emerytalno-rentowych oraz od organów podatkowych lub ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Oprócz tego Państwowa Inspekcja Pracy będzie zobowiązana do zawiadomienia właściwego komornika, prowadzącego postępowanie egzekucyjne wobec danego dłużnika alimentacyjnego, o stwierdzonym przez inspekcję przypadku zatrudnienia tegoż dłużnika „na czarno”, a także wypłacania temu dłużnikowi wynagrodzenia „pod stołem”.

Polecamy: Wynagrodzenia 2019. Rozliczanie płac w praktyce

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Koniec ukrywania dochodów w kosztach podróży

Zgodnie z aktualnymi przepisami, sumy przeznaczone na pokrycie wydatków lub wyjazdów w sprawach służbowych nie podlegają egzekucji. Niestety wielu „alimenciarzy” wykorzystując taką regulację, ukrywa swoje faktyczne dochody w kwocie poniesionych na podróże służbowe wydatków. Zjawisko takie jest szczególnie częste w środowisku kierowców zawodowych oraz innych zawodów związanych z częstymi podróżami. Dlatego też, nowy projekt zakłada, że z kwoty danej diety wolne od egzekucji prowadzonej w związku ze zobowiązaniami alimentacyjnymi będzie jedynie 50% jej wysokości.

Rozszerzona odpowiedzialność pracodawcy

W celu zapobiegania zatrudnianiu dłużników alimentacyjnych „na czarno” lub wypłacania im wynagrodzenia „pod stołem”, projektodawca pragnie zwiększyć odpowiedzialność pracodawcy za takie działania. W związku z tym ma zostać rozszerzona ich odpowiedzialność materialna. W przypadku zatrudnienia przez pracodawcę osoby figurującej w Krajowym Rejestrze Zadłużonych z powodu uchylania się od wykonania obowiązku alimentacyjnego, a także w sytuacji, gdy pracodawca w sposób nieuczciwy będzie takiej osobie wypłacał wynagrodzenie wyższe niż wynikające z zawartej umowy o pracę, bez dokonania potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, pracodawca ten będzie ponosił solidarną odpowiedzialność za zobowiązania alimentacyjne do wysokości kwoty rocznych zobowiązań alimentacyjnych takiego pracownika. Nie ulega wątpliwości, że po wprowadzeniu takich unormowań, obniżone koszty zatrudnienia nie będą już wystarczającą motywacją do łamania przepisów przez pracodawcę. Co więcej, wyższej grzywnie będzie podlegał także każdy pracodawca, który nie dopełnił obowiązków związanych z zajęciem wynagrodzenia dłużnika przez komornika sądowego – jej wysokość będzie od teraz uzależniona od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej. Przy nagminnym łamaniu przepisów wysokość grzywny będzie mogła wzrosnąć nawet pięciokrotnie – zadecyduje o tym komornik sądowy. Przepisy o rozszerzonej odpowiedzialności pracodawców wejdą w życie dopiero od 1 lutego 2019 r.

Wyższe kryterium dochodowe

Warto także wspomnieć, że nowa ustawa zakłada także zmianę wysokości kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Obecnie przysługują one, jeżeli dochód rodziny, w przeliczeniu na osobę w rodzinie, nie przekracza 725 zł, natomiast już od 2019 r. kwota ta ulegnie zmianie i będzie wynosić 800 zł.

Ustawa została podpisana przez Prezydenta 20 grudnia 2018 r. 

Podstawa prawna: Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

  1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

  REKLAMA