Kategorie

Potrącenia alimentacyjne z wynagrodzenia – ważne zmiany od 2019 r.

Katarzyna Kozieł
Potrącenia alimentacyjne z wynagrodzenia – ważne zmiany od 1 lutego 2019 r. /Fot. Fotolia
Fotolia
Nowe przepisy m.in. rozszerzają odpowiedzialność materialną pracodawcy za zatrudnianie dłużników alimentacyjnych „na czarno”, ograniczona zostanie także możliwość ukrywania dochodów w kosztach podróży służbowej. Ponadto, ustawa przewiduje zacieśnienie współpracy różnych instytucji w celu zapewnienia lepszej ściągalności alimentów. Projekt jest na etapie opiniowania.

Zgodnie z zapowiedziami, Rada Ministrów postanowiła podjąć walkę z dłużnikami alimentacyjnymi i doprowadzić do zwiększenia ściągalności alimentów. Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych powstał w ramach realizacji tzw. ”pakietu alimentacyjnego”. Nowe przepisy w większości wejdą w życie już 1 stycznia 2019 r. Projekt ustawy skupia się przede wszystkim na stworzeniu rozwiązań służących poprawie przepływu informacji dotyczących dłużników alimentacyjnych pomiędzy odpowiednimi służbami i instytucjami a komornikami sądowymi, szczególnie informacji o podjęciu przez nich zatrudnienia. Co więcej, projekt zawiera też regulacje mające na celu aktywizację zawodową „alimenciarzy”, a także wzmacnia sankcje za nielegalne zatrudnianie dłużników alimentacyjnych.

Pierwsi do robót publicznych

W uzasadnieniu projektu zwraca się uwagę na fakt, że wielu dłużników alimentacyjnych swoją niewypłacalność argumentuje brakiem zatrudnienia. Zgodnie z nową ustawą takim instrumentem, który przyczyniłby się do ich aktywizacji zawodowej miałyby być roboty publiczne. Są one organizowane m.in. przez powiaty, gminy, organizacje pozarządowe. Nowe przepisy nałożyłyby na potencjalnego organizatora obowiązek zatrudniania w pierwszej kolejności dłużników alimentacyjnych.

Zwiększona współpraca władz

Reklama

Warto wspomnieć o wielu udogodnieniach, jakie nowy projekt przewiduje w kwestii wymiany informacji pomiędzy instytucjami posiadającymi informacje na temat dłużników alimentacyjnych a komornikami. Przede wszystkim w celu usprawnienia przepływu wszelkich informacji będą one przekazywanie w formie elektronicznej.

Co więcej, komornik będzie mógł pozyskiwać drogą elektroniczną dane dotyczące tych dłużników od organów emerytalno-rentowych oraz od organów podatkowych lub ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Oprócz tego Państwowa Inspekcja Pracy będzie zobowiązana do zawiadomienia właściwego komornika, prowadzącego postępowanie egzekucyjne wobec danego dłużnika alimentacyjnego, o stwierdzonym przez inspekcję przypadku zatrudnienia tegoż dłużnika „na czarno”, a także wypłacania temu dłużnikowi wynagrodzenia „pod stołem”.

Polecamy: Wynagrodzenia 2019. Rozliczanie płac w praktyce

Koniec ukrywania dochodów w kosztach podróży

Zgodnie z aktualnymi przepisami, sumy przeznaczone na pokrycie wydatków lub wyjazdów w sprawach służbowych nie podlegają egzekucji. Niestety wielu „alimenciarzy” wykorzystując taką regulację, ukrywa swoje faktyczne dochody w kwocie poniesionych na podróże służbowe wydatków. Zjawisko takie jest szczególnie częste w środowisku kierowców zawodowych oraz innych zawodów związanych z częstymi podróżami. Dlatego też, nowy projekt zakłada, że z kwoty danej diety wolne od egzekucji prowadzonej w związku ze zobowiązaniami alimentacyjnymi będzie jedynie 50% jej wysokości.

Rozszerzona odpowiedzialność pracodawcy

W celu zapobiegania zatrudnianiu dłużników alimentacyjnych „na czarno” lub wypłacania im wynagrodzenia „pod stołem”, projektodawca pragnie zwiększyć odpowiedzialność pracodawcy za takie działania. W związku z tym ma zostać rozszerzona ich odpowiedzialność materialna. W przypadku zatrudnienia przez pracodawcę osoby figurującej w Krajowym Rejestrze Zadłużonych z powodu uchylania się od wykonania obowiązku alimentacyjnego, a także w sytuacji, gdy pracodawca w sposób nieuczciwy będzie takiej osobie wypłacał wynagrodzenie wyższe niż wynikające z zawartej umowy o pracę, bez dokonania potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, pracodawca ten będzie ponosił solidarną odpowiedzialność za zobowiązania alimentacyjne do wysokości kwoty rocznych zobowiązań alimentacyjnych takiego pracownika. Nie ulega wątpliwości, że po wprowadzeniu takich unormowań, obniżone koszty zatrudnienia nie będą już wystarczającą motywacją do łamania przepisów przez pracodawcę. Co więcej, wyższej grzywnie będzie podlegał także każdy pracodawca, który nie dopełnił obowiązków związanych z zajęciem wynagrodzenia dłużnika przez komornika sądowego – jej wysokość będzie od teraz uzależniona od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej. Przy nagminnym łamaniu przepisów wysokość grzywny będzie mogła wzrosnąć nawet pięciokrotnie – zadecyduje o tym komornik sądowy. Przepisy o rozszerzonej odpowiedzialności pracodawców wejdą w życie dopiero od 1 lutego 2019 r.

Wyższe kryterium dochodowe

Warto także wspomnieć, że nowa ustawa zakłada także zmianę wysokości kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Obecnie przysługują one, jeżeli dochód rodziny, w przeliczeniu na osobę w rodzinie, nie przekracza 725 zł, natomiast już od 2019 r. kwota ta ulegnie zmianie i będzie wynosić 800 zł.

Ustawa została podpisana przez Prezydenta 20 grudnia 2018 r. 

Podstawa prawna: Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?