REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak złożyć wniosek PIT-WZ i rozliczyć podatek za 2017 r.

Mariusz Pigulski
ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej
Jak złożyć wniosek PIT-WZ i rozliczyć podatek za 2017 r./fot.Shutterstock
Jak złożyć wniosek PIT-WZ i rozliczyć podatek za 2017 r./fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

PIT-WZ to wniosek podatnika o sporządzenie przez urząd skarbowy zeznania podatkowego. Należy go złożyć wyłącznie elektronicznie w terminie do 15 kwietnia 2018 r. W 2018 r. dzień ten przypada na niedzielę więc termin na złożenie ulega przesunięciu na 16 kwietnia 2018 r.

Służy on wskazaniu informacji o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, np. z tytułu przysługującej ulgi na dzieci, wydatków, na cele rehabilitacyjne, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów czy przekazania 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Na podstawie tych danych oraz wartości wykazanych przez płatników (np. pracodawców i organy rentowe) w informacjach podatkowych urząd skarbowy jest w stanie przygotować roczne zeznanie podatkowe PIT-37.

Autopromocja

Wniosek PIT-WZ może być złożony tylko przez podatnika będącego osobą fizyczną, uzyskującego dochody od płatników, które podlegają wykazaniu w informacjach: PIT-11PIT-RPIT-8C, PIT-40A/PIT-11A. Nie ma przy tym znaczenia, czy dana osoba rozlicza się sama, wspólnie z małżonkiem czy też jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

PIT-WZ nie może być złożony przez pełnomocnika.

Polecamy: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od stycznia 2018 r.

Złożenie PIT-WZ krok po kroku

PIT-WZ składa się wyłącznie elektronicznie w terminie do 15 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. W 2018 r. dzień ten przypada na niedzielę więc termin na złożenie ulega przesunięciu na 16 kwietnia 2018 r. Procedura z tym związana przebiega następująco:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krok 1. Wypełnienie wniosku PIT-WZ

Wniosek można wypełnić korzystając z:

 • formularza online na Portalu Podatkowym dostępnym pod adresem: www.portalpodatkowy.mf.gov.pl, www.ppuslugi.mf.gov.pl (trzeba przejść do zakładki Wniosek o sporządzenie zeznania (PIT-WZ) i wybrać "Składam wniosek PIT-WZ" lub skorzystać z banera zamieszczonego na stronie głównej Portalu Podatkowego),
 • formularza interaktywnego i aplikacji e-Deklaracje Desktop,
 • systemu teleinformatycznego wybranych banków krajowych i SKOK.

Składając PIT-WZ przez Portal Podatkowy lub e-Deklaracje, należy go podpisać:

 • danymi autoryzującymi, czyli kwotą przychodu z zeznania za poprzedni rok (w przypadku wniosku za 2018 r. chodzi o przychody z 2017 r.) - gdy zeznanie podatkowe za zeszły rok nie było składane należy wpisać wartość zero "0" lub
 • podpisem elektronicznym bądź
 • profilem zaufanym ePUAP.

Jeśli omawiany wniosek składany jest przez stronę PKO Banku Polskiego (wraz z Inteligo), BGŻ BNP Paribas (wraz z BGŻ Optima) i Raiffeisen POLBANK, należy skorzystać ze standardowych danych uwierzytelniających (czyli np. loginu i hasła), które te banki na co dzień stosują do weryfikacji posiadaczy rachunków.

PIT-WZ wpisuje się m.in.:

 • dane identyfikacyjne podatnika (również współmałżonka, jeśli chodzi o wspólne rozliczenie), takie jak w każdym składanym zeznaniu PIT,
 • urząd skarbowy właściwy do złożenia zeznania,
 • sposób opodatkowania: indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, jako rodzic samotnie wychowujący dzieci,
 • informacje o kosztach uzyskania przychodów oraz przysługujących ulgach podatkowych, np. uldze rehabilitacyjnej lub uldze na dzieci, w przypadku której trzeba podać liczbę dzieci i ich dane identyfikacyjne, a także kwotę należnej ulgi,
 • kwotę składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, gdy podatnik chce zwrotu nieodliczonej w zeznaniu ulgi na dzieci, do wysokości tych składek (dotyczy to sytuacji, gdy kwota ulgi jest wyższa niż kwota wyliczonego w zeznaniu podatkowym podatku - we wniosku należy wpisać zarówno składki wynikające z informacji od płatników złożonych do urzędu skarbowego, jak i składki wpłacone samodzielnie do ZUS lub za granicą, pomniejszone o składki, które już zostały odliczone w innych zeznaniach składanych za dany rok),
 • nr KRS wybranej organizacji pożytku publicznego, na rzecz której zostanie przekazana kwota w wysokości 1% podatku należnego wynikającego z zeznania,
 • adres poczty elektronicznej, na który urząd skarbowy prześle informację o sporządzeniu zeznania podatkowego.

Krok 2. Wysyłka wniosku

Po złożeniu PIT-WZ na wskazany adres e-mailowy powinna przyjść wiadomość z informacją o:

 • złożeniu wniosku wraz z kodem autoryzującym umożliwiającym odszukanie wniosku.
 • zmianie statusu przetworzenia i możliwości pobrania UPO (Urzędowego Poświadczenia Odbioru), jeśli dokument uzyskał status "200".

Krok 3. Udostępnienie na Portalu Podatkowym przez urząd skarbowy zeznania PIT-37

Urząd skarbowy udostępnia zeznanie PIT-37 w terminie 5 dni roboczych od dnia złożenia poprawnego PIT-WZ (ale nie wcześniej niż 15 marca 2018 r.). O fakcie tym podatnik zostanie poinformowany e-mailem, który powinien zawierać m.in. kod autoryzujący i link umożliwiający odnalezienie udostępnionego PIT-37.

Jeśli brak będzie podstaw do udostępnienia wspomnianego zeznania, urząd skarbowy wyśle e-mailem informację w tej sprawie.

Krok 4. Akceptacja bądź odrzucenie PIT-37 przez podatnika

Podatnik w terminie do 30 kwietnia 2018 r. powinien zaakceptować treść przygotowanej przez administrację skarbową deklaracji PIT-37 lub poinformować o jej odrzuceniu. Weryfikacja negatywna wiąże się z koniecznością samodzielnego sporządzenia rocznego rozliczenia podatkowego. Akceptacja treści PIT-37 jest natomiast równoznaczna z dokonaniem wspomnianego rozliczenia i uzyskaniem UPO poprawnie złożonej deklaracji PIT-37.

Odrzucenie omawianego zeznania podatkowego oznacza, że nie zostało ono złożone. Jeśli podatnik nie zaakceptuje PIT-37 lub go nie odrzuci, rozliczenie roczne PIT przygotowane przez skarbówkę z ostatnim dniem kwietnia, uznane zostanie za złożone.

Zgodnie z zasadami ogólnymi rozliczeń podatkowych, w dowolnym momencie podatnik może skorygować złożoną w takiej formie deklarację podatkową.


Pamiętajmy, że zarówno za PIT-37 złożony samodzielnie, jak i za ten sporządzony przez skarbówkę w trybie złożenia wniosku PIT-WZ odpowiedzialność ponosi podatnik. Z tego powodu trzeba skrupulatnie weryfikować przekazaną nam do akceptacji deklarację PIT-37, ponieważ za błędy, takie jak niewykazanie przychodów, zawyżenie kwoty ulg podatkowych lub kosztów uzyskania przychodów, odpowiedzialność ponosić będzie osobiście podatnik.

Podatnik ponosi odpowiedzialność za PIT-37 sporządzony przez urząd skarbowy na podstawie wniosku PIT-WZ.

W celu zaakceptowania PIT-37 należy:

 • po uzyskaniu informacji e-mail o sporządzeniu zeznania podatkowego na podstawie wniosku odszukać udostępnione zeznania podatkowe,
 • sprawdzić poprawność wykazanych danych (przygotowanego PIT-37 na tym etapie nie można korygować),
 • wybrać przycisk "AKCEPTUJ",
 • wybrać rodzaj podpisu: "dane autoryzujące", profil zaufany, kwalifikowany podpis elektroniczny,
 • podpisać zeznanie podatkowe PIT-37,
 • wysłać.

Po akceptacji podatnik e-mailem otrzyma informację potwierdzającą złożenie zeznania PIT-37.

Po zmianie statusu przetwarzania PIT-37 wysłana zostanie informacja o zmianie statusu i możliwości pobrania UPO w przypadku poprawnego złożenia rozliczenia i uzyskania statusu "200".

W celu odrzucenia sporządzonego rozliczenia PIT-37 należy:

 • odszukać udostępnione zeznania podatkowe po uzyskaniu informacji e-mail o jego sporządzeniu,
 • wybrać przycisk ODRZUĆ.

Po odrzuceniu PIT-37:

 • do podatnika na adres e-mail wysyłana jest informacja potwierdzająca ten fakt,
 • podatnik musi samodzielnie sporządzić roczne rozliczenie z podatku za dany rok.

Wyszukanie i wydruk PIT-WZ i PIT-37

Aby wyszukać lub wydrukować PIT-WZ oraz przygotowany przez urząd skarbowy PIT-37 należy:

Krok 1. Wejść na stronę Portalu Podatkowego do zakładki "Wniosek o sporządzenie zeznania (PIT-WZ)" i kliknąć "Wyszukaj/sprawdź status wniosku" (przekierowanie do Kroku 3) lub na stronie głównej ww. portalu kliknąć na baner.

Krok 2. W panelu bocznym wybrać link "Wyszukaj/sprawdź status".

Krok 3. W wyświetlonej na ekranie sekcji "ZNAJDŹ SWÓJ WNIOSEK/SWOJĄ DEKLARACJĘ" podać adres e-mail wskazany we wniosku PIT-WZ oraz kod autoryzujący, który został wygenerowany automatycznie przy wysyłaniu lub zapisywaniu wniosku do późniejszej edycji. Po uzupełnieniu danych trzeba wybrać przycisk "Szukaj".

Krok 4. Na ekranie zostanie wyświetlony wysłany dokument. W przypadku złożonego zeznania podatkowego podatnik ma możliwość:

 • wydruku wyszukanego dokumentu lub pobrania go w formacie pdf (przycisk "Drukuj"),
 • pobrania dokumentu w formacie XML (link "Pobierz dokument XML w sekcji "Co dalej"),
 • pobrania UPO w formacie XML (link "Pobierz UPO XML") - możliwość taka jest tylko dla dokumentów ze statusem "200" - Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie, pobierz UPO. Status taki oznacza, że złożony dokument jest poprawny i podatnik może pobrać UPO,
 • wyświetlenia (pobrania) UPO w formacie .pdf (link "UPO PDF") - możliwość taka jest tylko dla dokumentów ze statusem "200" - Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie, pobierz UPO. Na formularzu będzie także widoczny aktualny status złożonego wniosku (sekcja "Szczegóły statusu").

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Symbole religijne w miejscu pracy

Symbole religijne w miejscu pracy to temat bardzo kontrowersyjny. Z jednej strony mamy wolność do wyrażania i uzewnętrzniania swoich przekonań religijnych a pracodawca i współpracownicy nie mogą z tego powodu dyskryminować a z drugiej strony pracodawca może wprowadzić zakaz noszenia w miejscu pracy jakichkolwiek widocznych symboli wyrażających przekonania światopoglądowe lub religijne.

Wyższe emerytury i wynagrodzenia od lipca 2024 r. Dla kogo?

Od 1 lipca zwiększają się minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa. Jak to może wpłynąć na emeryturę?

Już niedługo praca od poniedziałku do czwartku. Zmiany w Kodeksie pracy już niedługo. Czy szkoły też będą otwarte 4 dni w tygodniu?

Wkrótce czeka nas nowelizacja Kodeksu pracy. Projekt ustawy jest już w Sejmie. Czego będą dotyczyć zmiany?

Od 1500 zł do 45 000 zł kary grzywny dla pracodawcy za wypłatę wynagrodzenia wyższego niż wynikające z zawartej umowy o pracę

Kiedy pracodawca może otrzymać karę aż do 45000 zł za wypłatę wynagrodzenia wyższego niż wynikające z zawartej umowy o pracę? 

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kiedy można odwołać z urlopu

Okazuje się, że podczas zbliżającego się długiego weekendu w dniach 30 maja do 2 czerwca 2024 roku - pracodawca może odwołać pracownika z urlopu. Nie uchroni pracowników od tego nawet wolny czwartek i święto Bożego Ciała. Kiedy można odwołać z urlopu? Czy pracownik musi odebrać telefon od pracodawcy w trakcie urlopu wypoczynkowego?

Renta wdowia 2024 r. Ile, dla kogo, kiedy

Zmienią się zasady przyznawania świadczeń osobom owdowiałym. W Sejmie trwają prace nad nowym świadczeniem, tzw. rentą wdowią, którego celem jest wsparcie wdów i wdowców po śmierci małżonka.

Od 1000 zł do 30 000 zł kary grzywny dla pracodawcy za zatrudnienie pracownika na umowie śmieciowej

Zatrudnienie pracownika na umowie śmieciowej może skończyć się dla pracodawcy karą grzywny w wysokości od 10000 zł do 30000 zł. Kiedy umowa cywilnoprawna wyczerpuje znamiona stosunku pracy i należy zmienić ją na umowę o pracę?

Czas pracy kierowcy autobusu - nowe przepisy od 22 maja 2024 r.

Czas pracy kierowców autobusów - zmiany od 22 maja 2024 roku wynikają z wdrożenia przepisów UE. Zmiany dotyczą m.in. przerw w pracy kierowców i wydłużenia doby do 25 godzin.

REKLAMA

ABW szuka łowców szpiegów. Jakie warunki musi spełnić kandydat?

Rząd Polski buduje 15 delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w terenie. Głównym wyzwaniem jest brak osób z przygotowaniem kontrwywiadowczym - informuje wtorkowa gazeta "Rzeczpospolita". ABW nie podaje dokładnej liczby osób, które planuje przyjąć do służby.

Sygnalista – dlaczego Polska ma problem z przepisami o ochronie sygnalistów? [WYWIAD]

Ustawa o ochronie sygnalistów - "[…] istnieje szansa, że ustawa wejdzie w życie jeszcze w tym roku." O problemach Polski z wdrożeniem ustawy opowiada dr Łukasz Bolesta.

REKLAMA