Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak złożyć wniosek PIT-WZ i rozliczyć podatek za 2017 r.

Mariusz Pigulski
ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej
Jak złożyć wniosek PIT-WZ i rozliczyć podatek za 2017 r./fot.Shutterstock
Jak złożyć wniosek PIT-WZ i rozliczyć podatek za 2017 r./fot.Shutterstock
fot.Shutterstock
PIT-WZ to wniosek podatnika o sporządzenie przez urząd skarbowy zeznania podatkowego. Należy go złożyć wyłącznie elektronicznie w terminie do 15 kwietnia 2018 r. W 2018 r. dzień ten przypada na niedzielę więc termin na złożenie ulega przesunięciu na 16 kwietnia 2018 r.

Służy on wskazaniu informacji o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, np. z tytułu przysługującej ulgi na dzieci, wydatków, na cele rehabilitacyjne, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów czy przekazania 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Na podstawie tych danych oraz wartości wykazanych przez płatników (np. pracodawców i organy rentowe) w informacjach podatkowych urząd skarbowy jest w stanie przygotować roczne zeznanie podatkowe PIT-37.

Wniosek PIT-WZ może być złożony tylko przez podatnika będącego osobą fizyczną, uzyskującego dochody od płatników, które podlegają wykazaniu w informacjach: PIT-11PIT-RPIT-8C, PIT-40A/PIT-11A. Nie ma przy tym znaczenia, czy dana osoba rozlicza się sama, wspólnie z małżonkiem czy też jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

PIT-WZ nie może być złożony przez pełnomocnika.

Polecamy: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od stycznia 2018 r.

Złożenie PIT-WZ krok po kroku

PIT-WZ składa się wyłącznie elektronicznie w terminie do 15 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. W 2018 r. dzień ten przypada na niedzielę więc termin na złożenie ulega przesunięciu na 16 kwietnia 2018 r. Procedura z tym związana przebiega następująco:

Krok 1. Wypełnienie wniosku PIT-WZ

Wniosek można wypełnić korzystając z:

 • formularza online na Portalu Podatkowym dostępnym pod adresem: www.portalpodatkowy.mf.gov.pl, www.ppuslugi.mf.gov.pl (trzeba przejść do zakładki Wniosek o sporządzenie zeznania (PIT-WZ) i wybrać "Składam wniosek PIT-WZ" lub skorzystać z banera zamieszczonego na stronie głównej Portalu Podatkowego),
 • formularza interaktywnego i aplikacji e-Deklaracje Desktop,
 • systemu teleinformatycznego wybranych banków krajowych i SKOK.

Składając PIT-WZ przez Portal Podatkowy lub e-Deklaracje, należy go podpisać:

 • danymi autoryzującymi, czyli kwotą przychodu z zeznania za poprzedni rok (w przypadku wniosku za 2018 r. chodzi o przychody z 2017 r.) - gdy zeznanie podatkowe za zeszły rok nie było składane należy wpisać wartość zero "0" lub
 • podpisem elektronicznym bądź
 • profilem zaufanym ePUAP.

Jeśli omawiany wniosek składany jest przez stronę PKO Banku Polskiego (wraz z Inteligo), BGŻ BNP Paribas (wraz z BGŻ Optima) i Raiffeisen POLBANK, należy skorzystać ze standardowych danych uwierzytelniających (czyli np. loginu i hasła), które te banki na co dzień stosują do weryfikacji posiadaczy rachunków.

PIT-WZ wpisuje się m.in.:

 • dane identyfikacyjne podatnika (również współmałżonka, jeśli chodzi o wspólne rozliczenie), takie jak w każdym składanym zeznaniu PIT,
 • urząd skarbowy właściwy do złożenia zeznania,
 • sposób opodatkowania: indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, jako rodzic samotnie wychowujący dzieci,
 • informacje o kosztach uzyskania przychodów oraz przysługujących ulgach podatkowych, np. uldze rehabilitacyjnej lub uldze na dzieci, w przypadku której trzeba podać liczbę dzieci i ich dane identyfikacyjne, a także kwotę należnej ulgi,
 • kwotę składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, gdy podatnik chce zwrotu nieodliczonej w zeznaniu ulgi na dzieci, do wysokości tych składek (dotyczy to sytuacji, gdy kwota ulgi jest wyższa niż kwota wyliczonego w zeznaniu podatkowym podatku - we wniosku należy wpisać zarówno składki wynikające z informacji od płatników złożonych do urzędu skarbowego, jak i składki wpłacone samodzielnie do ZUS lub za granicą, pomniejszone o składki, które już zostały odliczone w innych zeznaniach składanych za dany rok),
 • nr KRS wybranej organizacji pożytku publicznego, na rzecz której zostanie przekazana kwota w wysokości 1% podatku należnego wynikającego z zeznania,
 • adres poczty elektronicznej, na który urząd skarbowy prześle informację o sporządzeniu zeznania podatkowego.

Krok 2. Wysyłka wniosku

Po złożeniu PIT-WZ na wskazany adres e-mailowy powinna przyjść wiadomość z informacją o:

 • złożeniu wniosku wraz z kodem autoryzującym umożliwiającym odszukanie wniosku.
 • zmianie statusu przetworzenia i możliwości pobrania UPO (Urzędowego Poświadczenia Odbioru), jeśli dokument uzyskał status "200".

Krok 3. Udostępnienie na Portalu Podatkowym przez urząd skarbowy zeznania PIT-37

Urząd skarbowy udostępnia zeznanie PIT-37 w terminie 5 dni roboczych od dnia złożenia poprawnego PIT-WZ (ale nie wcześniej niż 15 marca 2018 r.). O fakcie tym podatnik zostanie poinformowany e-mailem, który powinien zawierać m.in. kod autoryzujący i link umożliwiający odnalezienie udostępnionego PIT-37.

Jeśli brak będzie podstaw do udostępnienia wspomnianego zeznania, urząd skarbowy wyśle e-mailem informację w tej sprawie.

Krok 4. Akceptacja bądź odrzucenie PIT-37 przez podatnika

Podatnik w terminie do 30 kwietnia 2018 r. powinien zaakceptować treść przygotowanej przez administrację skarbową deklaracji PIT-37 lub poinformować o jej odrzuceniu. Weryfikacja negatywna wiąże się z koniecznością samodzielnego sporządzenia rocznego rozliczenia podatkowego. Akceptacja treści PIT-37 jest natomiast równoznaczna z dokonaniem wspomnianego rozliczenia i uzyskaniem UPO poprawnie złożonej deklaracji PIT-37.

Odrzucenie omawianego zeznania podatkowego oznacza, że nie zostało ono złożone. Jeśli podatnik nie zaakceptuje PIT-37 lub go nie odrzuci, rozliczenie roczne PIT przygotowane przez skarbówkę z ostatnim dniem kwietnia, uznane zostanie za złożone.

Zgodnie z zasadami ogólnymi rozliczeń podatkowych, w dowolnym momencie podatnik może skorygować złożoną w takiej formie deklarację podatkową.


Pamiętajmy, że zarówno za PIT-37 złożony samodzielnie, jak i za ten sporządzony przez skarbówkę w trybie złożenia wniosku PIT-WZ odpowiedzialność ponosi podatnik. Z tego powodu trzeba skrupulatnie weryfikować przekazaną nam do akceptacji deklarację PIT-37, ponieważ za błędy, takie jak niewykazanie przychodów, zawyżenie kwoty ulg podatkowych lub kosztów uzyskania przychodów, odpowiedzialność ponosić będzie osobiście podatnik.

Podatnik ponosi odpowiedzialność za PIT-37 sporządzony przez urząd skarbowy na podstawie wniosku PIT-WZ.

W celu zaakceptowania PIT-37 należy:

 • po uzyskaniu informacji e-mail o sporządzeniu zeznania podatkowego na podstawie wniosku odszukać udostępnione zeznania podatkowe,
 • sprawdzić poprawność wykazanych danych (przygotowanego PIT-37 na tym etapie nie można korygować),
 • wybrać przycisk "AKCEPTUJ",
 • wybrać rodzaj podpisu: "dane autoryzujące", profil zaufany, kwalifikowany podpis elektroniczny,
 • podpisać zeznanie podatkowe PIT-37,
 • wysłać.

Po akceptacji podatnik e-mailem otrzyma informację potwierdzającą złożenie zeznania PIT-37.

Po zmianie statusu przetwarzania PIT-37 wysłana zostanie informacja o zmianie statusu i możliwości pobrania UPO w przypadku poprawnego złożenia rozliczenia i uzyskania statusu "200".

W celu odrzucenia sporządzonego rozliczenia PIT-37 należy:

 • odszukać udostępnione zeznania podatkowe po uzyskaniu informacji e-mail o jego sporządzeniu,
 • wybrać przycisk ODRZUĆ.

Po odrzuceniu PIT-37:

 • do podatnika na adres e-mail wysyłana jest informacja potwierdzająca ten fakt,
 • podatnik musi samodzielnie sporządzić roczne rozliczenie z podatku za dany rok.

Wyszukanie i wydruk PIT-WZ i PIT-37

Aby wyszukać lub wydrukować PIT-WZ oraz przygotowany przez urząd skarbowy PIT-37 należy:

Krok 1. Wejść na stronę Portalu Podatkowego do zakładki "Wniosek o sporządzenie zeznania (PIT-WZ)" i kliknąć "Wyszukaj/sprawdź status wniosku" (przekierowanie do Kroku 3) lub na stronie głównej ww. portalu kliknąć na baner.

Krok 2. W panelu bocznym wybrać link "Wyszukaj/sprawdź status".

Krok 3. W wyświetlonej na ekranie sekcji "ZNAJDŹ SWÓJ WNIOSEK/SWOJĄ DEKLARACJĘ" podać adres e-mail wskazany we wniosku PIT-WZ oraz kod autoryzujący, który został wygenerowany automatycznie przy wysyłaniu lub zapisywaniu wniosku do późniejszej edycji. Po uzupełnieniu danych trzeba wybrać przycisk "Szukaj".

Krok 4. Na ekranie zostanie wyświetlony wysłany dokument. W przypadku złożonego zeznania podatkowego podatnik ma możliwość:

 • wydruku wyszukanego dokumentu lub pobrania go w formacie pdf (przycisk "Drukuj"),
 • pobrania dokumentu w formacie XML (link "Pobierz dokument XML w sekcji "Co dalej"),
 • pobrania UPO w formacie XML (link "Pobierz UPO XML") - możliwość taka jest tylko dla dokumentów ze statusem "200" - Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie, pobierz UPO. Status taki oznacza, że złożony dokument jest poprawny i podatnik może pobrać UPO,
 • wyświetlenia (pobrania) UPO w formacie .pdf (link "UPO PDF") - możliwość taka jest tylko dla dokumentów ze statusem "200" - Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie, pobierz UPO. Na formularzu będzie także widoczny aktualny status złożonego wniosku (sekcja "Szczegóły statusu").

Podstawa prawna:

KOMPLET Zmiany w przepisach od 1 lipca 2022 r.
KOMPLET Zmiany w przepisach od 1 lipca 2022 r.
Tylko teraz
Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Świadczenia emerytalno-rentowe
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia:
  1 stycznia
  1 marca
  1 czerwca
  1 września
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Praca dla niepełnosprawnych - jakie projekty?
  Jednym z głównych funduszy UE jest Europejski Fundusz Społeczny (EFS). W ramach niego kraje członkowskie UE otrzymują wsparcie finansowe na rozwój społeczno-gospodarczy. Właśnie m.in. z EFS przeznaczono 170 mln zł na Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój. Program ma na celu na aktywizację zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami i osób biernych zawodowo z powodu choroby. Kto może skorzystać z projektu i co może zyskać?
  Czy wystawienie faktury podczas L4 prowadzi do zwrotu zasiłku?
  Wystawienie faktury przez przedsiębiorcę podczas zwolnienia lekarskiego, nie stanowi pracy zarobkowej i nie powoduje konieczności zwrotu do ZUS-u pobranego już zasiłku chorobowego.
  Czy to koniec epoki "Great Resignation" w Polsce?
  Z badania firmy doradczej Kincentric wynika, że mamy do czynienia z sygnałami odwrócenia trendu na rynku pracy. W porównaniu do ubiegłego roku Polacy rzadziej chcą odchodzić z pracy, a poziom lojalności względem swoich pracodawców wzrósł do poziomu obserwowanego ostatnio w trakcie pandemii Covid-19 w 2020 r. Tymczasem, w Europie lojalność pracowników wciąż spada.
  Wniosek o świadczenie postojowe do 16 sierpnia 2022 r.
  16 sierpnia 2022 r. to ostatni dzień na składanie wniosków o świadczenie postojowe. Jak można ubiegać się o wsparcie?
  Pracodawcy będą wiedzieć od kiedy nie powinni naliczać już wpłat do PPK
  Po rozpoczęciu przez uczestnika PPK wypłaty oszczędności PPK po osiągnięciu przez niego 60. roku życia, wpłaty do PPK za tego uczestnika nie mogą być już dokonywane. Od 21 listopada br. PFR - za pośrednictwem instytucji finansowych - będzie informował pracodawców o rozpoczęciu takich wypłat.
  Przedsiębiorcy z obawą patrzą w przyszłość
  86% pracodawców spodziewa się kilkuletniego, poważnego kryzysu gospodarczego w Polsce. To przekonanie podzielają przedstawiciele wszystkich firm, niezależnie od wielkości.
  Polski pracownik - jest w złej kondycji psychicznej?
  Polscy pracownicy mają poważne problemy ze zdrowiem psychicznym – wynika z raportu przygotowanego przez Konfederację Lewiatan. Problem jest na tyle poważny, że nie uda się go rozwiązać bez zmian systemowych.
  Rekordowa inflacja, a tempo wzrostu cen spada
  W lipcu wskaźnik inflacji wyniósł 15,6 proc. rok do roku — podał Główny Urząd Statystyczny. Mamy kolejny rekordowo wysoki odczyt wskaźnika inflacji, jednak tempo wzrostu cen wyraźnie spadło (0,1 p.p. m/m) – komentuje ekspert.
  Zawarcie umowy dla pozoru a ciąża
  Czy zawarcie umowy o pracę w ciąży jest zgodne z prawem? Czy krótko po zawarciu umowy można przejść na zwolnienie lekarskie? Czy ZUS może uznać taką umowę zawartą dla pozoru i żądać zwrotu pobranego zasiłku macierzyńskiego? Podobną sprawą zajął się ostatnio Sąd Okręgowy w Kaliszu.
  Jakie jest w Polsce bezrobocie?
  Kim jest bezrobotny? Jakie są rodzaje bezrobocia? Jaka jest stopa bezrobocia w Polsce w porównaniu z innymi krajami UE? Co robi Polska, aby dążyć do pełnego produktywnego zatrudnienia? Poniżej najważniejsze dane i informacje.
  Co Państwowa Inspekcja Pracy zrobiła w 2021?
  W czerwcu 2022 r. odbyło się posiedzenie Rady Ochrony Pracy, która jest organem sprawującym nadzór nad Państwową Inspekcją Pracy (PIP) jak i warunkami pracy, działającym przy Sejmie RP. Co roku, Główny Inspektor PIP składa Radzie Ochrony Pracy sprawozdanie ze swojej działalności.
  Stabilizacja na rynku pracy – aktualne trendy i wyniki badań w zakresie kompetencji i rynku pracy
  Badania przeprowadzone wśród pracodawców i pracowników pokazują stabilizację na rynku pracy. W czerwcu 2022 r. stopa bezrobocia była niższa niż w maju, a w urzędach pracy było zarejestrowanych mniej bezrobotnych w stosunku do poprzedniego miesiąca.
  Zatrudnianie cudzoziemców - jakie nieprawidłowości?
  W Polsce legalnie pracuje ponad milion cudzoziemców. Czy kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazują nieprawidłowości?
  2/3 pracowników ma symptomy wypalenia zawodowego
  W ciągu ostatniego roku objawy wypalenia zawodowego zauważyło u siebie dwie trzecie pracowników - wynika z badania Nationale-Nederlanden. Zjawisko to dotyczy coraz częściej także młodszych pracowników - wskazano.
  Brak kompetencji blokuje innowacyjność firm
  Przełomowe pomysły to tylko jeden z czynników innowacyjności w firmach. Drugim, równie istotnym, jest odpowiednie zarządzanie tymi pomysłami i ich wdrażanie. Do tego jednak potrzebny jest szereg kompetencji, których dziś w firmach brakuje i same to przyznają. Dwie na trzy twierdzą, że przeszkodą w podejmowaniu przez nie innowacji jest problem z pozyskaniem odpowiednich pracowników. Akademia Menadżera Innowacji – prowadzona przez PARP – ma tę lukę kompetencyjną zasypywać. Uczestniczący w niej menadżerowie przechodzą szereg szkoleń podnoszących ich umiejętności zarządzania w tym obszarze, ale także pracują z doradcami, którzy od lat zajmują się wdrażaniem innowacji.
  Prawie połowa Polaków jest skłonna usprawiedliwić pracę na czarno
  Od czterech lat obserwowany jest wysoki poziom akceptacji nieetycznych zachowań i nadużyć finansowych – pokazują badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Dziś takie praktyki jest skłonna usprawiedliwić prawie połowa Polaków. Najczęściej przymykają oko na pracę na czarno w celu unikania ściągania długów z pensji. Zrozumienie dla takich praktyk deklaruje ponad 61 proc. społeczeństwa. Z kolei najbardziej rygorystycznie Polacy odnoszą się do wyłudzania pieniędzy z wykorzystaniem cudzych lub fałszywych dokumentów.
  Profil zaufany - jak go założyć?
  Profil zaufany powstał po to, aby umożliwić załatwienie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, które często kontaktują się z instytucjami publicznymi, profil zaufany to idealne narzędzie. W jaki sposób się go zakłada? Jak długo jest ważny? Podpowiadamy.
  Praca przy komputerze. Jak zadbać o zdrowie?
  Wielogodzinna praca przed komputerem może negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu fizycznym. Ból ramion, nadgarstków, ud i pleców są częstymi dolegliwościami pracowników biurowych. Dlatego tak ważne są przerwy od pracy. Podpowiadamy, w jaki sposób można je efektywnie wykorzystać, wykonując kilka prostych ćwiczeń korzystnych dla naszego ciała.
  Szukasz pracownika? Samo ogłoszenie to nie wszystko!
  Rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, firmy rywalizują ze sobą o najlepsze talenty, ale aż 75% z nich spodziewa się w tym roku trudności w znalezieniu pracownika . Poszukujący mają za to do dyspozycji kilka różnych portali pracy, na których co chwila pojawiają się nowe oferty. Ale czy rola dobrego jobboardu ogranicza się tylko do publikowania ogłoszeń? Zadbanie o atrakcyjność oferty to jedno, sztuką jest także dotarcie do właściwego odbiorcy. Co wpływa na efektywność procesu rekrutacyjnego i jak zwiększyć szansę na trafienie do najbardziej wartościowych kandydatów?
  Praca zdalna wymaga doprecyzowania
  Praca zdalna zostanie uregulowana w kodeksie pracy. Wątpliwości może wywoływać m.in. forma, w jakiej ustala się miejsce świadczenia pracy poza siedzibą zatrudniającego. Niektóre przepisy może poprawić jeszcze Sejm, który nie spieszy się z uchwaleniem nowelizacji kodeksu pracy.
  Rekrutacja od strony pracodawcy – jak zwiększyć szanse na sukces
  Rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, firmy rywalizują ze sobą o najlepsze talenty, ale aż 75% z nich spodziewa się w tym roku trudności w znalezieniu pracownika . Poszukujący mają za to do dyspozycji kilka różnych portali pracy, na których co chwila pojawiają się nowe oferty. Co wpływa na efektywność procesu rekrutacyjnego i jak zwiększyć szansę na trafienie do najbardziej wartościowych kandydatów?
  Ostatnie dni rekrutacji w szkołach. Dla nauczycieli ofert na pęczki
  Napływ uchodźców z Ukrainy to wielkie wyzwanie przed polskimi szkołami. Niestety wygląda na to, że powstanie sporo wakatów, a kuratorzy oświaty pozostaną z trudnymi zadaniami.
  Odzież ochronna i robocza chroniąca przed promieniowaniem UV
  Stale rośnie liczba dni, w których temperatury osiągają wysokie wartości, a promieniowanie UV jest niebezpieczne – szczególnie dla tych, którzy swoją pracę wykonują na świeżym powietrzu. Ochrona przed skutkami promieniowania to nie tylko filtry UV czy przebywanie w cieniu. To także kwestia odzieży ochronnej – w której funkcjonalności nastąpił duży postęp.
  Połowa Polaków ocenia polskich szefów gorzej niż zagranicznych, a 28% potwierdza, że ich przełożony krzyczy na pracowników
  Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 73% Polaków ma szacunek dla swojego przełożonego, chociaż aż 28% przyznało, że szef krzyczy, a 21%, że źle traktuje swoich pracowników
  Prawie 6 godzin tygodniowo darmowych nadgodzin. 12 sierpnia Światowy Dzień Pracoholików
  Polacy coraz częściej zostają w pracy po godzinach; badania wykazują, że pracownicy tygodniowo wykonują średnio 5 h 48 minut dodatkowej pracy za darmo - wynika z najnowszego raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”.