REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak złożyć wniosek PIT-WZ i rozliczyć podatek za 2017 r.

Mariusz Pigulski
ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej
Jak złożyć wniosek PIT-WZ i rozliczyć podatek za 2017 r./fot.Shutterstock
Jak złożyć wniosek PIT-WZ i rozliczyć podatek za 2017 r./fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

PIT-WZ to wniosek podatnika o sporządzenie przez urząd skarbowy zeznania podatkowego. Należy go złożyć wyłącznie elektronicznie w terminie do 15 kwietnia 2018 r. W 2018 r. dzień ten przypada na niedzielę więc termin na złożenie ulega przesunięciu na 16 kwietnia 2018 r.

Służy on wskazaniu informacji o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, np. z tytułu przysługującej ulgi na dzieci, wydatków, na cele rehabilitacyjne, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów czy przekazania 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Na podstawie tych danych oraz wartości wykazanych przez płatników (np. pracodawców i organy rentowe) w informacjach podatkowych urząd skarbowy jest w stanie przygotować roczne zeznanie podatkowe PIT-37.

Autopromocja

Wniosek PIT-WZ może być złożony tylko przez podatnika będącego osobą fizyczną, uzyskującego dochody od płatników, które podlegają wykazaniu w informacjach: PIT-11PIT-RPIT-8C, PIT-40A/PIT-11A. Nie ma przy tym znaczenia, czy dana osoba rozlicza się sama, wspólnie z małżonkiem czy też jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

PIT-WZ nie może być złożony przez pełnomocnika.

Polecamy: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od stycznia 2018 r.

Złożenie PIT-WZ krok po kroku

PIT-WZ składa się wyłącznie elektronicznie w terminie do 15 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. W 2018 r. dzień ten przypada na niedzielę więc termin na złożenie ulega przesunięciu na 16 kwietnia 2018 r. Procedura z tym związana przebiega następująco:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krok 1. Wypełnienie wniosku PIT-WZ

Wniosek można wypełnić korzystając z:

  • formularza online na Portalu Podatkowym dostępnym pod adresem: www.portalpodatkowy.mf.gov.pl, www.ppuslugi.mf.gov.pl (trzeba przejść do zakładki Wniosek o sporządzenie zeznania (PIT-WZ) i wybrać "Składam wniosek PIT-WZ" lub skorzystać z banera zamieszczonego na stronie głównej Portalu Podatkowego),
  • formularza interaktywnego i aplikacji e-Deklaracje Desktop,
  • systemu teleinformatycznego wybranych banków krajowych i SKOK.

Składając PIT-WZ przez Portal Podatkowy lub e-Deklaracje, należy go podpisać:

  • danymi autoryzującymi, czyli kwotą przychodu z zeznania za poprzedni rok (w przypadku wniosku za 2018 r. chodzi o przychody z 2017 r.) - gdy zeznanie podatkowe za zeszły rok nie było składane należy wpisać wartość zero "0" lub
  • podpisem elektronicznym bądź
  • profilem zaufanym ePUAP.

Jeśli omawiany wniosek składany jest przez stronę PKO Banku Polskiego (wraz z Inteligo), BGŻ BNP Paribas (wraz z BGŻ Optima) i Raiffeisen POLBANK, należy skorzystać ze standardowych danych uwierzytelniających (czyli np. loginu i hasła), które te banki na co dzień stosują do weryfikacji posiadaczy rachunków.

PIT-WZ wpisuje się m.in.:

  • dane identyfikacyjne podatnika (również współmałżonka, jeśli chodzi o wspólne rozliczenie), takie jak w każdym składanym zeznaniu PIT,
  • urząd skarbowy właściwy do złożenia zeznania,
  • sposób opodatkowania: indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, jako rodzic samotnie wychowujący dzieci,
  • informacje o kosztach uzyskania przychodów oraz przysługujących ulgach podatkowych, np. uldze rehabilitacyjnej lub uldze na dzieci, w przypadku której trzeba podać liczbę dzieci i ich dane identyfikacyjne, a także kwotę należnej ulgi,
  • kwotę składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, gdy podatnik chce zwrotu nieodliczonej w zeznaniu ulgi na dzieci, do wysokości tych składek (dotyczy to sytuacji, gdy kwota ulgi jest wyższa niż kwota wyliczonego w zeznaniu podatkowym podatku - we wniosku należy wpisać zarówno składki wynikające z informacji od płatników złożonych do urzędu skarbowego, jak i składki wpłacone samodzielnie do ZUS lub za granicą, pomniejszone o składki, które już zostały odliczone w innych zeznaniach składanych za dany rok),
  • nr KRS wybranej organizacji pożytku publicznego, na rzecz której zostanie przekazana kwota w wysokości 1% podatku należnego wynikającego z zeznania,
  • adres poczty elektronicznej, na który urząd skarbowy prześle informację o sporządzeniu zeznania podatkowego.

Krok 2. Wysyłka wniosku

Po złożeniu PIT-WZ na wskazany adres e-mailowy powinna przyjść wiadomość z informacją o:

  • złożeniu wniosku wraz z kodem autoryzującym umożliwiającym odszukanie wniosku.
  • zmianie statusu przetworzenia i możliwości pobrania UPO (Urzędowego Poświadczenia Odbioru), jeśli dokument uzyskał status "200".

Krok 3. Udostępnienie na Portalu Podatkowym przez urząd skarbowy zeznania PIT-37

Urząd skarbowy udostępnia zeznanie PIT-37 w terminie 5 dni roboczych od dnia złożenia poprawnego PIT-WZ (ale nie wcześniej niż 15 marca 2018 r.). O fakcie tym podatnik zostanie poinformowany e-mailem, który powinien zawierać m.in. kod autoryzujący i link umożliwiający odnalezienie udostępnionego PIT-37.

Jeśli brak będzie podstaw do udostępnienia wspomnianego zeznania, urząd skarbowy wyśle e-mailem informację w tej sprawie.

Krok 4. Akceptacja bądź odrzucenie PIT-37 przez podatnika

Podatnik w terminie do 30 kwietnia 2018 r. powinien zaakceptować treść przygotowanej przez administrację skarbową deklaracji PIT-37 lub poinformować o jej odrzuceniu. Weryfikacja negatywna wiąże się z koniecznością samodzielnego sporządzenia rocznego rozliczenia podatkowego. Akceptacja treści PIT-37 jest natomiast równoznaczna z dokonaniem wspomnianego rozliczenia i uzyskaniem UPO poprawnie złożonej deklaracji PIT-37.

Odrzucenie omawianego zeznania podatkowego oznacza, że nie zostało ono złożone. Jeśli podatnik nie zaakceptuje PIT-37 lub go nie odrzuci, rozliczenie roczne PIT przygotowane przez skarbówkę z ostatnim dniem kwietnia, uznane zostanie za złożone.

Zgodnie z zasadami ogólnymi rozliczeń podatkowych, w dowolnym momencie podatnik może skorygować złożoną w takiej formie deklarację podatkową.


Pamiętajmy, że zarówno za PIT-37 złożony samodzielnie, jak i za ten sporządzony przez skarbówkę w trybie złożenia wniosku PIT-WZ odpowiedzialność ponosi podatnik. Z tego powodu trzeba skrupulatnie weryfikować przekazaną nam do akceptacji deklarację PIT-37, ponieważ za błędy, takie jak niewykazanie przychodów, zawyżenie kwoty ulg podatkowych lub kosztów uzyskania przychodów, odpowiedzialność ponosić będzie osobiście podatnik.

Podatnik ponosi odpowiedzialność za PIT-37 sporządzony przez urząd skarbowy na podstawie wniosku PIT-WZ.

W celu zaakceptowania PIT-37 należy:

  • po uzyskaniu informacji e-mail o sporządzeniu zeznania podatkowego na podstawie wniosku odszukać udostępnione zeznania podatkowe,
  • sprawdzić poprawność wykazanych danych (przygotowanego PIT-37 na tym etapie nie można korygować),
  • wybrać przycisk "AKCEPTUJ",
  • wybrać rodzaj podpisu: "dane autoryzujące", profil zaufany, kwalifikowany podpis elektroniczny,
  • podpisać zeznanie podatkowe PIT-37,
  • wysłać.

Po akceptacji podatnik e-mailem otrzyma informację potwierdzającą złożenie zeznania PIT-37.

Po zmianie statusu przetwarzania PIT-37 wysłana zostanie informacja o zmianie statusu i możliwości pobrania UPO w przypadku poprawnego złożenia rozliczenia i uzyskania statusu "200".

W celu odrzucenia sporządzonego rozliczenia PIT-37 należy:

  • odszukać udostępnione zeznania podatkowe po uzyskaniu informacji e-mail o jego sporządzeniu,
  • wybrać przycisk ODRZUĆ.

Po odrzuceniu PIT-37:

  • do podatnika na adres e-mail wysyłana jest informacja potwierdzająca ten fakt,
  • podatnik musi samodzielnie sporządzić roczne rozliczenie z podatku za dany rok.

Wyszukanie i wydruk PIT-WZ i PIT-37

Aby wyszukać lub wydrukować PIT-WZ oraz przygotowany przez urząd skarbowy PIT-37 należy:

Krok 1. Wejść na stronę Portalu Podatkowego do zakładki "Wniosek o sporządzenie zeznania (PIT-WZ)" i kliknąć "Wyszukaj/sprawdź status wniosku" (przekierowanie do Kroku 3) lub na stronie głównej ww. portalu kliknąć na baner.

Krok 2. W panelu bocznym wybrać link "Wyszukaj/sprawdź status".

Krok 3. W wyświetlonej na ekranie sekcji "ZNAJDŹ SWÓJ WNIOSEK/SWOJĄ DEKLARACJĘ" podać adres e-mail wskazany we wniosku PIT-WZ oraz kod autoryzujący, który został wygenerowany automatycznie przy wysyłaniu lub zapisywaniu wniosku do późniejszej edycji. Po uzupełnieniu danych trzeba wybrać przycisk "Szukaj".

Krok 4. Na ekranie zostanie wyświetlony wysłany dokument. W przypadku złożonego zeznania podatkowego podatnik ma możliwość:

  • wydruku wyszukanego dokumentu lub pobrania go w formacie pdf (przycisk "Drukuj"),
  • pobrania dokumentu w formacie XML (link "Pobierz dokument XML w sekcji "Co dalej"),
  • pobrania UPO w formacie XML (link "Pobierz UPO XML") - możliwość taka jest tylko dla dokumentów ze statusem "200" - Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie, pobierz UPO. Status taki oznacza, że złożony dokument jest poprawny i podatnik może pobrać UPO,
  • wyświetlenia (pobrania) UPO w formacie .pdf (link "UPO PDF") - możliwość taka jest tylko dla dokumentów ze statusem "200" - Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie, pobierz UPO. Na formularzu będzie także widoczny aktualny status złożonego wniosku (sekcja "Szczegóły statusu").

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

Rząd: 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego dla opiekunek. Pracownicy: My też chcemy 36 dni urlopu

Opiekunowie pracujący w żłobkach otrzymają przywilej w postaci 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego rocznie. Wywołało to reakcję innych pracowników "My też chcemy 36 dni urlopu wypoczynkowego rocznie".

REKLAMA

2 dni lub 16 godzin za połowę wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić

Pracownik może wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w określonych sytuacjach. Kodeks pracy wymienia pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

1780,96 zł brutto do 19 kwietnia 2024 r. dla tej grupy emerytów

W piątek, 19 kwietnia 2024 r., na konta 6,6 mln emerytów trafi ponad 11 mld złotych. Tego dnia ZUS przeleje kolejną transzę trzynastych emerytur.

Policjant chciał uzyskać dodatkowy płatny urlop bo pracował gdy był smog. Czy uzyskał?

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach toczyła się ciekawa sprawa, która trafiła tam na skutek wniesienia przez policjanta A.K. skargi na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji. Dlaczego policjant wniósł skargę? Ponieważ decyzja nie była wydana po jego myśli. Mianowicie Komendant nie przyznał policjantowi dodatkowego płatnego urlopu, o który ten wnosił. Policjant chciał dostać urlop ze względu, na jego zdaniem, pracę w szkodliwych dla zdrowia warunkach - gdy stężenie SMOGU było wysokie.

REKLAMA

Zmiany w kodeksie pracy co do BHP - dotyczą wielu branż

To będzie nie mała rewolucja dla takich branż i rodzajów pracy jak: praca przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, w budownictwie, w placówkach ochrony zdrowia, w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i warsztatach samochodowych. Dlaczego? Ponieważ Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało kolejny już projekt zmian w zakresie prawa pracy. Tym razem chodzi o pewne czynniki oraz procesy stwarzające szczególne zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników. Trzeba będzie zmienić rejestry prac i pracowników.

Trzęsienie ziemi w Poczcie Polskiej. Tysiące osób ma stracić pracę

Poczta Polska, narodowy operator pocztowy, planuje wprowadzić istotne zmiany w swojej strukturze zatrudnienia i funkcjonowaniu placówek. Według doniesień prasowych, spółka zamierza znacznie ograniczyć liczbę pracowników oraz zmniejszyć liczbę otwartych okienek i skrócić godziny pracy swoich urzędów.

REKLAMA