REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwiększenie ochrony roszczeń pracowniczych w przypadku niewypłacalności pracodawcy

Katarzyna Drążek
Zwiększenie ochrony roszczeń pracowniczych w przypadku niewypłacalności pracodawcy /fot. shutterstock.com
Zwiększenie ochrony roszczeń pracowniczych w przypadku niewypłacalności pracodawcy /fot. shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Co dzieje się w sytuacji ogłoszenia przez pracodawcę niewypłacalności? Jakie prawa przysługą pracownikowi? Jakie roszczenia przysługują pracownikowi w stosunku do niewypłacalnego pracodawcy?

Co kryje się pod pojęciem niewypłacalności pracodawcy ?

Definicję niewypłacalności reguluje ustawa z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności prawodawcy, natomiast Rada Ministrów na posiedzeniu w dniu 24 maja 2017 r. przyjęła projekt zmiany ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.

REKLAMA

Autopromocja

Według ustawy niewypłacalność pracodawcy zachodzi gdy sąd upadłościowy lub restrukturyzacyjny na podstawie przepisów prawa upadłościowego lub prawa restrukturyzacyjnego wyda postanowienie o ogłoszeniu upadłości lub wszczęciu wobec pracodawcy wtórnego postępowania upadłościowego, o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego, a także oddaleniu wniosku o ogłoszeniu upadłości pracodawcy. Jeżeli jego majątek nie wystarcza lub jedynie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania, a także oddaleniu wniosku o ogłoszeniu upadłości w przypadku stwierdzenia, że majątek dłużnika jest obciążony hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym lub hipoteką morską w takim stopniu, że pozostały majątek nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania.

Co to jest data niewypłacalności ?

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 05 sierpnia 2014 r (sygn. akt I PK 4/14) uznał, iż datą niewypłacalności jest data wydania przez sąd postanowienia w przedmiocie wniosku o ogłoszeniu upadłości pracodawcy.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Stanowisko doktryny nie było w tym zakresie jednorodne, wcześniej sądy uznawały, że datą niewypłacalności jest data złożenia wniosku o upadłości lub data data uprawomocnienia się postanowienia w przedmiocie wniosku o ogłoszenie upadłości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co dzieje się w sytuacji, gdy pracodawca stał się niewypłacalny?

W sytuacji, gdy pracodawca stał się niewypłacalny uprawnionymi do roszczenia w stosunku do niewypłacalnego pracodawcy są: pracownicy, byli pracownicy, uprawnieni do renty członkowie rodziny zmarłego pracownika lub byłego zmarłego pracownika. Należne sumy są zaspokajane ze środków Funduszu. Zaspokojeniu z takich środków podlegają należności z tytułu: wynagrodzenia za pracę, przysługujących pracownikowi na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracy, wynagrodzenia za czas niezawinionego przez pracownika przestoju, za czas niewykonania pracy, zwolnienia od pracy, za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, wynagrodzenia za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby, wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, odprawy pieniężnej przysługującej na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,

Ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy o którym mowa w art. 171 § 1 Kodeksu pracy, należny za rok kalendarzowy, w którym ustał stosunek pracy, odszkodowania, o którym mowa w art. 361 § 1 Kodeksu pracy, dodatku wyrównawczego, o którym mowa w art. 230 i 231 Kodeksu pracy, składek na ubezpieczenia społeczne należnych od pracodawców na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych przeprowadzonych u pracodawcy kontroli i inspekcji, ustaleń dokonanych przez komornika w trakcie prowadzonych przeciwko pracodawcy postępowań egzekucyjnych itd.

W okresie miesiąca od daty niewypłacalności pracodawcy, pracodawca lub nadzorca sądowy, zarządca, syndyk, likwidator lub osoba, która sprawuje zarząd majątkiem pracodawcy sporządza i składa marszałkowi województwa wykaz zbiorczy niezaspokojonych roszczeń w którym zawarte są informacje o tym kto jest uprawniony oraz tytuły i wysokość roszeń wnioskowanych do zaspokojenia ze środków Funduszu. Wykaz obejmuje także roszczenia z okresów poprzedzających datę niewypłacalności pracodawcy.

Marszałek województwa, dokonuje wypłaty niezwłocznie po stwierdzeniu, że wniosek obejmuje roszczenia podlegające zaspokojeniu ze środków Funduszu oraz niezwłocznie powiadamia się o tym fakcie pracodawcę, nadzorcę sądowego lub zarządcę, syndyka, likwidatora lub inną osobę sprawującą zarząd majątkiem pracodawcy. Następnie marszałek województwa właściwy ze względu na siedzibę pracodawcy powiadamia dysponenta Funduszu, natomiast Fundusz powiadamia odpowiednią instytucję gwarancyjną. Dysponent Funduszu porozumiewa się i współpracuje z właściwymi instytucjami państw członkowskich Unii Europejskiej oraz państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu.

W sytuacji odmowy wypłaty świadczenia w całości lub w części, marszałek województwa zawiadamia niezwłocznie na piśmie zainteresowaną osobę, podając oczywiście jej uzasadnienie. Spory wynikające z odmowy wypłaty świadczenia ze środków Funduszu rozstrzyga sąd właściwy w sprawach z zakresu prawa pracy.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie specjalne na 2025 r. [dla kogo, kiedy, od kogo i ile]

Świadczenie specjalne będzie również przyznawane w 2025 r. Ma ono szczególny tryb, ale wciąż wiele osób je otrzymuje. Najpóźniej do 31 stycznia 2025 r., poznamy oficjalną rządową informacje na temat tego, jakie świadczenia specjalne były przyznane za 2024 r. Zatem: dla kogo, kiedy, od kogo i ile?

Komunikat ZUS: Zmiana zasad doręczania pism do klientów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach w zakresie doręczania pism do klientów.

Tajny raport ZUS niepublikowany od czerwca: Polakom grozi emerytalne ubóstwo

O co chodzi z tajnym raportem ZUS? Powstał na zlecenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podobno wynika z niego, że wielu Polakom grozi emerytalne ubóstwo, a obecny system sprzyja patologiom rynku pracy, np. fikcyjnemu zatrudnieniu.

Trzynastka: Ile trzeba przepracować? Kiedy trzynastka nie przysługuje?

Trzynastka – jak potocznie nazywa się dodatkowe wynagrodzenie roczne – wypłacana jest pracownikom budżetówki. Warunkiem nabycia prawa do trzynastki jest przepracowanie u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Mimo spełnienia tego warunku pracownik może stracić prawo do dodatkowego wynagrodzenia. Kiedy to może nastąpić?

REKLAMA

Raty ZUS – wniosek, dokumenty i uzasadnienie [Poradnik]

Wiele przedsiębiorców ma długi w ZUS. Zakład pomaga w spłacaniu należności z tytułu składek na kilka sposobów. Jednym z nich jest rozłożenie długu na raty za pomocą tzw. układy ratalnego. Można też wnioskować o odroczenie terminu płatności składek.

Uwaga! ZUS wysyła deklaracje podatkowe PIT za 2024 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął wysyłać deklaracje podatkowe PIT-40A, PIT-11A, PIT-11 za 2024 r. Deklaracje trafią do wszystkich, którzy w zeszłym roku otrzymali z ZUS świadczenia z ubezpieczeń społecznych, np. renty, emerytury, zasiłki. Do końca lutego 2025 r. zostanie wysłanych ponad 10 mln formularzy.

Czy dług w ZUSie się przedawnia? [Terminy]

Należności z tytułu składek ZUS ulegają przedawnieniu. Po ilu latach przedawnia się dług w ZUS? Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych reguluje kilka wyjątków od ogólnej zasady przedawniania się składek. Kiedy bieg terminu przedawnienia ulega zawieszeniu?

Czy w zadaniowym czasie pracy pracownik może pracować w godzinach nadliczbowych?

System zadaniowego czasu pracy umożliwia pracownikowi podejmowanie samodzielnej decyzji o czasie wykonywania pracy. Pracownik jest bowiem rozliczany z wykonywanych zadań, a nie z godzin pracy. Czy oznacza to, że pracownik nie będzie pracował w nadgodzinach?

REKLAMA

Przy jakiej temperaturze można odmówić pracy? [BHP]

Przy jakiej temperaturze pracownik może odmówić wykonywania pracy? Jakie przepisy regulują kwestie wysokości temperatury w pracy? Czy wobec pracownika, który odmówił wykonywania pracy z powodu zbyt niskiej temperatury można wyciągnąć negatywne konsekwencje?

Senior+ i maksymalnie 2333 zł. W 2025 r. ma wejść dofinansowanie do wynagrodzenia dla osób, które ukończyły 50. rok życia, a nie ukończyły 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni)

Co zyskają pracownicy a co pracodawcy? W 2025 r. ma wejść dofinansowanie do wynagrodzenia dla osób, które ukończył 50. rok życia, a nie ukończył 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni). Ma być zawierana specjalna umowa na dofinansowanie wynagrodzenia, ale z kim i co ma zawierać? To będą rewolucyjne zmiany na polskim rynku pracy, bo zmieniają się przepisy po 21 latach.

REKLAMA