REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana pracodawcy - badania wstępne, okresowe, kontrolne

Katarzyna Drążek
Zmiana pracodawcy - badania wstępne, okresowe, kontrolne/ fot. Fotolia
Zmiana pracodawcy - badania wstępne, okresowe, kontrolne/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowe zasady badań lekarskich obowiązują od kwietnia 2015 roku. Nowymi regulacjami zostały objęte wstępne badania lekarskie do prac. Kodeks pracy rozszerza katalog osób, które zostaną zwolnione z przeprowadzania wstępnych badań pracowniczych.

Pracownik, który będzie zmieniał miejsce pracy nie będzie musiał być skierowany na przeprowadzenie wstępnych badań lekarskich. Nowy pracodawca będzie mógł zatrudnić pracownika na podstawie dotychczasowego zaświadczenia lekarskiego z poprzedniej firmy.

Autopromocja

Pracodawca jest zobowiązany względem pracownika zapewnić na swój koszt profilaktyczną opiekę lekarską na które składają się trzy rodzaje badań: wstępne, okresowe oraz kontrolne. W świetle art. 229 Kodeksu Pracy pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.

Polecamy: Urlopy wypoczynkowe. Pytania i odpowiedzi.

Badania wstępne

Pracownik, który zmieni miejsce pracy, nie będzie musiał wykonywać nowych badań wstępnych, jeżeli podejmuje pracę o podobnym charakterze, a badania, które wykonał są nadal ważne. Pracodawca powinien potwierdzić, iż warunki w których będzie pracował pracownik są zbieżne z poprzednią firmą. Istotnym faktem jest, iż nowe zatrudnienie powinno być podjęte w ciągu 30 dni od zakończenia pracy w poprzednim zakładzie pracy. Dotychczasowe orzeczenie lekarskie zachowa w tej sytuacji swoją ważność. Zmianę wprowadziła ustawa z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej.

W kwestii kosztów badań lekarskich nie uległ zmianie fakt, że zawsze ponosi je pracodawca i to on kieruje pracownika na badania: wstępne, okresowe oraz kontrolne. Badania okresowe i kontrolne powinny zostać przeprowadzone w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas, który został przeznaczony na badania lekarskie pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, a w sytuacji przejazdu na badania do innego miasta przysługuje mu zwrot kosztów przejazdu, według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Badania okresowe i kontrole

Wszyscy pracownicy podlegają badaniom okresowym. Muszą je wykonywać z różną częstotliwością, które zależy od czynników ryzyka na które pracownik jest narażony podczas wykonywania pracy. Obowiązują czterokrotnie nowelizowane rozporządzenie Ministra zdrowia z 1996 roku w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników. Rozporządzenie to zawiera wykaz tabel z czynnikami szkodliwymi lub uciążliwymi dla zdrowia pracownika, do których są przyporządkowane rodzaje wykonywanych badań lekarskich i częstotliwość ich wykonywania. Badania okresowe przeprowadza się:

 • co 4 lata, jeżeli pracownik cały czas pracuje przy komputerze,
 • co 5 lat, w przypadku pracowników biurowych niekorzystających z komputera,
 • co 2-3 lata, gdy pracownik jest narażony na wdychanie szkodliwych pyłów lub oparów albo panuje w wysokich temperaturach
 • co 3 lata, jeżeli w zakładzie pracy panuje gorący mikroklimat (po 45 roku życia takie badania muszą być wykonywane co 2 lata)

Co do zasady o częstotliwości i zakresie badań decyduje lekarz, kierując się przy tym stanem zdrowia badanej osoby, wiekiem oraz brane są pod uwagę czynniki szkodliwe i uciążliwe na który może być narażony pracownik podczas wykonywania pracy. Lekarz może wydać orzeczenie, które będzie wskazywać na krótszy okres zdolności do prac np. okres co 4 lata może ulec skróceniu na 2 lata w przypadku pracy wykonywanej przez pracownika biurowego korzystającego z komputera. Mogą być brane pod uwagę takie aspekty jak wada wzroku lub problemy z kręgosłupem.

Badania kontrolne nie uległy zmianom, jeżeli chodzi o zakres ich przeprowadzania.

Takim badaniom podlegają pracownicy, których niezdolność do pracy przekroczyła 30 dni. Pracownik który wykonuje profilaktyczne badania okresowe lub kontrolne w czasie pracy powinien po wykonaniu tych badań niezwłocznie wrócić do pracy. W sytuacji, gdy pracownik nie wykonuje tego obowiązku pracodawca może uznać nieobecność pracownika w pracy za nieusprawiedliwioną, także bez prawa wynagrodzenia oraz pracodawca może zastosować wobec pracownika karę porządkową.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy;

- Ustawa z dnia 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt rozporządzenia: Wyższe uposażenie zasadnicze funkcjonariuszy CBA

  Zgodnie z ustawą budżetową na rok 2024 średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej powinien wynieść 120%. Z tego względu planowane jest podniesienie stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

  Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  REKLAMA

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  REKLAMA

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  REKLAMA