REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sygnalista – definicja i ochrona w projekcie nowej ustawy

Katarzyna Kozieł
Sygnalista – definicja i ochrona w projekcie nowej ustawy / Fot. Fotolia
Sygnalista – definicja i ochrona w projekcie nowej ustawy / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sygnalista to pojęcie do tej pory nieznane w naszym systemie prawa. Projekt nowej ustawy o jawności życia publicznego definiuje sygnalistę na gruncie polskiego ustawodawstwa oraz przedstawia szereg instrumentów ochrony sygnalistów. Kto może zostać sygnalistą? Jaki jest cel proponowanych regulacji?

Wprowadzenie przepisów o ochronie sygnalistów do polskiego systemu prawnego było od wielu lat postulowane m.in. przez ekspertów w dziedzinie przeciwdziałania korupcji czy też środowisk postulujących ochronę praw pracowników. W dobie międzynarodowych skandali związanych z naruszeniami prawa przez wielkie koncerny, w tym szczególnie ostatnio głośnej afery z Cambridge Analytica, wprowadzenie regulacji zachęcających do zgłaszania nieetycznych i nielegalnych działań pracodawców, wydaje się sensowne. Tym bardziej, że także Unia Europejska dostrzegła taką potrzebę, wydając komunikat w sprawie wzmocnienia ochrony sygnalistów na poziomie UE, a następnie dyrektywę dotycząca ochrony osób zgłaszających przypadki naruszenia prawa Unii. Jak wskazano w uzasadnieniu polskiego projektu, celem  regulacji jest przede wszystkim walka z korupcją, chociaż wskazuje się także na ogólny zamiar osiągnięcia większej przejrzystości życia publicznego.

Autopromocja

Definicja ustawowa

Ogólnie rzecz ujmując, sygnalistą w rozumieniu projektu ustawy o jawności życia publicznego, może być osoba fizyczna lub przedsiębiorca, który współpracuje z wymiarem sprawiedliwości. Wspomniana współpraca powinna polegać na zgłoszeniu informacji o możliwości popełnienia przestępstwa przez podmiot, z którym taka osoba jest związana umową o pracę, stosunkiem służbowym lub innym umownym. Jeśli działanie to może wpłynąć niekorzystnie wpłynąć na jej sytuację życiową, zawodową, materialną oraz spełnione są wszystkie przedstawione przesłanki, prokurator przyznaje jej status sygnalisty.

Informacje sygnalisty

Zgodnie z projektem nowej ustawy, informacje, które przekaże sygnalista wymiarowi sprawiedliwości będą musiały być wiarygodne oraz dotyczyć popełnienia m.in. następujących przestępstw:

 • sprzedajność pełniącego funkcję publiczną,
 • przekupstwo,
 • płatna protekcja,
 • nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej,
 • pranie brudnych pieniędzy,
 • udział w zorganizowanej przestępczości,
 • zakłócenie przetargu publicznego,
 • fałszowanie faktur ze znaczną kwotą należności,
 • oszustwo kredytowe.

Powyższe wyliczenie stanowi jedynie część katalogu przestępstw, których zgłoszenie będzie uprawniało pracownika do otrzymania tego szczególnego statusu. Ustawa zawiera pełny wykaz.

Związek z naruszającym przepisy

Celem projektodawcy było jak najszersze ujęcie tego, kto sygnalistą może zostać. Dlatego nie jest wymagane, aby zeznający był zatrudniony w ramach umowy o pracę czy też prowadził swoją działalność gospodarczą. Wystarczy, że będzie łączył go jakiś stosunek umowny z podmiotem, o którego nieprawidłowościach w funkcjonowaniu informuje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kompleksowa ochrona sygnalisty

W ramach ochrony sygnaliście przysługiwać ma zwrot kosztów zastępstwa procesowego w związku z poniesieniem przez niego negatywnych skutków dokonanego zgłoszenia. Warto także wspomnieć, że w przypadku skazania sprawcy sąd będzie mógł orzec nawiązkę na rzecz sygnalisty lub na rzecz prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa. Dodatkowo sygnaliście przysługuje oczywiście ochrona przed zwolnieniem z pracy oraz ochrona przed zmianą stosunku umownego. Wypowiedzenie umowy takiemu pracownikowi lub zmiana warunków na mniej korzystne będzie możliwe jedynie za zgodą prokuratora. Okres tej ochrony będzie trwał przez czas posiadania statusu sygnalisty, a także rok od daty umorzenia postępowania lub zakończenia prawomocnym orzeczeniem postępowania karnego wszczętego przeciwko sprawcy przestępstwa.

W przypadku gdy pracodawca mimo tego zdecyduje się na zwolnienie pracownika o statusie sygnalisty, będzie musiał się liczyć z wypłatą odszkodowania w wysokości dwukrotności rocznego wynagrodzenia tego pracownika na ostatnio zajmowanym stanowisku. Podobnie w przypadku zmiany warunków pracy na mniej korzystne.

Oczywiście oprócz opisanej ochrony, pracownik taki będzie mógł także skorzystać z narzędzi przewidzianych w ustawie o ochronie i pomocy pokrzywdzonego i świadka.

Projekt polskich regulacji wraz z uzasadnieniem przedstawiony został w styczniu 2018 r.

Podstawa prawna: Projekt ustawy o jawności życia publicznego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie in vitro refundowane? W jakich miastach jest dofinansowanie do in vitro? [wykaz placówek]

Wreszcie! Wiele par na to czekało - wiadomo już gdzie in vitro jest refundowane. Jest szczegółowy wykaz miast i placówek. Tych miejsc jest łącznie 58! Najwięcej placówek jest w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i w Katowicach. Łączna suma przyznanych kwot na 2024 rok wynosi 359,135,885.00 zł. W latach 2024-2028” łącznie ma zostać przeznaczone 2,5 mld zł. 

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Czy jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Kiedy przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem? W praktyce powstaje wiele wątpliwości jakie dane pracowników i do jakich celów może wykorzystywać pracodawca. Okazuje się, że przepisy nie są restrykcyjne, ale najważniejsza jest dobrowolna zgoda pracownika.

Wypłata świadczenia urlopowego w 2024 roku a wpłata na PPK

Czy od wypłacanego w 2024 roku pracownikom świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek naliczać wpłaty do PPK?

REKLAMA

Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024?

Kiedy wybory do europarlamentu? W jakich godzinach są wybory do europarlamentu? Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024? Jak głosować w wyborach do europarlamentu? Czy członkom komisji przysługuje zwrot kosztów dojazdu?

Zasiłek opiekuńczy dla samotnego rodzica

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Przez ile przysługuje zasiłek opiekuńczy? Jakie są dodatki i zasiłki dla rodzica samotnie wychowującego dziecko? Ile w 2024 roku wynosi dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie? Czy przysługuje dzień wolny za pracę w niedzielę oraz święto?

Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

REKLAMA

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

REKLAMA