REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niższe wymagania dla inwestorów tworzących ponad 2 tys. miejsc pracy

Niższe wymagania dla inwestorów tworzących ponad 2 tys. miejsc pracy
Niższe wymagania dla inwestorów tworzących ponad 2 tys. miejsc pracy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rząd planuje obniżyć wymagania dla inwestorów tworzących ponad 2 tys. nowych miejsc pracy, którzy korzystają z "Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2023". W ramach programu otrzymają oni wsparcie w postaci dotacji bezpośredniej.

Rząd chce złagodzić wymagania dla inwestorów tworzących ponad 2 tys. miejsc pracy, korzystających z dotacji w ramach "Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2023" - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

REKLAMA

Autopromocja

W dokumencie poinformowano, że resort rozwoju ma przygotować zmianę Programu - zgodnie z nią inwestor tworzący co najmniej 2 tys. nowych miejsc pracy, będzie mógł obniżyć liczbę nowych stanowisk o 20 proc., przy jednoczesnym odpowiednim zmniejszeniu wysokości grantu.

W informacji o przyczynach i potrzebie wprowadzenia rozwiązań planowanych w projekcie wyjaśniono, że minister rozwoju i finansów udziela przedsiębiorcom realizującym nowe inwestycje wsparcia w postaci dotacji bezpośredniej w ramach "Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2023".

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.

"Przyczyną planowanej zmiany Programu jest chęć wsparcia tworzenia nowych miejsc pracy i potencjalne ryzyko konieczności zwrotu dotacji przez inwestorów tworzących znaczną ilość nowych miejsc pracy, wielokrotnie przewyższającą próg minimalny przewidziany w Programie" - wskazano.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z obecnym brzmieniem Programu, dopuszczalne jest obniżenie zadeklarowanej przez inwestora liczby nowoutworzonych miejsc pracy o maksimum 10 proc. z zastrzeżeniem, że liczba nowych miejsc pracy nie będzie niższa niż minimalne progi określone w Programie. W takim wypadku wysokość wsparcia zostaje odpowiednio obniżona, ale inwestor nie musi zwracać całej kwoty wsparcia.

"W ocenie projektodawcy wielkość maksymalnego obniżenia wsparcia powinna zostać zwiększona w wypadu największych inwestycji, tworzących znaczną liczbę nowych miejsc pracy (przynajmniej 2 tys.) Nawet bowiem w wypadku obniżenia tego parametru inwestycji o 20 proc., liczba nowoutworzonych miejsc pracy znacząco przekracza progi minimalne określone w Programie i inwestycja taka stwarza znaczne korzyści dla społeczności lokalnej w postaci zmniejszenia bezrobocia" - napisano.

REKLAMA

Zaznaczono, że obniżenie wielkości zatrudnienia powoduje automatycznie zmniejszenie wysokości grantu. Poza tym - jak wskazano - mając na względzie fakt, że za zatrudnienie więcej niż 1 tys. pracowników inwestor otrzymuje w przeliczeniu na osobę wyższą dotację niż za zatrudnienie pierwszego tysiąca pracowników, to kwota grantu, przy obniżeniu miejsc pracy spada proporcjonalnie bardziej niż liczba pracowników.

"Dodatkowo z analiz inwestycji historycznych przeprowadzonych przez Ministerstwo Rozwoju wynika, że spadek miejsc pracy wpływa w większym stopniu na poziom grantu niż wpływu dla budżetu Państwa. Ponadto wpływy budżetowe przy tak dużych inwestycjach wielokrotnie przewyższają kwotę udzielonego wsparcia. Zwrot dotacji przy tego typu inwestycjach mógłby pogorszyć klimat inwestycyjny w Polsce i hamować tworzenie nowych miejsc pracy" - czytamy w uzasadnieniu.

Zauważono ponadto, że z uwagi na zmniejszające się bezrobocie inwestorzy coraz częściej sygnalizują czasowe problemy ze znalezieniem kadry do swoich nowych inwestycji. Jest to szczególnie istotne przy dużych inwestycjach, w których zatrudnienie ma znaleźć kilka tysięcy osób.

"Inwestorzy podejmują działania mające na celu zapewnienie zasobów ludzkich takie jak: współpraca z uczelniami wyższymi i szkołami zawodowymi oraz doszkalanie i pakiety relokacyjne dla osób wracających z emigracji. Rezultaty tych działań są jednak długofalowe i nie można wyznaczyć ich konkretnej daty" - dodano.

Pomysłodawcy zmiany argumentują ponadto, że w związku z tym do resortu rozwoju i Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu trafiają postulaty, szczególnie dużych inwestorów, aby uelastycznić wymagania w tym zakresie wzorem innych krajów, gdzie są one bardziej liberalne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zbliża się Tłusty Czwartek. Jeden pączek to średnio 300 kcal. Czy pracodawca może badać nadwagę, cukrzycę i nadciśnienie pracownika?

Co to jest Tłusty Czwartek? Kiedy Tłusty Czwartek 2025? Ile kcal ma 1 pączek? I czy wreszcie pracodawca może badać nadwagę, cukrzycę i nadciśnienie pracownika?

Trzynastka za 2024 rok. Jak ją obliczyć i kiedy wypłacić?

Trzynastka za 2024 rok należy się pracownikom jednostek sfery budżetowej, którzy przepracowali poprzedni rok kalendarzowy. Jak obliczyć wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego? Kiedy jest wypłata trzynastek? Czy odprowadza się od nich podatek i składki ZUS?

MRPiPS: Od 2 dni do 10 dni dodatkowego urlopu. Za 5 lat i za 25 lat pracy [Projekt ustawy, I kwartał 2025 r. RM]

Ministerstwo Rodziny kończy pracę nad nowym typ dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Wszystko wskazuje na to, że za kilka miesięcy Rada Ministrów przyjmie odpowiedni projekt ustawy nowelizującej. Urlop jest bardzo atrakcyjny - jest tym dłuższy, im dłuższy staż pracy ma pracownik. Nowe przepisu premiują więc pracowitość. Osoby ze stażem 25 lat pracy mają nie 26 dni urlopu, a 36 dni. I to rok w rok aż do emerytury. Jest to tak atrakcyjne, że dyskusje o tej propozycji rządu skupiają się od 10 miesięcy na tym, dlaczego tylko niektórzy pracownicy mają mieć ten przywilej. I kiedy wszyscy.

500 plus, 550 plus czy nawet 600 plus dla pracowników. Co miesiąc, za niekorzystanie z urlopu na żądanie, z powodu siły wyższej czy niechorowanie. Ministerstwo Pracy negatywnie o takich praktykach

Poruszamy kontrowersyjny temat dużych (bo nawet 500 zł, 550 zł czy 600 zł) comiesięcznych dodatków pieniężnych do wynagrodzenia, które wypłacane są pracownikom w wielu zakładach pracy, w tym w znanych nam wszystkim dyskontach. Ale czy w rzeczywistości premia absencyjna inaczej frekwencyjna jest legalna? Jaka nagroda za frekwencję? Ile wynosi premia absencyjna? Odpowiedzi mogą zaskoczyć.

REKLAMA

Będą zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja zainteresuje ofiary mobbingu i przemocy w miejscu pracy

Rząd pracuje nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Zmiany będą dotyczyć kwestii związanych z występowaniem różnych form przemocy w miejscu pracy.

1 dzień pracy Głównego Inspektora Pracy na aukcji WOŚP. Żadnej pracy się nie boję

Na aukcji WOŚP można wylicytować jeden dzień pracy Głównego Inspektora Pracy, Marcina Staneckiego. Można tam przeczytać CV Głównego Inspektora Pracy. To ciekawa i odważna propozycja, z której pieniądze zostaną przekazane na chore dzieci.

Zawodowe plany Polaków na 2025 rok [BADANIE]

Jakie Polacy mają plany zawodowe na 2025 rok? Nowy rok to pretekst do odważnych decyzji dotyczących pracy. Jakie postanowienia noworoczne mają w tym roku Polacy? Oto wyniki badania Pracuj.pl.

Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka 2025? Co na prezent? Nietypowo: Konwencja ONZ o prawach osób starszych. Zaskocz Dziadów!

Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka 2025? Co na prezent? Dla seniorów najważniejsze są poświęcony im czas, miłość i zrozumienie. Rzeczy materialne są mniej istotne. My dodatkowo podpowiadamy, że warto uświadomić Dziadków o ich prawach, bo właśnie trwają prace nad przełomowym aktem, chodzi o Konwencję ONZ o prawach osób starszych.

REKLAMA

3 wyzwania dla pracodawców w 2025 roku

3 wyzwania, jakie stoją w 2025 roku przed pracodawcami to: związane z robotyzacją rosnące obawy pracowników, zarządzanie wielokulturowymi zespołami oraz przygotowanie do jawności wynagrodzeń, która zacznie obowiązywać od 2026 roku.

Zmiana przepisów: Nowe kody umożliwią prawidłowe wypełnianie dokumentów ubezpieczeniowych i rozliczanie składek

Uzupełniający urlop macierzyński będzie dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych i dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji. Nowelizacja Kodeksu pracy oznacza, że konieczne będzie także wprowadzenie nowych kodów, które umożliwią prawidłowe wypełnianie dokumentów ubezpieczeniowych i rozliczanie składek ZUS. Resort rodziny i pracy przygotowuje projekt nowych przepisów.

REKLAMA