reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wynagrodzenie zasadnicze > Brak zapłaty wynagrodzenia w terminie

Brak zapłaty wynagrodzenia w terminie

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy, wynikającym z kodeksu pracy, jest obowiązek terminowego i prawidłowego wypłacania wynagrodzenia pracownikowi. Wynagrodzenie jest wypłacane terminowo, gdy wypłacane jest raz w miesiącu w stałym i z góry ustalonym terminie. Co jednak w sytuacji, gdy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia na czas?

Kodeks pracy stanowi, że wynagrodzenie powinno być wypłacane z dołu nie później niż do 10 dnia następnego miesiąca kalendarzowego. Przy czym należy pamiętać, że 10 dzień miesiąca jest to ostatni dzień wypłaty wynagrodzenia w danym miesiącu, a u pracodawcy mogę obowiązywać inne wcześniejsze terminy, np. ostatni dzień każdego miesiąca.

Wynagrodzenie jest wypłacane prawidłowo, gdy jest wypłacane w odpowiedniej wysokości i odpowiedniej formie (formie pieniężnej, w innej formie możliwa jest wypłata tylko części wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy) oraz wypłacane jest do rąk pracownika, w inny sposób tylko, gdy tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie.

W sytuacji, gdy pracodawca nie realizuje swoich obowiązków wobec pracownika związanych z wypłatą wynagrodzenia za pracę, pracownik może skorzystać z praw zagwarantowanych mu w kodeksie pracy, czyli wypowiedzieć umowę o pracę lub rozwiązać ją bez wypowiedzenia. Ponadto pracownik może złożyć pozew do sądu pracy lub złożyć zawiadomienie do sądu pracy. Najczęściej pracownicy, którym pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia w terminie, a stan ten utrzymuje się dłużej niż przez jeden miesiąc decydują się na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, czyli w oparciu o art. 55 § 2 kodeksu pracy, to jest z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę obowiązków pracowniczych. Rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie upoważnia pracownika do żądania od pracodawcy odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a przy umowach zawartych na czas określony za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia. Pracownik decydując się na rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie musi w oświadczeniu o rozwiązaniu umowy o pracę wskazać przyczynę uzasadniającą to rozwiązanie czyli np. brak wypłaty wynagrodzenia lub powtarzające się opóźnienia w zapłacie wynagrodzenia.

Polecamy książkę: Świadczenia na rzecz pracowników – podatki, ZUS, ewidencja

Należy pamiętać, że rozwiązanie umowy o pracę nie może nastąpić po upływie miesiąca od powzięcia przez pracownika informacji o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Jeżeli opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń powtarzają się każdego miesiąca, pracownik ma otwarty termin do złożenia oświadczenia o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia przez okres miesiąca od dnia powzięcia wiadomości o ostatnim niewypłaceniu mu należnego wynagrodzenia. Pracownik może po każdym miesiącu, w którym pracodawca uchybił terminowi płatności rozwiązać bez wypowiedzenia umowę w terminie miesiąca od dnia uzyskania wiadomości o tym czynie. W sytuacji, gdy pracownik tego nie uczyni, a pracodawca kontynuuje swoje naganne zachowanie to pracownik może z tego uprawnienia skorzystać w kolejnym miesiącu, wskazując, jako przyczynę brak zapłaty wynagrodzenia w terminie określonym w kodeksie pracy lub wynikającym z regulaminu pracy, przez okres, w jakim pracodawca dopuszczał się naruszenia swoich obowiązków pracodawcy (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 maja 2017 r.).

Pracownik decydując się na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu opóźnienia przez pracodawcę w zapłacie wynagrodzenia na czas, powinien pamiętać, że zdaniem Sądu Najwyższego krótkotrwałe- dwu czy trzy dniowe opóźnienie w zapłacie wynagrodzenia, nie uzasadnia rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy. W takiej sytuacji musi liczyć się z tym, że to pracodawca może odwołać się do sądu pracy, z żądaniem zasądzenia na swoją rzecz odszkodowania. Odszkodowanie przysługuje pracodawcy w wysokości wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia, a w przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony, odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia.

Zobacz serwis: Wynagrodzenie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama