REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brak zapłaty wynagrodzenia w terminie

Brak zapłaty wynagrodzenia w terminie /Fot. Fotolia
Brak zapłaty wynagrodzenia w terminie /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy, wynikającym z kodeksu pracy, jest obowiązek terminowego i prawidłowego wypłacania wynagrodzenia pracownikowi. Wynagrodzenie jest wypłacane terminowo, gdy wypłacane jest raz w miesiącu w stałym i z góry ustalonym terminie. Co jednak w sytuacji, gdy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia na czas?

Kodeks pracy stanowi, że wynagrodzenie powinno być wypłacane z dołu nie później niż do 10 dnia następnego miesiąca kalendarzowego. Przy czym należy pamiętać, że 10 dzień miesiąca jest to ostatni dzień wypłaty wynagrodzenia w danym miesiącu, a u pracodawcy mogę obowiązywać inne wcześniejsze terminy, np. ostatni dzień każdego miesiąca.

Autopromocja

Wynagrodzenie jest wypłacane prawidłowo, gdy jest wypłacane w odpowiedniej wysokości i odpowiedniej formie (formie pieniężnej, w innej formie możliwa jest wypłata tylko części wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy) oraz wypłacane jest do rąk pracownika, w inny sposób tylko, gdy tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie.

W sytuacji, gdy pracodawca nie realizuje swoich obowiązków wobec pracownika związanych z wypłatą wynagrodzenia za pracę, pracownik może skorzystać z praw zagwarantowanych mu w kodeksie pracy, czyli wypowiedzieć umowę o pracę lub rozwiązać ją bez wypowiedzenia. Ponadto pracownik może złożyć pozew do sądu pracy lub złożyć zawiadomienie do sądu pracy. Najczęściej pracownicy, którym pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia w terminie, a stan ten utrzymuje się dłużej niż przez jeden miesiąc decydują się na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, czyli w oparciu o art. 55 § 2 kodeksu pracy, to jest z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę obowiązków pracowniczych. Rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie upoważnia pracownika do żądania od pracodawcy odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a przy umowach zawartych na czas określony za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia. Pracownik decydując się na rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie musi w oświadczeniu o rozwiązaniu umowy o pracę wskazać przyczynę uzasadniającą to rozwiązanie czyli np. brak wypłaty wynagrodzenia lub powtarzające się opóźnienia w zapłacie wynagrodzenia.

Polecamy książkę: Świadczenia na rzecz pracowników – podatki, ZUS, ewidencja

Należy pamiętać, że rozwiązanie umowy o pracę nie może nastąpić po upływie miesiąca od powzięcia przez pracownika informacji o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Jeżeli opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń powtarzają się każdego miesiąca, pracownik ma otwarty termin do złożenia oświadczenia o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia przez okres miesiąca od dnia powzięcia wiadomości o ostatnim niewypłaceniu mu należnego wynagrodzenia. Pracownik może po każdym miesiącu, w którym pracodawca uchybił terminowi płatności rozwiązać bez wypowiedzenia umowę w terminie miesiąca od dnia uzyskania wiadomości o tym czynie. W sytuacji, gdy pracownik tego nie uczyni, a pracodawca kontynuuje swoje naganne zachowanie to pracownik może z tego uprawnienia skorzystać w kolejnym miesiącu, wskazując, jako przyczynę brak zapłaty wynagrodzenia w terminie określonym w kodeksie pracy lub wynikającym z regulaminu pracy, przez okres, w jakim pracodawca dopuszczał się naruszenia swoich obowiązków pracodawcy (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 maja 2017 r.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownik decydując się na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu opóźnienia przez pracodawcę w zapłacie wynagrodzenia na czas, powinien pamiętać, że zdaniem Sądu Najwyższego krótkotrwałe- dwu czy trzy dniowe opóźnienie w zapłacie wynagrodzenia, nie uzasadnia rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy. W takiej sytuacji musi liczyć się z tym, że to pracodawca może odwołać się do sądu pracy, z żądaniem zasądzenia na swoją rzecz odszkodowania. Odszkodowanie przysługuje pracodawcy w wysokości wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia, a w przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony, odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia.

Zobacz serwis: Wynagrodzenie

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
35 tysięcy złotych rocznie (przeciętnie) kosztuje polską firmę jeden niezaangażowany pracownik. Dlatego warto dbać o motywację personelu

Czym jest zaangażowanie? Kiedy pracownik jest zaangażowany w pracy? Dlaczego pracodawcy powinni dbać o zwiększenie poziomu zaangażowania pracowników?

Pracownik może krócej chorować od drugiej połowy 2024 r.! Zmieniły się przepisy dotyczące wypłaty zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia

Pracownik może krócej chorować od drugiej połowy 2024 r.! Zmieniły się przepisy dotyczące wypłaty zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia. Zasiłek można pobierać do 91 dni. Od tej zasady są jednak wyjątki, sprawdź jakie.

Sejm: Będą dwie niedziele handlowe w miesiącu i wyższe wynagrodzenie pracowników

Sejm pracuje zmianą regulacji dotyczących zasad prowadzenia handlu i czynności związanych z handlem w niedzielę. Projekt ustawy dotyczy zwiększenia liczby niedziel, w których handel jest dozwolony oraz wynagrodzenia za pracę w niedzielę.

Sejm: Od 1 lipca 2024 r. pieniądze dla przedstawicieli osób niepełnosprawnych [projekt nowelizacji]

Przedstawiciele osób niepełnosprawnych, którzy mają mieć zagwarantowane pieniądze na działalność, to rady ds. osób niepełnosprawnych. Prawdziwe, a nie wirtualne pieniądze umożliwią im realną działalność w społecznościach lokalnych na rzecz osób niepełnosprawnych.

REKLAMA

Zmiany w Kodeksie pracy 2024 r.

Czekają nas nie małe zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r. Chodzi o ważną sprawę, bo o życie i zdrowie pracowników - w tym ich rozrodczość. Projekt zmian przepisów BHP w KP dotyczy dostosowania polskiego prawa do przepisów UE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem czynnikami rakotwórczymi lub mutagenami podczas pracy, które wpływają negatywnie na rozrodczość kobiet i mężczyzn.

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

REKLAMA

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

REKLAMA