Kategorie

Brak zapłaty wynagrodzenia w terminie

Brak zapłaty wynagrodzenia w terminie /Fot. Fotolia
Fotolia
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy, wynikającym z kodeksu pracy, jest obowiązek terminowego i prawidłowego wypłacania wynagrodzenia pracownikowi. Wynagrodzenie jest wypłacane terminowo, gdy wypłacane jest raz w miesiącu w stałym i z góry ustalonym terminie. Co jednak w sytuacji, gdy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia na czas?

Kodeks pracy stanowi, że wynagrodzenie powinno być wypłacane z dołu nie później niż do 10 dnia następnego miesiąca kalendarzowego. Przy czym należy pamiętać, że 10 dzień miesiąca jest to ostatni dzień wypłaty wynagrodzenia w danym miesiącu, a u pracodawcy mogę obowiązywać inne wcześniejsze terminy, np. ostatni dzień każdego miesiąca.

Wynagrodzenie jest wypłacane prawidłowo, gdy jest wypłacane w odpowiedniej wysokości i odpowiedniej formie (formie pieniężnej, w innej formie możliwa jest wypłata tylko części wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy) oraz wypłacane jest do rąk pracownika, w inny sposób tylko, gdy tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie.

W sytuacji, gdy pracodawca nie realizuje swoich obowiązków wobec pracownika związanych z wypłatą wynagrodzenia za pracę, pracownik może skorzystać z praw zagwarantowanych mu w kodeksie pracy, czyli wypowiedzieć umowę o pracę lub rozwiązać ją bez wypowiedzenia. Ponadto pracownik może złożyć pozew do sądu pracy lub złożyć zawiadomienie do sądu pracy. Najczęściej pracownicy, którym pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia w terminie, a stan ten utrzymuje się dłużej niż przez jeden miesiąc decydują się na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, czyli w oparciu o art. 55 § 2 kodeksu pracy, to jest z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę obowiązków pracowniczych. Rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie upoważnia pracownika do żądania od pracodawcy odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a przy umowach zawartych na czas określony za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia. Pracownik decydując się na rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie musi w oświadczeniu o rozwiązaniu umowy o pracę wskazać przyczynę uzasadniającą to rozwiązanie czyli np. brak wypłaty wynagrodzenia lub powtarzające się opóźnienia w zapłacie wynagrodzenia.

Polecamy książkę: Świadczenia na rzecz pracowników – podatki, ZUS, ewidencja

Reklama

Należy pamiętać, że rozwiązanie umowy o pracę nie może nastąpić po upływie miesiąca od powzięcia przez pracownika informacji o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Jeżeli opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń powtarzają się każdego miesiąca, pracownik ma otwarty termin do złożenia oświadczenia o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia przez okres miesiąca od dnia powzięcia wiadomości o ostatnim niewypłaceniu mu należnego wynagrodzenia. Pracownik może po każdym miesiącu, w którym pracodawca uchybił terminowi płatności rozwiązać bez wypowiedzenia umowę w terminie miesiąca od dnia uzyskania wiadomości o tym czynie. W sytuacji, gdy pracownik tego nie uczyni, a pracodawca kontynuuje swoje naganne zachowanie to pracownik może z tego uprawnienia skorzystać w kolejnym miesiącu, wskazując, jako przyczynę brak zapłaty wynagrodzenia w terminie określonym w kodeksie pracy lub wynikającym z regulaminu pracy, przez okres, w jakim pracodawca dopuszczał się naruszenia swoich obowiązków pracodawcy (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 maja 2017 r.).

Pracownik decydując się na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu opóźnienia przez pracodawcę w zapłacie wynagrodzenia na czas, powinien pamiętać, że zdaniem Sądu Najwyższego krótkotrwałe- dwu czy trzy dniowe opóźnienie w zapłacie wynagrodzenia, nie uzasadnia rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy. W takiej sytuacji musi liczyć się z tym, że to pracodawca może odwołać się do sądu pracy, z żądaniem zasądzenia na swoją rzecz odszkodowania. Odszkodowanie przysługuje pracodawcy w wysokości wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia, a w przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony, odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia.

Zobacz serwis: Wynagrodzenie

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?