REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kodeks pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kontrola PIP 2021 - jak się przygotować?

Kontrola PIP w 2021 r. może zdarzać się częściej. Inspekcja Pracy zapowiada, co będzie kontrolować. Jak przygotować się do kontroli PIP? Jakie dokumenty będą sprawdzane? Czy kontrola może odbyć się zdalnie?

Niedziela handlowa czy niehandlowa?

Niedziela handlowa wypada 7 razy w roku kalendarzowym. Czy dana niedziela jest handlowa czy niehandlowa w 2021 roku? Czy jutro jest zakaz handlu? Sprawdź, czy najbliższa niedziela jest handlową.

Odrabianie godzin pracy za czas przestoju

Odrabianie godzin pracy za czas przestoju spowodowanego COVID-19 stosowane jest przez niektórych pracodawców. Czy pracownik może pracować 12 godzin dziennie, co daje 68 godzin tygodniowo? Czy można powierzyć pracownikowi inną pracę na czas przestoju?

Czas pracy kierowcy - zmiany od 20 sierpnia 2020 r.

Czas pracy kierowcy w 2020 r. uległ pewnym modyfikacjom. Od 20 sierpnia obowiązują nowe przepisy z Pakietu mobilności. Jakich przewozów dotyczą zmiany? Artykuł omawia: dwa skrócone odpoczynki pod rząd, maksymalny okres bez powrotu do bazy, miejsce wypoczynku przy regularnych odpoczynkach tygodniowych, odpoczynek na promie i w pociągu, przerwy podczas jazdy pojazdu, przekroczenie czasu prowadzenia przy powrocie do bazy lub miejsca zamieszkania oraz infrastrukturę parkingową.

REKLAMA

Jak przerwę w pracy na papierosa zastąpić dobrymi nawykami?

Palenie papierosów wpływa niekorzystnie na zdrowie, ale może również wpływać na obniżenie wydajności pracownika. Jak przerwę w pracy na papierosa zastąpić zdrowymi nawykami? Co zrobić, aby chęć zapalenia nie zaburzała planu dnia?

Czy kierowanie pracowników na zaległy urlop jest zgodne z Kodeksem pracy?

Tarcza Antykryzysowa 4.0 ma zawierać przepisy dotyczące zmian w prawie pracy, m.in. zaległego urlopu wypoczynkowego. Czy kierowanie pracowników na zaległy urlop jest aktualnie zgodne z Kodeksem pracy?

Niedziela handlowa – lipiec 2020

Jednak niedziela lipca 2020 r. już za nami. Była to niedziela niehandlowa. Zgodnie z kalendarzem w lipcu są jeszcze trzy niedziele - 12, 19 i 26 lipca. Czy są to niedziele handlowe?

Kodeks pracy 2018 - aktualny akt prawny

Przedstawiamy aktualny tekst ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. (z późniejszymi zmianami) Kodeks pracy. Sprawdź, jakie zmiany czekają pracodawców i pracowników w 2018 roku.

REKLAMA

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika

Można zaryzykować twierdzenie, że pracodawcy dzielą się na tych, którzy ułatwiają, bądź też utrudniają pracownikowi podnoszenie kwalifikacji zawodowych, a pracownicy - na tych, którzy chętnie, bądź też niechętnie kwalifikacje zawodowe podnoszą. Zgodnie z definicją zawartą w art. 1031 § 1 Kodeksu pracy przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Zwykle w tym kontekście padają pytania o zakres uprawnień i obowiązków stron stosunku pracy w tym zakresie.

Zmiana roszczenia odszkodowawczego na przywrócenie do pracy

W związku z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę, pracownik ma prawo wyboru czy chce przywrócenia do pracy czy też odszkodowania. Czy w trakcie postępowania sądowego, pracownik może zmienić roszczenie z pierwotnego zgłoszonego żądania przywrócenia do pracy na wypłatę odszkodowania, albo odwrotnie?

Granice odpowiedzialności pracowników za szkodę wyrządzoną pracodawcy

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda.

Sytuacja członków zarządu w wypadku przejścia przedsiębiorstwa na innego pracodawcę

Zgodnie z art. 23(1) § 1 kodeksu pracy, w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Czy reguła ta dotyczy także stosunków pracy pracowników będących członkami zarządu?

Co powinien zrobić pracownik, gdy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia?

Pracodawca, który nie wypłaca pracownikowi w terminie wynagrodzenia ciężko narusza swój obowiązek. Jakie praktyczne możliwości ma pracownik, jeśli pracodawca nie wypłaca mu umówionego wynagrodzenia?

Wartość przedmiotu sporu w sprawach z zakresu prawa pracy

Kodeks postępowania cywilnego reguluje sposób oznaczania wartości przedmiotu sporu (wps). Wartość przedmiotu sporu w sprawach pracowniczych została jednak określona odmiennie. Jeśli sąd pracy ma wątpliwości, może sprawdzić wartość przedmiotu sporu oznaczoną przez powoda.

Jak ustalić istnienie stosunku pracy?

Wiele osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych de facto wykonuje pracę, która nosi cechy charakterystyczne dla stosunku pracy. W takiej sytuacji można wystąpić z powództwem o ustalenie istnienia stosunku pracy.

Przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę

Termin na wniesienie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę wynosi 21 dni. Wniesienie odwołania po upływie tego terminu pozbawia pracownika możności obrony jego praw. Jednakże w przypadku gdy pracownik nie ponosi winy w uchybieniu terminowi na dokonanie czynności procesowej, może wnosić o jego przywrócenie.

Czym jest godziwe wynagrodzenie za pracę

Zgodnie z artykułem 13 Kodeksu pracy pracownik ma prawo do godziwego wynagrodzenia za pracę. Brak jest jednak w Kodeksie pracy definicji "godziwego wynagrodzenia", w związku z tym należy odwołać się do orzecznictwa.

Informacja o wypłacie ekwiwalentu za urlop w świadectwie pracy a brak jego wypłaty

W świadectwie pracy umieszczono informację o wypłacie ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Pracodawca jednak go nie wypłacił. Czy pracownik może domagać się jego zapłaty i jak ma to zrobić?

Nałożenie kary porządkowej podczas choroby pracownika

Pracodawca może dyscyplinować pracowników nakładając na nich kary porządkowe. Co w przypadku, gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby a pracodawca chce w tym czasie ukarać go karą porządkową?

Zawieranie umów na zastępstwo od 22 lutego 2016 r.

Od 22 lutego 2016 r. w Kodeksie pracy nie występuje już umowa na zastępstwo. Nie oznacza to jednak, że nie można zawierać takich umów. Jakie są zasady zawierania umów na czas zastępstwa po zmianie przepisów?

W jakim terminie można nałożyć karę porządkową?

Przepisy Kodeksu pracy wyznaczają dwie granice czasowe, w których jest możliwe ukaranie pracownika za przewinienie. Co w przypadku, gdy pracodawca nałoży karę porządkową po terminie?

Kara porządkowa na urlopie wypoczynkowym lub bezpłatnym

W razie naruszenia przez pracownika obowiązków pracowniczych lub dyscypliny pracy pracodawca może nałożyć karę porządkową. Czy pracodawca może nałożyć karę na pracownika, który przebywa na urlopie wypoczynkowym lub bezpłatnym?

Nowe obowiązki pracodawców w 2016 r.

Pracodawców czekają nowe obowiązki. Projekt zmian w Kodeksie pracy ma wprowadzić obowiązek potwierdzania pracownikowi na piśmie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę jeszcze przed dopuszczeniem go do pracy.

Umowa na czas określony 2016 a skrócenie długoterminowych umów

Zmiany, jakie zaczną obowiązywać od 22 lutego 2016 r., pozwolą na zatrudnianie danego pracownika na umowę na czas określony maksymalnie przez 33 miesiące. Czy długoterminowe umowy zawarte przed tym terminem trzeba będzie skrócić do 33 miesięcy?

Odszkodowanie za wadliwe rozwiązanie umowy o pracę na czas określony 2016

Od 22 lutego 2016 r. umowę o pracę na czas określony będzie można wypowiedzieć, a okres wypowiedzenia będzie uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. W przypadku wadliwego rozwiązania umowy o pracę na czas określony bez wypowiedzenia lub w razie naruszenia przepisów o wypowiadaniu takich umów pracodawca będzie musiał zapłacić pracownikowi odszkodowanie. Ile będzie wynosiło odszkodowanie?

Zniszczenie służbowego sprzętu - odpowiedzialność za mienie powierzone

Co do zasady, jeżeli pracodawca w sposób odpowiedni powierzył pracownikowi rzeczy, które mają służyć wykonywaniu pracy a pracownik je zniszczy lub utraci, będzie miał obowiązek naprawienia szkody pracodawcy w pełnej wysokości.

Zwolnienie dyscyplinarne w okresie wypowiedzenia a roszczenia

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy zarówno pracownik, jak i pracodawca mogą w każdym czasie rozwiązać łączącą ich umowę o pracę za okresem wypowiedzenia. Czasami zdarza się, że pracodawca wypowiada umowę o pracę, a następnie w okresie wypowiedzenia wręcza pracownikowi zwolnienie dyscyplinarne. Czy jest to dopuszczalne i jakie roszczenia w związku z tym przysługują?

Umowy na czas określony 2016 – wyjaśnienia MPiPS

Od 22 lutego 2016 r. będą obowiązywały znowelizowane przepisy Kodeksu pracy, które ograniczają zawieranie umów na czas określony. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia nowe przepisy o umowach terminowych.

Roszczenia za niewydanie świadectwa pracy

Pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy niezwłocznie po zakończeniu stosunku pracy. Jeżeli na skutek niewydania lub błędów w świadectwie pracy były pracownik poniósł szkodę w postaci niemożności podjęcia nowego zatrudnienia, może dochodzić przed sądem nie tylko sprostowania świadectwa, ale również odszkodowania.

Szkolenia finansowane ze środków unijnych a umowa szkoleniowa

Pracodawca chce skierować pracownika na szkolenie sfinansowane w całości ze środków pochodzących z Unii Europejskiej. Czy w tej sytuacji, pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji i zawrzeć taki warunek w umowie szkoleniowej?

Zawieszenie stosowania przepisów prawa pracy

Pracodawca może zawiesić jedynie stosowanie przepisów wewnątrzzakładowych (np. układów zbiorowych pracy czy regulaminów pracy). Nie jest to dopuszczalne w stosunku do powszech­nie obowiązujących przepisów prawa pracy, np. Kodeksu pracy czy rozporządzeń. Ponadto zawieszenie dotyczy zapisów kształtujących korzystniej sytuację pracowników niż przepisy powszechnie obowiązujące.

Wykroczenia w prawie pracy

Wykroczenie może być popełnione przez praco­dawcę bądź przez osobę działającą w jego imieniu lub każdą inną, która wbrew obowiązkowi nie wyko­nała określonych działań na rzecz pracowników.

Wygaśnięcie stosunku pracy

Wygaśnięcie jest jedną z form rozwiązania stosunku pracy. W jakich przypadkach wygasa umowa o pracę?

Wybór w prawie pracy

Wybór stanowi podstawę nawiązania stosun­ku pracy wówczas, gdy obowiązujące przepisy prawa lub statuty organizacji stanowią, że osoba wybrana na określone stanowisko ma obowiązek pozostawania w stosunku pracy. Na podstawie wyboru są najczęściej zatrudniani pracownicy samorządowi.

Właściwość miejscowa i rzeczowa - prawo pracy, ubezpieczenia

Właściwość miejscowa wskazuje, który sąd pracy jest właściwy do rozpatrzenia sprawy ze względu na terytorialną kompetencję.

Siedziba pracodawcy - definicja

W umowie o pracę należy określić miejsce pracy. Jest ono jednym z podstawowych elementów tej umowy. Najczęściej pracodawca w porozumieniu z pracownikiem określa, że miejscem pracy będzie siedziba pracodawcy. Również w przypadku, gdy miejsce pracy nie zostanie ustalone w umowie o pracę, przyjmuje się, że jest nim siedziba pra­codawcy.

Sposoby rozwiązania sporu zbiorowego

Spór zbiorowy może dotyczyć np. warunków pracy, płacy, świadczeń socjalnych czy praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup zawo­dowych osób, którym przysługuje prawo zrzesza­nia się. Strony sporu zbiorowego w celu jego rozwiązania mogą prowadzić rokowania lub mediacje i arbitraż.

Rada pracownicza a rada pracowników

Rada pracownicza to organ samorządu pracowników przedsiębiorstwa państwowego, przedsiębiorstwa mieszanego i pań­stwowych instytucji filmowych. Natomiast rada pracowników to organ samorządu pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwach innych niż państwowe.

Przywrócenie terminu w prawie pracy

Przywrócenie terminu to instytucja procesowa, która polega na dopuszcze­niu możliwości wykonania czynności procesowej po upływie terminu wyznaczonego do jej wykona­nia. Przywrócenie terminu w prawie pracy jest dopuszczalne w konkretnych sytuacjach.

Przedawnienie w prawie pracy i ubezpieczeniach

Terminy przedawnienia określone w Kodeksie pracy mają charakter bezwzględnie obowiązujący i nie mogą być ani skracane, ani przedłużane postano­wieniami stron stosunku pracy. Jak wygląda kwestia przedawnienia należności w ubezpieczeniach społecznych?

Pracodawca i pracownik - definicja

Pracodawcą jest osoba lub instytucja zatrudniająca osoby w ramach stosunku pracy. Natomiast pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie stosunku pracy. Kim jest pracownik w ubezpieczeniach społecznych?

Odwołanie z funkcji a wypowiedzenie umowy o pracę z członkiem zarządu

Członek zarządu spółki kapitałowej może być w każdym czasie odwołany. Powyższa czynność nie pozbawia go jednakże automatycznie utraty statusu pracownika, jeżeli był zatrudniony w ramach stosunku pracy. Niniejsze opracowanie ukazuje relacje pomiędzy odwołaniem z funkcji a wypowiedzeniem stosunku pracy, realizowanym w stosunku do członka zarządu.

Praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze - definicja

Prace o szczególnym charakterze to prace wyma­gające od pracowników szczególnej odpowiedzial­ności oraz szczególnej sprawności psychofizycz­nej, których możliwość należytego wykonywania w sposób niezagrażający bezpieczeństwu publicz­nemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób, zmniej­sza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego na skutek pogorszenia sprawności psychofizycznej, związanego z procesem starzenia się.

Postępowanie o roszczenia ze stosunku pracy

Postępowanie o roszczenia ze stosunku pracy jest prowadzone przed sądem pracy. W spra­wach pracowniczych można występować do sądu pracy w przypadkach wskazanych przez przepisy Kodeksu pracy.

Oświadczenia woli w prawie pracy

W czasie trwania stosunku pracy jego strony, tj. pra­codawca i pracownik, są uprawnione do składania sobie wzajemnych oświadczeń woli. Zarówno praco­dawca, jak i pracownik mogą składać oświadczenia dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę lub roz­wiązania umowy bez wypowiedzenia. Takie oświad­czenia woli skutkują rozwiązaniem stosunku pracy.

Rewolucyjne zmiany w umowach na czas określony w 2016 r.

Od 22 lutego 2016 roku wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy, zgodnie z którą obecnie obowiązujące przepisy dotyczące umów zawieranych na czas określony zostaną zmienione. W myśl nowych zasad, będą trzy rodzaje umów: na okres próbny, na czas określony oraz na czas nieokreślony. Ponadto co do zasady umowy na czas określony będą zawierane maksymalnie na okres 33 miesięcy między tymi samymi stronami a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech co oznacza, że każdorazowo czwarta umowa na czas określony powinna być zawierana na czas nieokreślony.

Ochrona pracownika w prawie pracy

Ochrona pracowników może przyjąć w pra­wie pracy różne formy. Może dotyczyć ochrony przed wypowiedzeniem czy rozwiązaniem umowy o pracę, ochrony życia i zdrowia, czyli obowiązku zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higie­nicznych warunków pracy, czy ochrony poszcze­gólnych kategorii pracowników.

Podstawowe obowiązki pracownika w prawie pracy

Pracownik zawierając umowę o pracę zobowiązuje się do sumiennego i starannego świadczenia pracy, stosowania się do poleceń przełożonych, wykonywa­nia ciążących na nim obowiązków i dbania o dobro zakładu pracy. Podstawowe obowiązki pracownika zostały wskazane w Kodeksie pracy. Za niewypełnianie lub niewłaściwe wypełnianie obowiązków pracownik może ponieść odpowie­dzialność porządkową, a nawet może zostać zwolniony dyscyplinarnie.

Miejsce pracy jako element umowy o pracę

Miejsce wykonywania pracy powinno być elemen­tem umowy o pracę. Jeżeli taki zapis nie znajdzie się w umowie, uznaje się, że miejscem pracy pra­cownika jest siedziba pracodawcy. Miejscem pracy może być siedziba pracodawcy, miejsce, gdzie znajduje się oddział lub zakład (jeże­li są różne od siedziby), faktyczne miejsce świad­czenia pracy bądź zamieszkania pracownika (tele­praca). W większości przypadków praca jest wyko­nywana w siedzibie pracodawcy. Są również inne możliwości jej określenia.

Komisja pojednawcza w zakładzie pracy

Na komisję pojednawczą składa się zespół osób powołanych w celu nakłonienia stron konfliktu do ugodowego załatwienia sporu. Pracodawca nie ma obowiązku powoływania komisji, ale powinien dążyć do ugodowego załatwienia konfliktów wynikłych ze stosunku pracy.

REKLAMA