REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przestrzeganie norm czasu pracy przy pracy zdalnej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Julia Janik
aplikant adwokacki w Kancelarii Brzezińska Narolski Adwokaci (http://bnadwokaci.pl/). Zajmuje się sprawami z zakresu szeroko pojętego prawa pracy i obsługą klientów korporacyjnych. Specjalizuje się we wspieraniu zespołów HR, opracowywaniu umów i dokumentacji pracowniczej. Skupia się m.in. na kwestiach mobbingu, nierównego traktowania, oraz zatrudniania cudzoziemców
Przestrzeganie norm czasu pracy przy pracy zdalnej
Przestrzeganie norm czasu pracy przy pracy zdalnej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czas pracy zdalnej - czy możliwe jest zagwarantowanie przestrzegania norm czasu pracy?

Zagwarantowanie przestrzegania norm czasu pracy w pracy zdalnej jest możliwe

Pandemia, zmieniająca się rzeczywistość oraz nowe oczekiwania ze strony pracowników doprowadziły do sytuacji, w której wprowadzenie na stałe regulacji dotyczących pracy zdalnej jest nieuniknione. Powstaje jednak pytanie, czy obowiązujące przepisy i planowana nowelizacja Kodeksu pracy są wystarczające, aby uniknąć ryzyka wystąpienia naruszeń związanych z przestrzeganiem norm czasu pracy wykonywanej zdalnie. Wątpliwość dotyczy także sposobu, w jaki należałoby zagwarantować pracodawcy przestrzeganie obowiązujących przepisów prawa.

REKLAMA

Wykonywanie pracy zdalnej - problemy

REKLAMA

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Ustawy covidowej[1] praca zdalna może zostać polecona pracownikowi przez pracodawcę w celu przeciwdziałania COVID-19 w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu. Pomimo zmiany formy wykonywania pracy na zdalną, pracodawca nie jest zwolniony z obowiązku przestrzegania zasad ewidencjonowania czasu pracy uregulowanych w obowiązujących przepisach, w szczególności w przepisach Kodeksu pracy.

Przepisy Ustawy covidowej nie regulują w sposób szczegółowy uprawnień pracodawcy w zakresie monitorowania i kontroli czasu pracy pracowników zdalnych. Podstawowym problemem z jakim spotykają się pracodawcy, może być przestrzeganie obowiązujących pracownika norm czasu pracy oraz utrudniona możliwość kontroli wykonywanej pracy przez pracodawcę. Pracownik wykonujący pracę w formie zdalnej może bowiem próbować wykazać, iż wykonywał powierzoną mu pracę w wymiarze większym niż wynikający z obowiązujących go norm czasu pracy i domagać się rekompensaty za przepracowane godziny nadliczbowe.

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy również nie rozwiązuje w pełni braków wynikających z aktualnego uregulowania Ustawy covidowej. Planowane przepisy zakładają jedynie, że porozumienie bądź regulamin wprowadzające pracę zdalną będą określały zasady potwierdzania obecności pracownika na stanowisku pracy oraz zasady kontroli wykonywanej przez niego pracy.

Ewidencja czasu pracy zdalnej

Pomimo świadczenia przez pracownika pracy w formie zdalnej, pracodawca ma obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy zgodnie z art. 149 KP. Pracodawca może także polecić pracownikowi prowadzenie ewidencji wykonanych czynności określając w szczególności formę i częstotliwość jej prowadzenia. Taka możliwość wynika z uregulowania Ustawy covidowej i ma na celu zwiększenie kontroli nad pracą wykonywaną poza biurem. Kodeksowa ewidencja czasu pracy, którą każdy pracodawca ma obowiązek prowadzić, polega w szczególności na ustaleniu liczby przepracowanych przez pracownika godzin, określeniu godzin rozpoczynania i kończenia pracy oraz ustaleniu przepracowanych godzin nadliczbowych. Jeżeli praca jest wykonywana zdalnie, skutecznym sposobem potwierdzania godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy może być wysłanie przez pracownika wiadomości e-mail bądź sms do pracodawcy lub, w przypadku wprowadzenia w firmie odpowiednich systemów informatycznych, zalogowanie się pracownika na specjalnej platformie online.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

System zadaniowego czasu pracy a praca zdalna

W niektórych przypadkach, gdy stanowisko pracownika i charakter wykonywanej pracy na to pozwalają, praca może być świadczona w systemie zadaniowego czasu pracy. System zadaniowy może zostać wprowadzony, jeżeli rodzaj pracy, jej organizacja albo miejsce wykonywania uniemożliwia lub znacznie utrudniają kontrolę pracodawcy nad pracownikiem w czasie wykonywania pracy. Do wprowadzenia tego systemu wystarczające jest wystąpienie chociaż jednej z wymienionych wyżej okoliczności. Wprowadzenie systemu zadaniowego czasu pracy zwykle będzie możliwe, gdy z góry można przewidzieć jaki czas niezbędny będzie do wykonania przez pracownika poszczególnych czynności, zadań. Nie znajdzie on natomiast uzasadnienia, gdy pracownik zobowiązany jest do wykonywania pracy w ściśle określonym przedziale czasowym w ciągu dnia lub gdy musi pozostawać w gotowości do świadczenia pracy. Pomimo wprowadzenia systemu zadaniowego czasu pracy pracodawca nie jest jednak zwolniony z przestrzegania norm czasu pracy określonych w art. 129 KP (8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym). Powierzone pracownikowi zadania powinny być również obiektywnie możliwe do wykonania, tak aby zachować normy 11 godzin dobowego i 35 godzin tygodniowego odpoczynku.

Podsumowanie

REKLAMA

Zarówno obowiązujące regulacje dotyczące pracy zdalnej jak i planowane w tym zakresie zmiany, pozostawiają pracodawcy dużą swobodę w zakresie możliwości ustalenia zasad jej wykonywania. W kontekście przestrzegania norm czasu pracy zdalnej zastosowanie będą miały powszechnie obowiązujące regulacje przewidziane w Kodeksie pracy oraz rozwiązania uszczegóławiające wprowadzone w wewnętrznych regulacjach zakładowych. Pokreślić należy również, że pomimo świadczenia pracy w formie zdalnej pracodawca nadal zachowuje wszelkie uprawnienia kontrolne wobec zatrudnionej osoby, w szczególności może wymagać od pracownika rozliczenia się z efektów wykonanej pracy. Pracodawca może ustalić z pracownikiem, że będzie on miał obowiązek przekazywania wyników pracy na przykład w formie przesyłanych mailowo raportów po zakończonym dniu pracy, bądź wprowadzić odpowiednie systemy teleinformatyczne, za pomocą których komunikacja z pracownikiem i jej przebieg czasowy będą automatycznie odnotowywane.

Julia Janik, aplikant adwokacki w Kancelarii Brzezińska Narolski Adwokaci sp. partnerska. Zajmuje się sprawami z zakresu szeroko pojętego prawa pracy i obsługą klientów korporacyjnych. Specjalizuje się we wspieraniu zespołów HR, opracowywaniu umów i dokumentacji pracowniczej. Skupia się m.in. na kwestiach mobbingu, nierównego traktowania, oraz zatrudniania cudzoziemców.

[1] Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia nowej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przez GUS. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

Nie możemy zgubić człowieczeństwa

Rozmowa z Katarzyną Oksińską, dyrektorką Departamentu HR w Centralnym Ośrodku Informatyki, o tym, jak budować motywację do pracy w firmie sektora publicznego.

REKLAMA

Boże Ciało 2025 i inne dni wolne [Czerwiec]

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w czerwcu 2025 roku występują 2 święta wolne od pracy. W całym roku jest ich 14. Kiedy wypada Boże Ciało? Ile jest dni wolnych od pracy w czerwcu?

Czy czterodniowy tydzień pracy jest realny?

Prawo do trzech wolnych dni w tygodniu to marzenie niejednego pracownika. Czy wkrótce ma szansę stać się realne? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdziłby się w polskich warunkach? Jak wygląda to w innych krajach?

Wpłaty do PPK nalicza się od całego wynagrodzenia uczestnika PPK [Przykłady]

Jeśli uczestnikowi PPK przysługuje np. pakiet medyczny, finansowany w całości przez pracodawcę, również od wartości tego pakietu należy obliczyć i pobrać wpłaty do PPK. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy uczestnik PPK nie otrzymał w danym miesiącu żadnego wynagrodzenia poza tym świadczeniem – w takim przypadku pracodawca nie ma z czego pobrać wpłat do PPK finansowanych przez uczestnika.

2 dni plus do urlopu wypoczynkowego za każde 5 lat pracy. Co się dzieje z propozycją… Nie słychać o niej w kampanii prezydenckiej 2025 r.

W kwietniu 2024 ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziało wprowadzenie urlopu zależnego od stażu pracy dla grupy pracowników. 13 stycznia 2025 r., do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt nowelizacji. Co dalej z projektem?

REKLAMA

Czterodniowy tydzień pracy. Czy polscy pracownicy są gotowi na taką zmianę czasu pracy w Kodeksie pracy

Coraz więcej krajów eksperymentuje z modelem czterodniowego tygodnia pracy, a pierwsze wyniki pokazują jego pozytywne skutki zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Czy polski rynek pracy jest już gotowy na czterodniowy tydzień pracy.

Karty lunchowe a ZUS: jak zgodnie z prawem korzystać z benefitów i zwolnienia ze składek?

Karty lunchowe na zakup posiłków to popularny benefit, który przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Firmy dzięki nim mogą uniknąć opłacania składek ZUS, ale tylko pod pewnymi warunkami. Co trzeba wiedzieć, by wszystko odbywało się zgodnie z prawem?

REKLAMA