REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa na okres próbny – zmiany 2022

Umowa na okres próbny 2022 - jakie zmiany w Kodeksie pracy?
Umowa na okres próbny 2022 - jakie zmiany w Kodeksie pracy?
Shutterstock

REKLAMA

Umowa na okres próbny może ulec ważnym zmianom od sierpnia 2022 roku. Ile trwa umowa na okres próbny? Kiedy będzie można ją przedłużyć? Czy będzie można zawrzeć kolejną umowę próbną z tym samym pracownikiem?

Zmiany w umowie na okres próbny w 2022 roku

Projekt ustawy z dnia 4 lutego 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (UC118) przewiduje w swoim art. 1 pkt 2 zmianę art. 25 Kodeksu pracy. Co najważniejsze, nowelizacja nie zmienia długości trwania umowy na okres próbny. Nadal będą to maksymalnie 3 miesiące. Jest to zgodne z art. 8 ust. 1 dyrektywy 2019/1152. Zgodnie z przepisami unijnymi okres próbny określony w prawie krajowym lub praktyce krajowej nie może przekraczać 6 miesięcy. Polska regulacja spełnia więc wymogi UE.

Pierwsza zmiana dotyczy zmiany kolejności wymienionych rodzaju umów o pracę (art. 25 KP). Nowa wersja Kodeksu pracy będzie wymieniała umowę od najkrótszej do najdłuższej:

,,§ 1. Umowę o pracę zawiera się na okres próbny, na czas określony albo na czas nieokreślony.

Umowa na okres próbny 2022 – ile trwa, przedłużenie

W art. 25 § 2 dodaje się zastrzeżenie sytuacji określonych w nowych § 21–23:

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Umowę o pracę na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy, z zastrzeżeniem § 21–23, zawiera się w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W nowych § 21–23 zawarto szczególne regulacje dotyczące czasu trwania umowy na okres próbny i możliwości jego przedłużania. Kiedy więc można przedłużyć umowę na okres próbny?

,,§ 21. Strony mogą uzgodnić w umowie o pracę, iż umowa o pracę na okres próbny przedłuża się o czas urlopu, a także o czas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli wystąpią takie nieobecności.

Autopromocja

Urlopy wypoczynkowe. Ustalanie wymiaru, udzielanie i rozliczanie

Kup książkę:

Urlopy wypoczynkowe. Ustalanie wymiaru, udzielanie i rozliczanie

Nowe rozwiązanie pozwalające na wydłużenie okresu próbnego o czas urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika stanowi wdrożenie art. 8 ust. 3 dyrektywy 2019/1152. Dyrektywa przewiduje możliwość ustanowienia przez państwa członkowskie przepisu zezwalającego na przedłużenie okresu próbnego w razie nieobecności w pracy . Takie przedłużenie byłoby uzależnione od długości nieobecności w czasie okresu próbnego. Uzasadnieniem wydłużania umowy na okres próbny jest konieczność zapewnienia pracodawcy odpowiednio długiego czasu sprawdzenia przydatności pracownika do wykonywania danego rodzaju pracy.

Okres próbny trwający 1 miesiąc i 2 miesiące

Kolejna zmiana dotyczy konieczności zapewnienia współmierności trwania okresu próbnego do czasu obowiązywania docelowej umowy o pracę (art. 8 ust. 2 dyrektywy 2019/1152). Stąd wprowadzenie art. 25 § 22.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

§ 22. Umowę o pracę na okres próbny zawiera się na okres nieprzekraczający:

1) 1 miesiąca – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy;

2) 2 miesięcy – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy.

Jeśli pracodawca docelowo chce zatrudnić danego pracownika na okres krótszy niż 6 miesięcy to umowa na okres próbny powinna trwać 1 miesiąc. Natomiast w przypadku planowanego zatrudnienia na czas określony trwający co najmniej 6 miesięcy i krócej niż 12 miesięcy, wówczas okres próbny należy ustalić na 2 miesiące.

Powyższe okresy próbne, czyli trwające 1 miesiąc lub 2 miesiące, będzie można wydłużyć maksymalnie o 1 miesiąc, jeśli uzasadnia to rodzaj danej pracy:

"§ 23. Strony mogą wydłużyć w umowie o pracę na okres próbny okresy, o których mowa w § 22, nie więcej jednak niż o 1 miesiąc, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy.

Kolejna umowa na okres próbny z tym samym pracownikiem

Natomiast w § 3 rezygnuje się z punktu mówiącego o tym, że ponowne zatrudnienie tego samego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas próbny możliwe jest po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy. Aktualnie obowiązujące przepisy dopuszczają w takim przypadku jednokrotne ponowne zawarcie umowy na okres próbny. Po zmianie Kodeksu pracy, która może nastąpić już w sierpniu 2022 roku, taka możliwość będzie wykreślona. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 25 § 3 ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem jest możliwe, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy. Tylko i wyłącznie wykonywanie innej pracy przez pracownika będzie uzasadniało zawarcie z nim kolejnej umowy próbnej. Jest to zgodne z art. 8 ust. 2 dyrektywy 2019/1152 który stanowi, że w przypadku ponownego zawarcia umowy na to samo stanowisko, co wiązałoby się z wykonywaniem takich samych funkcji i zadań, zatrudnienie nie może być uzależnione od ustanowienia nowego okresu próbnego.

Podstawa prawna:

Projekt ustawy z dnia 4 lutego 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (UC118)

Inne zmiany w Kodeksie pracy:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(6)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Pola
  2022-02-22 18:55:02
  Ja zawsze byłam zatrudniana na próbne zlecenie, które czasem nie kończyło się wogole UOP. Po co te głupie zasady jak i tak pracodawcy robią co chcą i nikt ich nie kontroluje. Ludzie na etatach są niby firmami, zlecenia, dzieło w biurze, umowy na pół etatu gdzie jest etat.
  0
 • niestety
  2023-01-23 19:52:37
  te umowy se można wsadzić w d.... jak nie jesteś nikim ważnym albo nie masz układów to jesteś tylko tanią siłą roboczą
  0
 • Monika
  2022-08-28 21:23:40
  Pracodawca, od dwóch lat, zatrudnia na to samo stanowisko kolejną osobę na okres próbny, na 3 miesiące. Po tej, będzie następna. Robi to po prostu bezkarnie…jednocześnie nie nawiązując stałego stosunku pracy. I co ? I nic.
  0
 • Niki
  2022-02-23 10:25:26
  A co z kobieta która jest w ciąży i chce zacząć prace na umowę w końcu bo kilka miesięcy jej obiecywał pracodawca a ciagle nie dawał
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • A
  2022-07-19 11:43:58
  Czy można zmienić czas umowy na okres próbny na 6 miesicy?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezrobocie w UE

Bezrobocie w UE - ile wynosi? Gdzie jest największe a gdzie najmniejsze bezrobocie w UE? Jaki kraj wypłaci zasiłek dla bezrobotnych, jeśli straci się pracę, przebywając w UE? Czy można przenieść zasiłek dla bezrobotnych do innego kraju UE?

Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji?

Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje! Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach.

Potrącenie z wynagrodzenia za zgodą pracownika - czy zawsze możliwe?

Potrącenie z wynagrodzenia niepewnej należności pracodawcy - czy w takiej sytuacji możliwa jest zgoda pracownika?  Jaka jest wolna od potrąceń kwota przy potrąceniu dobrowolnym? W jakiej formie potrącenie z wynagrodzenia?

7 października 2023 koniec z telepracą!

7 października 2023 koniec z telepracą - tak, ale nie z pracą zdalną. W dniu 7 kwietnia 2023 r. telepraca została całkowicie uchylona z Kodeksu pracy, ale został dodany rozdział IIc regulujący pracę zdalną. Mija właśnie 6. miesięczny okres przejściowy.

REKLAMA

W jakiej branży są najwyższe widełki wynagrodzeń?

W aż 90 proc. ogłoszeń z kategorii finanse oferowane jest zatrudnienie na umowie o pracę. W tej branży też widełki wynagrodzenia są najwyższe. Jak to wygląda w innych branżach? Jakie benefity czekają na przyszłych pracowników? 

Zaległy urlop do 30 września 2023

Zaległy urlop do 30 września 2023. Trzeba wiedzieć, że już 30 września 2023 r. ulegnie przedawnieniu niewykorzystany urlop pracownika, który przysługiwał mu za 2019 r.

OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023

OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023. W skutek zmian do obecnie obowiązujących przepisów zostaną wprowadzone normy odnoszące się do diagnostów laboratoryjnych w zakresie wysokości minimalnej sumy gwarancyjnej w obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, dotychczas ich nie było!

Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023

Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023 - wtedy wchodzi w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (Dz.U. 2023 poz. 1843). Czy emerytury Polaków się zwiększą dzięki możliwości dodatkowego oszczędzania w ramach OIPE?

REKLAMA

Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy

Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy - to ogromny globalny problem, z którym MOP zmaga się od lat. Chociaż podejmuje działania na rzecz poprawy sytuacji życiowej, socjalnej i ekonomicznej - aktualnie wykluczonych społecznie na świecie jest 4 miliardy osób! Z danych wynika, że 453 miliony osób chciałyby pracować, ale nie mogą znaleźć pracy, a aż 214 milionów ludzi żyje za mniej niż 1,90 USD dziennie.

Czterodniowy tydzień pracy jest możliwy, ale nie dla wszystkich. Dla których branż?

Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, w perspektywie dekady, jest najbardziej prawdopodobne w branżach nowoczesnych usług, doradztwa, w IT, finansach, czy ubezpieczeniach. Skrócenie zaś tygodnia pracy będzie bardzo trudne, czy wręcz niemożliwe w usługach publicznych, zwłaszcza w służbie zdrowia oraz w wielu sektorach przemysłu, budownictwa i handlu. 

REKLAMA