REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Umowa na okres próbny 2022 - jakie zmiany w Kodeksie pracy?
Umowa na okres próbny 2022 - jakie zmiany w Kodeksie pracy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Umowa na okres próbny może ulec ważnym zmianom od sierpnia 2022 roku. Ile trwa umowa na okres próbny? Kiedy będzie można ją przedłużyć? Czy będzie można zawrzeć kolejną umowę próbną z tym samym pracownikiem?

Zmiany w umowie na okres próbny w 2022 roku

Projekt ustawy z dnia 4 lutego 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (UC118) przewiduje w swoim art. 1 pkt 2 zmianę art. 25 Kodeksu pracy. Co najważniejsze, nowelizacja nie zmienia długości trwania umowy na okres próbny. Nadal będą to maksymalnie 3 miesiące. Jest to zgodne z art. 8 ust. 1 dyrektywy 2019/1152. Zgodnie z przepisami unijnymi okres próbny określony w prawie krajowym lub praktyce krajowej nie może przekraczać 6 miesięcy. Polska regulacja spełnia więc wymogi UE.

Autopromocja

Pierwsza zmiana dotyczy zmiany kolejności wymienionych rodzaju umów o pracę (art. 25 KP). Nowa wersja Kodeksu pracy będzie wymieniała umowę od najkrótszej do najdłuższej:

,,§ 1. Umowę o pracę zawiera się na okres próbny, na czas określony albo na czas nieokreślony.

Umowa na okres próbny 2022 – ile trwa, przedłużenie

W art. 25 § 2 dodaje się zastrzeżenie sytuacji określonych w nowych § 21–23:

Umowę o pracę na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy, z zastrzeżeniem § 21–23, zawiera się w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W nowych § 21–23 zawarto szczególne regulacje dotyczące czasu trwania umowy na okres próbny i możliwości jego przedłużania. Kiedy więc można przedłużyć umowę na okres próbny?

,,§ 21. Strony mogą uzgodnić w umowie o pracę, iż umowa o pracę na okres próbny przedłuża się o czas urlopu, a także o czas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli wystąpią takie nieobecności.

Nowe rozwiązanie pozwalające na wydłużenie okresu próbnego o czas urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika stanowi wdrożenie art. 8 ust. 3 dyrektywy 2019/1152. Dyrektywa przewiduje możliwość ustanowienia przez państwa członkowskie przepisu zezwalającego na przedłużenie okresu próbnego w razie nieobecności w pracy . Takie przedłużenie byłoby uzależnione od długości nieobecności w czasie okresu próbnego. Uzasadnieniem wydłużania umowy na okres próbny jest konieczność zapewnienia pracodawcy odpowiednio długiego czasu sprawdzenia przydatności pracownika do wykonywania danego rodzaju pracy.

Okres próbny trwający 1 miesiąc i 2 miesiące

Kolejna zmiana dotyczy konieczności zapewnienia współmierności trwania okresu próbnego do czasu obowiązywania docelowej umowy o pracę (art. 8 ust. 2 dyrektywy 2019/1152). Stąd wprowadzenie art. 25 § 22.

§ 22. Umowę o pracę na okres próbny zawiera się na okres nieprzekraczający:

1) 1 miesiąca – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy;

2) 2 miesięcy – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy.

Jeśli pracodawca docelowo chce zatrudnić danego pracownika na okres krótszy niż 6 miesięcy to umowa na okres próbny powinna trwać 1 miesiąc. Natomiast w przypadku planowanego zatrudnienia na czas określony trwający co najmniej 6 miesięcy i krócej niż 12 miesięcy, wówczas okres próbny należy ustalić na 2 miesiące.

Powyższe okresy próbne, czyli trwające 1 miesiąc lub 2 miesiące, będzie można wydłużyć maksymalnie o 1 miesiąc, jeśli uzasadnia to rodzaj danej pracy:

"§ 23. Strony mogą wydłużyć w umowie o pracę na okres próbny okresy, o których mowa w § 22, nie więcej jednak niż o 1 miesiąc, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy.

Kolejna umowa na okres próbny z tym samym pracownikiem

Natomiast w § 3 rezygnuje się z punktu mówiącego o tym, że ponowne zatrudnienie tego samego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas próbny możliwe jest po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy. Aktualnie obowiązujące przepisy dopuszczają w takim przypadku jednokrotne ponowne zawarcie umowy na okres próbny. Po zmianie Kodeksu pracy, która może nastąpić już w sierpniu 2022 roku, taka możliwość będzie wykreślona. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 25 § 3 ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem jest możliwe, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy. Tylko i wyłącznie wykonywanie innej pracy przez pracownika będzie uzasadniało zawarcie z nim kolejnej umowy próbnej. Jest to zgodne z art. 8 ust. 2 dyrektywy 2019/1152 który stanowi, że w przypadku ponownego zawarcia umowy na to samo stanowisko, co wiązałoby się z wykonywaniem takich samych funkcji i zadań, zatrudnienie nie może być uzależnione od ustanowienia nowego okresu próbnego.

Podstawa prawna:

Projekt ustawy z dnia 4 lutego 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (UC118)

Inne zmiany w Kodeksie pracy:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(6)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Pola
  2022-02-22 18:55:02
  Ja zawsze byłam zatrudniana na próbne zlecenie, które czasem nie kończyło się wogole UOP. Po co te głupie zasady jak i tak pracodawcy robią co chcą i nikt ich nie kontroluje. Ludzie na etatach są niby firmami, zlecenia, dzieło w biurze, umowy na pół etatu gdzie jest etat.
  0
 • niestety
  2023-01-23 19:52:37
  te umowy se można wsadzić w d.... jak nie jesteś nikim ważnym albo nie masz układów to jesteś tylko tanią siłą roboczą
  0
 • Monika
  2022-08-28 21:23:40
  Pracodawca, od dwóch lat, zatrudnia na to samo stanowisko kolejną osobę na okres próbny, na 3 miesiące. Po tej, będzie następna. Robi to po prostu bezkarnie…jednocześnie nie nawiązując stałego stosunku pracy. I co ? I nic.
  0
 • Niki
  2022-02-23 10:25:26
  A co z kobieta która jest w ciąży i chce zacząć prace na umowę w końcu bo kilka miesięcy jej obiecywał pracodawca a ciagle nie dawał
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • A
  2022-07-19 11:43:58
  Czy można zmienić czas umowy na okres próbny na 6 miesicy?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

REKLAMA

Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

REKLAMA

Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 k.p o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

REKLAMA