reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Spory ze stosunku pracy > Zmiana roszczenia odszkodowawczego na przywrócenie do pracy

Zmiana roszczenia odszkodowawczego na przywrócenie do pracy

W związku z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę, pracownik ma prawo wyboru czy chce przywrócenia do pracy czy też odszkodowania. Czy w trakcie postępowania sądowego, pracownik może zmienić roszczenie z pierwotnego zgłoszonego żądania przywrócenia do pracy na wypłatę odszkodowania, albo odwrotnie?

Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę za okresem wypowiedzenia. Zgodnie z art. 264 Kodeksu pracy, pracownik, który nie zgadza się z decyzją pracodawcy może w ciągu 21 dni od doręczenia pisma wypowiadającego umowę odwołać do sądu pracy. Na etapie wnoszenia odwołania pracownik nie musi określać szczegółowo roszczenia jakiego domaga się od pracodawcy, ważne jest aby w terminie ustawowym wniósł do sądu odwołanie, wskazując, iż nie zgadza się z oświadczeniem pracodawcy.

Zakres żądania pracownika w przypadku odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę wyznacza art. 45 § 1 KP. Pracownik ma prawo wyboru czy chce przywrócenia do pracy (uznania wypowiedzenia za bezskuteczne) co wiąże się z reaktywowaniem stosunku pracy (jego kontynowaniem) czy woli uzyskać od pracodawcy odszkodowanie, czyli świadczenie pieniężne, gdyż nie chce kontynuować pracy u pracodawcy. W konsekwencji pracownik ma swobodę w określaniu alternatywnych roszczeń wywodzonych z art. 45 § 1 KP. Roszczenia te mają charakter alternatywny w rozumieniu art. 4771 KPC, a zarazem przemienny w rozumieniu art. 365 § 1 KC, przy czym z mocy ustawy (Kodeksu pracy) uprawnionym przemiennie jest wierzyciel, czyli pracownik, który dokonuje wyboru roszczenia.

W trakcie postępowania sądowego może się zdarzyć, iż pracownik będzie chciał zmienić roszczenie z pierwotnie zgłoszonego żądania przywrócenia do pracy na wypłatę odszkodowania czy też odwrotnie z odszkodowania na przywrócenie do pracy. Z pozoru wydaje się, iż w związku z alternatywnym charakterem roszczenia, pracownik ma pełną swobodę i może zmieniać roszczenie w trakcie postępowania sądowego. Jednakże nie każda modyfikacja jest możliwa.

W przypadku żądania przywrócenie do pracy w odwołaniu od rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę za wypowiedzeniem, zmiana tego roszczenia w trakcie procesu na roszczenie wypłaty odszkodowania jest możliwa i skuteczna (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 5 maja 2009 r., I PZP 1/09).

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.

Z kolei odwrotna zmiana tj. gdy pracownik domagał się odszkodowania, a następnie chce przewrócenia do pracy nie jest już możliwa. O powyższym jednoznacznie przesądził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 8 grudnia 2016 roku, sygn. akt II PK 264/15, argumentując, iż „Zasada swobody nawiązania stosunku pracy chroni bowiem również pracodawcę. Umowa o pracę wymaga zgodnego oświadczenia woli pracownika, ale również pracodawcy. Swobodzie wyboru pracy towarzyszy prawo przynależne pracodawcy do doboru pracownika.”

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Autor:

radca prawny w Kancelarii Prawa Pracy „Wojewódka i Wspólnicy” Sp. k.

Zdjęcia

Zmiana roszczenia odszkodowawczego na przywrócenie do pracy/ Fot. Fotolia
Zmiana roszczenia odszkodowawczego na przywrócenie do pracy/ Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olkowicz

Młodszy Prawnik w Dziale Prawo dla Biznesu w Kancelarii Kopeć Zaborowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama